Всичко за газобетона от зидане до шпакловане
manobg - специалист
Може да е малко извън темата но може ли някой да ми каже как най-лесно да издълбая канал в итонг за силов кабел.
Трябва ми за около 10 метра но съм сигурен, че с чук и длето ще стане много грубо.

Нещо като този канал ?

Изображение
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
[quote="manobg"]Може да е малко извън темата но може ли някой да ми каже как най-лесно да издълбая канал в итонг за силов кабел.
Трябва ми за около 10 метра но съм сигурен, че с чук и длето ще стане много грубо.quote]
YTONG имат каналокопател за тази цел. Преди време изтеглих брошурата им "Основни указания" и сега погледнах. "Каналокопател за изстъргване в стените на канали за електро и ВиК инсталации". Картинката е малка и мъглява, но идеята е да се стърже. Моят опит с газобетон също ме подтиква към стъргане. Очертаване с ръба на шпаклата и стъргане с универсалната голяма стара руска отверка. За няма време става.
solo5 - майстор
точно този канал е правен с длето и чукче
с нивел и молив очертах 2 успоредни линии около канала
после като вържах нивела с една отвертка очертах контура и после с чукчето и отвертка и от време на време с длето и стана
някрая се усетихме че става лесно и с флекса
очертава се и после пак с длето и чукче
Най-лесно е с дрелка и специални копачи, ако имаш такива
с тях правят канали и в бетона директно :-)
Последна промяна от solo5 на вт фев 26, 2008 1:16 am, променено общо 1 път.
EDI - майстор
Произвеждат се ръчни дълбачки за канали в ИТОНГ, но за еднократно ползване няма смисъл да се купува.Горепосочените "технологии" са си много добри.
manobg - специалист
Благодаря ви приятели.

Явно ще се стърга на ръка по гореописания начин :) Но не е и много, така че няма да е проблем. Мислех си да не би да има кякой китайски инструмент за 5лв който се чупи бързо ама да свърши работа за 10 метра :)
EDI - майстор
Ами този каналокопател, за който писах е китайски, ама не знам колко струва.Може и да е евтин - все пак е само една дръжка с няколко заварени парчета метал.
Тани - модератор
Режеш с най-обикновен трион от двете страни на предварително начертания канал и след това с чук и длето или направо с чука премахваш остатъка между двата сряза!

Изображение
nikivid - помощник
Колеги, много хубава тема, но като гледам никой (дори и в други подобни теми) не се притеснява от товароподемността на долната плоча на терасата - при мен е ~ 18 см. Аз също ще зидам подобна тераса и така както го изчислих набързо - с блокчета 12,5 см отстрани и 10 см отпред, плюс дограмата - грубо излиза 900 кг натоварване на плочата (350x115 см - слята с комшиите). Щом масово се строи сигурно влиза в нормите, но ако някой може да даде професионално мнение по въпроса за издръжливостта на слетите (с комшиите) и на единичните тераси, мисля, че ще е от полза на всички във форума .
Благодаря предварително.
ribnikolaevi - майстор
Има норми за натоварване, предполага се че са спазени, зависи коя година е изпроектиран твоя блок. Имай предвид обаче, че при преустройство трябва да отговаря на новите норми, чиито стойности на натоварването за завишени. Иначе от опита ми - не е проблем, но аз зидах със 10 см газобетон, а отвън - стиропор.
nikivid - помощник
Панелка от 70-те но това незнам дали е критерий - струва ми се, че тези блокове са доста по-стабилни от някои съвременни изпълнения. Как да разбера завишената норма - това е проблема :)

Тема "Каква дебелина тухли за остъкляване на тераса?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: