• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 21
Всеки да напише по някоя весела случка или виц.
bulhomes2 - майстор
Ще Ви задам 3 задачки, които понякога пускам в компании и се получават забавни отговори. Предполагам и тук ще се намерят. Сигурен съм, че ще намерите сами правилните отговори, но е забавно да се помисли.

Първата: Защо в планините е по-студено от низините? Иначе казано в Троян вали дъжд, а на 25 км на Беклемето (около 1200 метра разлика в надморската височина) вали сняг. Нали топлия въздух е по-лек и би трябвало да е над студения?

За тая най забавния отговор беше "Абе Веси, я виж колко народ сме тук на ниското! Всеки като запали по една печка и затова е по-топло... :lol: "

Давайте верния отговор според Вас и да минаваме към следващите!
stiv1961 - майстор
Чичо Гошо знае всичко :-D
Причината планините да са по-студени от равнините е свързана с това как слънцето затопля земната повърхност. На практика топлината на повърхността на Земята идва от слънцето под формата на слънчева енергия. Слънчевата радиация се абсорбира от сушата и моретата, откъдето се отделя топлина във въздуха. Въздухът по принцип е изолатор, така че топлопроводимостта от земята в атмосферата е незначителна. Топлината се прехвърля главно в атмосферата в резултат на конвекция и радиация. Топлият въздух се издига, защото е по-лек, което води до конвективно движение. Когато топлината се излъчва от повърхността на земята, тя е във формата на вълни с голяма дължина на вълната, които не пътуват по въздуха много ефективно. Тази лъчиста топлина се поглъща временно от газове в атмосферата, като например въглероден двуокис и водна пара. По този начин, в по-ниските части на тропосферата, повече от 50% от всички въздушни маси лежат под нивото на най-високия връх на планетата Еверест, т.е. образува се покривка от въздух, която задържа топлината. Това е известно и като парников ефект. Колкото по-високо се отива, толкова по-малка е вероятността от тази покривка да запази топлината. По този начин високите планини са по-студени от обкръжаващите ги равнини.[11] Температура на въздуха в най-ниския слой на атмосферата, тропосферата, намалява с увеличаване на надморската височина. Степента, с която температурата пада с надморската височина, не е постоянна (може да варира денонощно или сезонно), но нормална средна величина е около 5,5 °С на 1000 метра.
hidrazin - майстор
stiv1961 написа:
Чичо Гошо знае всичко :-D
Причината планините да са по-студени от равнините ...
Така е. Почти същото е и с обгазяваното на Ст.Загора от ТЕЦ-овете. Нищо че е на север от тях.:-D
:partyman:
bulhomes2 - майстор
=D> Не е честно с чичо Гошо :lol: Преди двайсетина години поне 2 месеца си блъсках главата (и на другите покрай мен). Моята формулировка беше доста по-проста, но е същото. Слънчевите лъчи не топлят въздуха, а повърхността, която огряват. На по-ниските надморски височини има много повече повърхност...

Добре. Друга, дето чичо Гошо няма да я знае. Преди няколко години си купих един кашон цигари за 1000 лв. Сега тоя кашон струва 2000 лв. Значи дал съм 1000, но съм спестил 1000. Е, без пари ли си ми тия цигари?
LazarGanev - "Велик майстор"
За цигарите вариантите са 2:
- ако повишението на цената е в резултат на всеобща инфлация
- ако повишението на цената е в резултат на поскъпване на този вид стока спрямо останалите - например повишение на акциза.
В първия случай за да си възстановиш парите (да си на нула) трябва да продадеш целия кашон цигари на цена 2000лв
Втория случай също има 2 варианта за да си на нула:
- ако ще продължиш да се занимаваш с търговия на цигари трябва да продадеш целия кашон за 2000лв и си на нула
- ако няма да купуваш повече цигари, то е достатъчно да продадеш половината кашон на цена 1000лв и другата половина ти остава без пари - можеш да си ги пушиш, да ги подаряваш или да ги продадеш - тогава вече си на печалба от сделката
Така че само с купуването не можеш да кажеш че са ти без пари - напротив - те ти струват 1000лв. Ако ги изпушиш - ти просто си на по-малка загуба, отколкото ако ги купиш в настоящия момент, но все пак си на загуба, защото харченето на пари за цигари си е жива загуба :wink:
stiv1961 - майстор
bulhomes2 написа:
=D> Друга, дето чичо Гошо няма да я знае. Преди няколко години си купих един кашон цигари за 1000 лв. Сега тоя кашон струва 2000 лв. Значи дал съм 1000, но съм спестил 1000. Е, без пари ли си ми тия цигари?
Сигурен ли си :-D , това е твой цитат от друг форум :-D
Тогава изкарвах почти 2 пъти повече пари отколкото сега. Дейността ми е същата, конкуренция нямам, правя го от 12 години. Не обичам мрънкачите и не поствам това за да се оплаквам, а за да покажа на Стеф, че това не винаги е вярно. Тогава цените на имотите и строителните материали бяха по-сериозни от днешните.

Отговора на задачата е елементарен, но човек може лесно да се обърка от истината "дал съм 1000, но съм спестил 1000" (както Стоилчо направи). Ако си купувах цигарите на скъпите цени щях да давам първоначалните плюс псевдоспестените. Тоест мога да спестя вторите 1000, само ако дам първите 1000. По-просто казано "ще спестя 1000, ако дам 1000". За объркването спомага и еднаквостта на сумите. Ако приемем, че спестяваме 200 лв задачата вече придобива ежедневен и лесно разбираем вид - "дал съм 1000, но съм спестил 200".

ПП. Сега спестявам още повече, че ги отказах...
bulhomes2 - майстор
Допусках, че тук няма да е толкова интересно, колкото като задавах първата задачка в Строселци, Плевенско на Ицо Бика, Кольо Шопа, Киро Смока... (все действителни хора). Ако някой ги познава - може и да не са биле баш тия... Нямам дар слово да пресъздам част от отговорите. "Бе ти знайш ли горе к'ви атмосферни работи са ве?" Човека знаеше думата "атмосфера" :prayer: "Ми мноо просто ве. Не си ли виждал свещ като туриш до вратата, ка пламъка оди навътре, коги е доле, па навънка, коги е горе?" Няма обяснение на задачката, но човека знае за този опит от училище...

Евентуалното объркване при втората задача беше от еднаквостта на сумите. Ако беше "дал съм 1000... мммда Стив вече ми е намерил отговора в Рено форума пак с чичо Гошо ...

Третата задача. Нея за първи път я пиша :lol:
Всеки от нас дори и да спи се движи с около 108 000 км/час около слънцето. Това не беше към задачата, но е любопитна подготовка. Периферната скорост на земята при екватора от движението около оста си е 1660-70 км/ч. А при полюсите е 0 км/ч. Защо от центробежните сили човек не е по-лек на екватора?
Gnus - специалист
Минал си се. Ако беше купил 2 кашона на 1000, сега щеше единият да ти е без пари. Но сега, твоя ти е седнал на половин цена.
Сега и ако настинеш, ще бъде апокалипсис.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 21

Тема "Забавни главоблъсканици от живота" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: