Всеки да напише по някоя весела случка или виц.

Колко сантиметра е страната на куб с обем 100 литра? Изберете най-доброто приближение от следните:

8%
31
3
18%
34
7
5%
37
2
Няма гласове
40
5%
43
2
61%
46
23
3%
49
1
Няма гласове
52
Няма гласове
55

Общо гласове: 38

hrpankov - специалист
....куб от сто килаааа????...те таквоз животно нема!!!.. искам да го видам тоа куб! и ако може майсторот също....
Andri01 - майстор
Лиско ,айде обясни ми ,как обем 100л. стана 80? Ей така-с две думи!? Само не почвай пак с "ама ти що не го виждаш...":) Пише "куб с вместимост 100л."! Обем,не тегло!! В него може да има вода,олио или живак ,нали?
jordanvass - майстор
100 литра, а не 100 кила. Зависи с какво е пълен. Ако е със злато, ще е почти 2 тона.
А обяснението за 80-те литра е просто. Съдът е пълен с ракия. В никой 100 литров съд не може да има 100 литра ракия. Все ще се намери някой да е отпил поне малко - теорема на бай Гроздан от Лозарево. :D
fbr - майстор
И още една теорема от същия автор. Ако на бутилка от кола, има капачка от фанта, съдържанието е ракия.
Andri01 - майстор
Грешка-останало малко бяло вино ,за марината / в хладилника ми е така в момента/ :)
toolegittoquit - майстор
kalpev написа:
За днешните ученици и какво учат в училищата мога да кажа много. Но дълга тема ще стане...Електронните джаджи са улеснение, което, което ги кара да мислят по-малко и рационално. Информацията около тях е неизчерпаема и просто я взимат наготово, без да се замислят сами.
Всъщност смятането на корен втори или корен трети, за разлика от повдигането на степен, е доста сложно, особено ако се налага да се сметне неточен корен. Да се коренуват числа с по 5-6 цифри може да бъде доста сложно и по математически метод, който ще го разписваш по 2 страници. Ако не гадаеш, защото отговорите на повечето писали са чиста догадка. Но не са доказани по математическият апарат, който е създаден за тези цели.
jordanvass - майстор
toolegittoquit написа:
Всъщност смятането на корен втори или корен трети, за разлика от повдигането на степен, е доста сложно, особено ако се налага да се сметне неточен корен. Да се коренуват числа с по 5-6 цифри може да бъде доста сложно и по математически метод, който ще го разписваш по 2 страници.
Доста сложно или доста трудоемко? За корен трети да, но втори корен и от най-ръбестото число се вади елементарно, само че с доста сметки умножение и деление по итеративен път. То и за трети има подобни, но там вече наистина става по-трудно.
Например нека сметнем итеративно корен втори от числото 123456. Ще делим коренуваното число на приблизителен корен и ще усредняваме резултата.
Като много груб приблизителен корен можем да вземем числото 300 (махаме от края 2 пъти по 2 знака и стигаме до числото 12, чийто корен втори е грубо 3, после си добавяме двете нули заради махнатите знаци и получаваме 300, но можем спокойно да вземем за първо приближение произволно число, например 100)
Делим коренуваното число на приблизителния корен и частното усредняваме с приблизителния корен.
Така получаваме
123456 : 300 = 411.52 Сега усредняваме: (300 + 411.52) : 2 = 355.76, което е първо приближение до точния корен. С него повтаряме действието по-горе:
123456 : 355.76 = 347.02 Усредняваме с предното приближение и получаваме второто приближение (355.76 + 347.02) : 2 = 351,39
На третата стъпка получаваме за корен 351,363, който е верен чак до третия знак след запетаята - точност напълно достатъчна за повечето сметки. Можем да продължим с итерациите и да постигнем произволна точност, стига да не ни мързи да смятаме.
Та всичко това изглежда доста сложно, но на практика, ако свикне човек, става много лесно. Тези итерации човек може да запомни много по-лесно, отколкото правилото за директно извличане на корен втори. Та мисълта ми беше, че сложно няма, има досадно и трудоемко смятане.
toolegittoquit - майстор
jordanvass написа:
Доста сложно или доста трудоемко?
Това не е метод. Гадаеш с кое число да сметнеш корена. Методът го има описан в Math.bg Намиране на корен квадратен на произволно число без калкулатор Това е за корен втори. А за корен трети - жална му майка на тоя, който го прави по подобен метод.
Та всички числа, които нямат цели и на пръв поглед видими корени стават доста трудоемки за изчисление. И трудни, защото методът не е толкова прост. За това и не се дава в училище, поне не и в курса на основното образование. И дори инженерите ползват калкулатор, защото не е рационално да си губиш времето с такива глупости.
jordanvass - майстор
Би ли ми посочил кое в по-горния ми пост е гадаене? И от кое грешно отгадано число крайният резултат може да се получи грешен?
Метод - Подход за теоретическо изследване и практическо извършване на нещо.
Би ли ми казал кое в посочения от мен начин на смятане противоречи на определението за метод?
hrpankov - специалист
.....достопочтенни господа!.... ...хайде да не се засягаме на чест и дустойнству.... ...да не забравяме че тук е майтапзона!!!! ...тува дету стокила бъчонка нимож събра стокила ракийцъ щот някой сие отсипъл ми ареса...!!!! Иднабиръ на афтуръ!!!...

Тема "Куб 100 литра" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: