Всеки да напише по някоя весела случка или виц.
torbalan - Дървен философ
току що по лелевизията казаха, че в испания са обявили край на коридата!

най-после дребните мачовци ще спрат да се гаврят с животните :)
ArturDent - Почти Безобиден
Само в Каталуня
torbalan - Дървен философ
така е, но е стъпка в правилната посока :)
Илиян Илиев™ - майстор
Не мисля, че забраната на нещо традиционно е правилна стъпка.
MamaMy - майстор
Във връзка с тази новина обявиха, че Испания ще излезе от еврозоната до няколко седмици. Коридата им е по-ценна :-D
torbalan - Дървен философ
Илияне, ами тук момента е много тънък...

в почти целия евросъюз е забранено да се ползват животни за работа...
а вярвай ми - било е традиционно навсякъде...

в българия на места има обичай да се "въртят" кучета...
знаеш ли какво е това?

въобще, организираната гавра с животни, спокойно може да бъде заменена с гледане на футболни мачове...
тълпата трудно ще забележи разликата ;)
jekasus - майстор
Те кучета ги въртят на едно местенце в България, то аз е не знаех до онзи ден. Ама да не дойде времето за забрана на коледно прасе и...
Повеместно разпространен из цялата българска етнична територия е обичаят на Гергьовден да се коли агне. На този ден всяка къща, независимо дали притежава или не овце, трябва да заколи агне, защото:
„ ... къща или задруга, дето не се заколи агне на този ден, считала се вън от вярата, вън от селото. ... “
—Димитър Маринов, Народна вяра и религиозни народни обичаи. София, Второ фототипно издание, стр. 605.
Ама нали сме по-католици и от Папата.
torbalan - Дървен философ
е, не е на едно само... аз знам поне две различни...

ама нейсе, отклонихме се от темата :)
Илиян Илиев™ - майстор
Не знам какво означава това за кучетата. Ако е за разни битки, то съвсем не може да се говори за традиция. Поне не в България.

Джекасус е споменал много точно, какво е нещо традиционно за България, а и не само. И тук където съм също колят по коледа и за великден.

Работата с животни също не я смятам като традиция. Просто преди това е бил единствения начин.

Та това е тънкия момент според мен - кой как разбира думата традиция.

За мен традициите са неща, които се правят по определен начин, по определено време, по случай някакъв празник примерно. И то от векове.

Примерно мартеници, духане на свещички, коледни елхички, боядисани яйца и още много други.

За едни кукери и гайди - за други корида. Свят голям - народ шарен.

Както и да е. Щом са съгласни хората да си я махат. Аз нито съм и привърженик, нито съм против. Тяхна си работа.
jekasus - майстор
Спомен от преди много години - руснаци не подаваха агнета на българи, като разберат че е за клане.Приемаха го за варварство.

Тема "оле! най-после край на коридата!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: