• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 15
Всеки да напише по някоя весела случка или виц.
Justy - майстор
The diabolic triangle

Истина ли е :?

Прикачен файл

1_44.gif
1_44.gif (19.02 KиБ) Видяна 14572 пъти
Последна промяна от Justy на вт мар 20, 2007 12:00 pm, променено общо 1 път.
Emerald - модератор
Това доказва, че пространството разполага с неочаквано по-голяма площ отколкото изглежда. :-D Установявала съм го многократно откривайки неподозирано място в раздвижване на стени и мебели в жилището -да кажат физици и математици на какво се дължи. :? :-D

От смяна местата на слагаемите, оказва се че сборът не винаги е еднакъв. :lol:

Благодаря за триъгълниците! :wink:
masteradmin - майстор
в долния случай хипотенузата не е права линия а е леко издута и от там се получава 1кв. см пове4е
Justy - майстор
Вгледайте се в точки А и В на двете скици - има разлика - нали. Задачата има и друг вариант - като го нарисувам ще го пейстна :wink: :? :lol:

Прикачен файл

1_44444.GIF
1_44444.GIF (21.42 KиБ) Видяна 14554 пъти
Emerald - модератор
Ахаааа.... :? Ето къде било! Гениално! :-D Давай и другия вариант!
Justy - майстор
:? :? :?

Прикачен файл

triangle_II.jpg
triangle_II.jpg (18.82 KиБ) Видяна 14513 пъти
Стефан - майстор
Justy, зрителна измама!!! Хипотенузата и в двата случая не е права линия - в единия е изпъкнала, а в другия е вдлъбната. Разликата е 1 кв. от мерната единица.
Emerald - модератор
Стефан написа:
Justy, зрителна измама!!! Хипотенузата и в двата случая не е права линия - в единия е изпъкнала, а в другия е вдлъбната. Разликата е 1 кв. от мерната единица.
Това стана ясно. Разлика в милиметри на една линия-съвсем не достатъчно дълга, а резултата е потресаващ. Лично мен това ме навежда на мисълта за погрешности при измерването на помещения и до какво несъответствие би могло това да доведе между план-проект и реализацията му. :?
Навежда ме на мисълта също каква икономия на пространство се постига със стени само сантиметър по-тънки. :?
Justy - майстор
Така е - задачата се предлага на компанията след втората ракия - кой ке ти мери :lol:
velsi - Почетен майстор
Аз понеже обичам да проверявам нещата направих следния експеримент току-що: Принтирах картинката. Действително, погледнато под ъгъл линията в двата случая изглежда малко различна. После изрязах внимателно фигурите от горната картинка и ги наложих върху долната. Еднакви са. При налагане на целите фигури една върху друга има известно разминаване в мястото на хипотенузата, но на око не ми се вижда да покрива площта на липсващата част. Най-добре да се изчисли лицето на всяка от фигурите и да се види точно колко е разликата. :-D
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 15

Тема "Забавна математика" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: