Всеки да напише по някоя весела случка или виц.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
съб фев 03, 2024 2:16 pmТрифон П.Трифонов написа:
Путманик, пиши на български!
Това е упоменато и в правилата на форума, предполагам.
Лафът е такъв и така се изписва
hidrazin - майстор
съб фев 03, 2024 2:17 pmschuldiner написа:
Ама горските поне бучват по някоя фиданка. В Морето всеки "бере" както му падне.
Кое, кое...? :) Да, бучат. За Бог да прости.
В горските разсадници държавна собственост миналата година е имало около 4 милиона фиданки годни за залесяване.
В това число и храсти.
Това дето бучат не мое да нарани само това предприятие.
Преди 5 години по официални данни са преработили над 500 000 кубика дървен материал за една година.

Прикачен файл:
11.jpg
Прикачен файл:
12.jpg
Прикачен файл:
13.jpg

:partyman:
schuldiner - майстор
съб фев 03, 2024 7:31 pmhidrazin написа:

:partyman:
Чакай сега, Тома Белев нали не е от ваште? :-D Първо 4 милиона фиданки никак не е малко, второ гората се самовъзпроизвежда, това не е кукурузно поле и трето изкуственото залесяване е по-скъпо, по-трудоемко и по-неефективно от естественото, затова се практикува на ограничени площи.
Проблемът не е в прекомерна сеч, а в незаконната, която превишава одобрената и вреди най-вече с безогледността си. Хората остават с неправилното убеждение, че горите в България са зле. Ами можеха и по-добре да са, ама чак зле... Но по-добре така, че да има "чувсвителност в обществото" и да не им се разминава лесно на нарушителите.
А с морето нещата са толкова трагични, че каквото и ограничение да направят за риболова, все ще е от полза.
Lisko - майстор
съб фев 03, 2024 2:48 pmn_a написа:
съб фев 03, 2024 2:16 pmТрифон П.Трифонов написа:
Путманик, пиши на български!
Това е упоменато и в правилата на форума, предполагам.
Лафът е такъв и така се изписва
Изпревари ме. Не знае, но реагира първосигнално.
hidrazin - майстор
съб фев 03, 2024 8:24 pmschuldiner написа:
Чакай сега, Тома Белев нали не е от ваште? :-D Първо 4 милиона фиданки никак не е малко, второ гората се самовъзпроизвежда, това не е кукурузно поле и трето изкуственото залесяване е по-скъпо, по-трудоемко и по-неефективно от естественото, затова се практикува на ограничени площи.
Самозаблуждение няк"во? Аз няма мои за да е някакъв си от нашите. К'ъф е тоя Тома Белев?
Разбира се че се шегувам. Не го бях чувал ама сега проверих - тоя бил от ДебилиБългария бре... :shock:
Как мое така да ме насадиш бре? Кръвна обида! :evil:
За "ЗАЛЕСЯВАНЕТО" което днешно време си е както каза - бучене.
За същата тая година дето писах в България са изрязани 8 000 000 кубика дървен материал.
Прибавяме и донякъде известните незаконни 30% - стават близо 11 000 000 кубика.
Да добавим и 1 000 000 неизвестни незаконни и ще минат 12 000 000 кубика.
На къде с тези 4 милиона фиданки + храсти в тая сметка? Дори със "самозалесяването"...
Просто обезлесяват България. Частникът реже безогледно, плаща ... основно подкупи а не данъци и НИЩО НЕ ЗАСЯВА.
Справка - фирмата от снимките дето сложих + още една на 5-6 километра. И това само покрай мен.
:partyman:
P.S. По-малко отколкото у нас ама и в Гърция има гори.
Я върви там да отрежеш дърво за да си надялкаш дъски, летви, тъпи пелети...
Маса дървен материал и пелети се изнасят за там. Български. Щото ония прости - не си режат горите чакайки на "самозалесяване"... :)
съб фев 03, 2024 8:28 pmLisko написа:

Изпревари ме. Не знае, но реагира първосигнално.
Вярно.
Темата България за мен е нещо свято.
Наистина, не познавам жаргона, който се ползва при обсъждането ѝ.
Надявам се, това обяснява и още нещо!
schuldiner - майстор
Ааа, Хидра, за бракониерите не ме закачай, че ми е болна тема. Обаче, ако следиш нещата, именно природозащитниците /не само българските/ от години вадят сравнително добри доклади за състоянието на горите. Дотолкова добри, че сме в първата тройка на ЕС, ама тоя път отгоре надолу. Не че и едно незаконно отсечено дърво не е престъпление. Просто не е такава трагедия като с морето.
А гърците мога да ги разбера, преди година-две при единичен пожар горяха по спомен 100 000 хектара. Ми май е повече от сичката сеч. То с това затопляне, горите хем горят от сушата, хем съхнат/умират, хем ги налазват някви африкански буби... това и ние го виждаме и тепърва ще ревем.
hidrazin - майстор
съб фев 03, 2024 9:15 pmschuldiner написа:
Обаче, ако следиш нещата, именно природозащитниците /не само българските/ от години вадят сравнително добри доклади за състоянието на горите. Дотолкова добри, че сме в първата тройка на ЕС, ама тоя път отгоре надолу.
Нищо не следя и не ми трябва. Виждам го. Близо 12 години го гледах - "офиса" ми беше на "къра" до единия от пътищата където минават камионите с отсечени дърва.
През деня секат "законно" а рано сутрин и късно вечер... Даже и не искам да си спомням какво и колко се сече.
Та точно на мен природозащитниците не са ми необходими.
Пък и е обществена "тайна" че те често, много често изпълняват частни поръчки... Факт!
съб фев 03, 2024 9:15 pmschuldiner написа:
Не че и едно незаконно отсечено дърво не е престъпление. Просто не е такава трагедия като с морето.
Наистина нямам си на идея за морето - там нямам лични наблюдения а само мога да чета от нет-а.
А там лъжи с лопата да ги ринеш. Тааа... за сега не мога да дам мнение и да споря.
съб фев 03, 2024 9:15 pmschuldiner написа:
А гърците мога да ги разбера, преди година-две при единичен пожар горяха по спомен 100 000 хектара. Ми май е повече от сичката сеч. То с това затопляне, горите хем горят от сушата, хем съхнат/умират, хем ги налазват някви африкански буби... това и ние го виждаме и тепърва ще ревем.
Мога да ти гарантирам че не е точно така. Гърците гледат на БГ като суровинна държава от която мое да си купуват евтина дървесина под всякаква форма.
За тях сме територия от 3-тия свят. Изключение(донякъде) - гръцките територии близо до БГ.
И да не режат тяхната а да режат нашата щото сме продажници.
В Гърция най-голямата драма бяха пожарите в маслиновите насаждения. Горят като барут - лично киризено.
Там дето ходя (при кръстниците на един мой приятел) ми разправяха че не можели да извадят собствениците от горящите маслинови насаждения.
Справка - маслината започва да дава на 18-тата година и нагоре добивът се увеличава.
Демек маслините на гръцкия "бизнесмен" са ги засаждали баща му и дядо му. Той мое и знае само да бере... :-D
Като му изгорят маслините, цялото семейство остава на "улицата". Те нищо друго не могат да правят.
Та те така...
:partyman:
P.S. Хммм... С теб май може да се говори (да си търкам пръстите по клавишите) доста добре. Рядко срещано. И без "четки". :)
Лека. Наистина ми беше приятно.
Киррил - специалист
Според новата концепция изграждането на „полета“ от вятърни турбини в Северно море ще осигури производство на енергия от 120 GW до 2030 г. и до 200 GW до 2050 г. Освен това, в допълнение към вятърните генератори, се планира да се използват така наречените вълнови ферми, които до 2050 г. ще могат да трансформират енергията на вълните в 40 GW електроенергия. И накрая, планира се изграждането на плаващи слънчеви панели, енергията от които ще се използва за отглеждане на водорасли, необходими за хранене на добитък, фармацевтични продукти, козметика и някои други области.
Злите езици казват, че под вятърните турбини, червей не живеели. Някой момченца казват, че те не пречели на миграцията на рибата и едва ли не рибарите се молели да ги има, че да риболувът с лодките около тях. Трябва да знаят, че по закон, риболовът с кораби около тях е забранен.
Турция изгражда няколко атомни електроцентрали.
При това положение ние защо ще правим разширение на АЕЦ Козлодуй и ще строим нови мощности в морето и земеделска земя? Ще си купуваме ток от другите страни и ще икономисаме милиарди. Кандидати за тях поне има много за усвояване. Дори може цялото черноморие да го дадем на германците да строят ВЕИ и да ни продават тока. За какво ни е туй море, колко е приятно да лежиш на плажа и да гледаш перките в морето... чужденците ще се избият за тази гледка.... риба ще внасяме...

п.с.,
Разходите за офшорна вятърна енергия: Слепота и прозрение
https://energiya.bg/?p=8651
Последна промяна от Киррил на нед фев 04, 2024 2:43 pm, променено общо 1 път.
Andri01 - майстор
"Малките лодки шарят между перките и хвърлят мрежите си. За големите има ограничения .." това съм написал!! За Северно море-писах, няма да се повтарям. Работил съм в морски институт, с рибари от РК-та също. Сега нашето Море си го гледам 24/7, на 500м. от прозореца ми, а ти? Може би веднаж годишно ,за 10 дена.
П.С.: Според правилата за ВЕИ в Северно море: рибарски лодки до 8м. дължина се допускат. Над 8м. максимално допустимото разстояние е 5 кабелта. Това е по думите на колега,работещ към тях-подръжка подводна част в Дания. За рибата-направо се изсмя, че била намаляла. Даже напротив - обрастването на триногите ги привличало.
Последна промяна от Andri01 на нед фев 04, 2024 11:48 am, променено общо 1 път.

Тема "Ако не беше истина щеше да е смешно...." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: