Всеки да напише по някоя весела случка или виц.
vlax - майстор
thinkpad написа:
hidrazin написа:
Това е резултатът от директивата RoHS. Тези тиноли са безоловни и изключително гадни за домашна употреба. Като купувате припой гледайте да е оловен. Примерно тинол Cynel 60/40 е едно много добро решение (60% калай и 40% олово).
RoHS има ли нещо общо с отвратителната миризма на флюса вътре? И защо пише на опаковката 60/40, а за нищо не става? Не е до RoHS, някои припои просто за нищо не стават. Имам точно един такъв, оловен китайски, който бях взимал някога. Трудно се топи, нищо не споява качествено, а се води калай-олово 60/40
А лично аз ползвам Cynel вече. Има и други - един немски например. Има и някои китайски дето стават. Ама не всички. А на мен не ми се занимава да пробвам или да рискувам.
Когато купувам тинол винаги гледам съотношението на етикета да е 60/40 (60% калай и 40% олово), но не винаги етикета отговаря на истината.
На два пъти ми се е случвало да купувам лош тинол с такова съотношение на етикета и от тогава ги карам в магазина да ми скъсат едно малко парче тинол от ролката,пробвам го и ако ми хареса купувам.
hidrazin - майстор
thinkpad написа:
...RoHS има ли нещо общо с отвратителната миризма на флюса вътре? И защо пише на опаковката 60/40, а за нищо не става? Не е до RoHS, някои припои просто за нищо не стават. ...
RoHS
Това хич не е така. Тинола 60/40 има начална точка на топене около 190 градуса. Евтектичната точка на сплавта калай-олово е 62/38 - 183 градуса. Това при условие че са използвани чисти метали. На практика в качествените припои се добавят много малки количества други метали подобряващи редица характеристики на припоя - сребро, мед, бисмут, антимон... Температурата на топене е само една от характеристиките на припоя.
Безоловните припои имат температура на топене с 30-40 градуса по-висока от тази на оловните. За сега не е намерен заместител на оловото в припоите за да бъдат толкова добри по отношение на вискозитет, точка на топене, степен на разливане, цена, качество на спойката.
А това че е пишело 60/40 .... кой знае какви примеси е имало вътре. Относно флюса - има различни видове флюсове и като състав и като процент в зависимост от предназначението на тинола.
:partyman:
Последна промяна от hidrazin на нед мар 02, 2014 6:44 am, променено общо 1 път.
thinkpad - майстор
hidrazin написа:
Това хич не е така. Тинола 60/40 има начална точка на топене около 190 градуса. Еутетичната точка на сплавта...
Да ти кажа, много си си взел присърце да отговаряш на риторични въпроси. Имах предвид, че очевидно етикетът 60/40 не е достатъчен и сам по себе си за никакво качество не може да говори. И дори с безоловен припой може да се свърши работа, но с ниско качествен - много трудно. Проблемът не е в RoHS, а в многото продавани боклуци. Флюса, който само гори и хвърля пушилка е голям флюс - за това питах дали RoHS има връзка с боклучавият флюс.(чисто риторично) Ясно е, че има различни видове флюсове, макар лично аз да ползвам основно колофон. И е ясно, че температурата на топене на сплавта зависи от температурата на топене на включените в нея съставки.
RoHS си имам идея какво е. На кратко - ограничаване на вредните субстанции, като оловото специално в припоя е вредна субстанция, тежък метал, натрупването на който в живите организми води до отравяне. Специално първата част от мнението ти ми изглежда страшно познато ЦЪК - почти 1:1 Второ - еутетична точка? Не беше ли евтектична точка?
-------
Специално по темата - китайска работа! Това мога да кажа. Но оловото е отровно и е леко малоумно да се слага по нещо, което ще се търка в кожата.
hidrazin - майстор
thinkpad написа:
Да ти кажа, много си си взел присърце да отговаряш на риторични въпроси. ...
Да ти кажа след метаморфозата от котка в бухал не означава че си станал мъдрец. Риторичните въпроси си ги задавай на ум.
За флюсовете - дал съм ти линкк към директивата за RoHS. Като искаш търси си за флюсовете. Аз проблем с тях нямам. Иначе за точката си прав - евтектична е. Моя грешка - оправено.
:partyman:
P.S.Не ми обръщай внимание на поста. Той си беше риторичен - ей така сутринта си ми дойде из отвътре. :-D
thinkpad - майстор
hidrazin написа:
Да ти кажа след метаморфозата от котка в бухал не означава че си станал мъдрец. Риторичните въпроси си ги задавай на ум.За флюсовете - дал съм ти линкк към директивата за RoHS. Като искаш търси си за флюсовете. Аз проблем с тях нямам. Иначе за точката си прав - евтектична е. Моя грешка - оправено.
Обратното - след трансформацията от котка в бухал станах по-мъдър. Хаха, това в кръга на шегата. Колкото червената кола дава бонус точки живот, толкова и със смяна на аватар се помъдрява. И не е твоя грешка всъщност. Хванах те да преписваш. И дори посочих от къде, освен ако не е голямо съвпадение, че в цялата глобална мрежа само 2 са местата с тази "грешка". Явно някой навремето не си е учил уроците по материалознание. Сега с типичният твой маниер аз ще те пратя да четеш.
Линкове към директивата не са ми нужни, понеже директивата сама по себе си никак не гарантира качество на продукта. И самата директива не отговаря на въпроса с китайските боклуци. Определено нямам с хубавите припои минимум Cynel, но проблемът е с китайците, като имам сигурно няколко метра припой, който нито се топи като хората, нито може да се запоява с него, нито прави друго освен да пуши. Флюсът вътре гори моментално със задушлив дим и оставя черна шлака. RoHS няма вина по въпроса. Всичко тръгна от началото на темата и коментарите за менте припоите, като ти се обади с RoHS. Ами това е все едно да кажеш, че наредба номер 3 е виновна за това, че ти продават стоманен кабел за меден.
hidrazin - майстор
thinkpad написа:
... Хванах те да преписваш... Сега с типичният твой маниер аз ще те пратя да четеш...
И какво според теб означава да преписваш? Преписва се на изпит. Аз не съм на такъв. Поне не и пред теб. Металургията никога не ми е била силна страна, освен ако не се отнася за благородни метали. :-D И ако си забелязал в железарските раздели почти няма да срещнеш мои постове.
Иначе за цитирания от теб форум - да посещавам го. И други от този форум го посещават и може да ти кажат, че точно от цитирания човек не бих взел и изгорял бушон. :lol:
За четенето - няма нужда да ме пращаш да чета. Аз си чета. Чета си и не разчитам само на стари знания и какво ти е казал комшията или тати. Така че - благодаря все пак!
Стоманен кабел за меден - покажи да видим. Трябва да си много захлупен за да ти пробутат такъв.
Китайските припои - никой не те е карал насила да купуваш такъв. Докато има балами да купуват боклуци ще се продават такива. Иначе какво му е на твоя китайския? Големия поялник и ще стане да си калайдисваш мостовака. :shock:
Весели празници!
:partyman:
thinkpad - майстор
hidrazin написа:
И какво според теб означава да преписваш?
Преписваш, плагиатстваш означава да вземаш на готово от някъде, често без да си имаш понятие какво се обсъжда. Обикновено при този процес се присвояват и чуждите грешки. :cool:
Стоманен кабел вместо меден - просто аналогия. За припоят китайски, който лично аз имам - с никой поялник не може да се запоява с него. Няма свойствата за качествено запояване. Тогава ми трябваше малко и взех без да гледам, което си е моя грешка. Твоята грешка е, че обвиняваш RoHS за ниското качество на същият припой. RoHS никой не е задължил да продава/произвежда боклуци. И всъщност преди да се набутам с този припой, бях ползвал на заем малко китайски, който вършеше работата. Лично за мен си отдавна взех решение, че нито е изгодно, нито практично да се купуват малки разфасовки с негарантирано качество припои от неизвестни марки. Вземам Cynel по 250/500g. Има и един STANNOL, него не съм.
vlax - майстор
Здравейте колеги
Да използвам темата и да попитам
Търсех няколко вида припои и попаднах на следното
http://www.gdem-bg.com/bg/%D1%82%D0%B8% ... %BB%D0%B8/
Някой ползвал ли е техен тинол и припои и какво е мнението?
Нали навсякъде около нас се казва: ИЗБЕРЕТЕ БЪЛГАРСКОТО.
hidrazin - майстор
Абе то хубаво че българско ама по-скъпо от CYNEL. Пък нито е наложено, нито е известно. За другите продукти бих пробвал от тях. Тинол - не.
:partyman:

Тема "Мартеница-тинол?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: