Всеки да напише по някоя весела случка или виц.

Колко сантиметра е страната на куб с обем 100 литра? Изберете най-доброто приближение от следните:

8%
31
3
18%
34
7
5%
37
2
Няма гласове
40
5%
43
2
61%
46
23
3%
49
1
Няма гласове
52
Няма гласове
55

Общо гласове: 38

Lisko - майстор
Тая "задачка" ми хрумна докато карах колело и не можех да ползвам помощни средства за да я сметна.
Ще я пусна като анкета че да имаме графични резултати.

Колко сантиметра е страната на куб с вместимост 100 литра ?
От посочените изберете числото което смятате, че е най-близо до истината без да ползвате никакви помощни средства - никакви сметала, електронни или други, никакво писане, само наум.

Задачата е за усет, интуиция (и за който може да коренува наум) и за забавление. Те всички тия задачки са за забавление, не да се дърлим ;-)
:partyman:

Първо отговорете в анкетата, после ако искате си я смятайте с машинка, за да проверите колко сте близо, но не пишете в темата точната стойност, за да не се разваля шоуто.
jordanvass - майстор
Аз вече гласувах, но може ли поне да коментираме как сме я решили и резултата, без да казваме точната стойност? Щото според мене разсъжденията са важни.
sstefanov - майстор
Първо приближение:
4 на куб е 64, а 5 на куб е 125, значи е накъде между тях
Второ:
45 на квадрат е 2025 (смята се лесно наум по старото правило)
2025 * 4,5 е малко по-малко от 10000, защото 2000*4,5 е 9000
Затова реших, че е 46

Наум и без калкулатор - толкова
jordanvass - майстор
И аз така, като тебе почнах с кръглите десетки, само без тази част за 45, щото ме мързи да смятам ръбести числа. :-D Понеже 50 дава 125 литра, по-малкото предложено число 49 ще даде малко по-малък обем, да кажем грубо някъде между 115 и 120, но далече по-близо от куба с 40, където са 64л. По средата между 40 и 49 са само 2 предложени числа, равноотдалечени от тях - 43 и 46. И понеже 49 е много по-близко до 100л, между 43 и 46 избрах 46. Ако беше предложено и 45, тогава си бях загинал :-D
lov - майстор
Сега остава да решите кой към коя група спада оптимист или песимист.
На наполовина пълна чаша с вода оптимиста казва тази чаша е почти пълна, а песимиста казва тази чаша е почти празна. :lol:
jordanvass - майстор
Винаги е по-добра позицията на песимиста. Той със сигурност знае, че не разполага с пълна чаша и си прави сметката как да я допълни или как да изразходва пестеливо наличното. При него изненади не могат да настъпят. Докато оптимистът винаги си остава излъган, щото си мисли, че има много, а го няма. :D
sstefanov - майстор
Двуцифрено число, което завършва на 5 се повдига много лесно на квадрат като първата му цифра се умножи по следващата и накрая се допише 25.
Примери:

25*25:
2*3=6
25*25=625

45*45:
4*5=20
45*45=2025

65*65:
6*7=42
65*65=4225


и т.н.


А иначе - песимистът е добре информиран оптимист :)
Последна промяна от sstefanov на съб сеп 19, 2015 2:14 pm, променено общо 1 път.
jordanvass - майстор
profesionalist_wood написа:
Безделници :-D
Айде бе, в тоя форум има само един раздел за отмора, а ти искаш и тука да работим. :D
profesionalist_wood - майстор
jordanvass написа:
profesionalist_wood написа:
Безделници :-D
Айде бе, в тоя форум има само един раздел за отмора, а ти искаш и тука да работим. :D


За да сме полезни за обществото и родината :-D

Тема "Куб 100 литра" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: