• 1
  • 2
Всичко за газобетона от зидане до шпакловане
ribnikolaevi - майстор
Търся следната информация. Искам да поставя щурцове (от готовите, лети в керамични тела на Винебергер) върху зидария от Итонг с дебелина 10 cm. Колко трябва да стъпват щурцовете от двете страни на отворите? Има ли някакви стандарти, или някой ако има опит, нека сподели?
panalov - специалист
Аз съм ги слагал да стъпват по на 10 см. от двете страни.
На врати110см съм слагал щурц от 150см .
Макар ,че съм слагал и щурц който стъпва на 6 см тухла единичка и незнам да е паднал до сега

http://www.wienerberger.bg/servlet/util ... bg_home_bg
Последна промяна от panalov на ср юли 15, 2009 2:32 pm, променено общо 1 път.
Spokoiniq - майстор
има на сайта на винербергер норма за застъпване, чети
ribnikolaevi - майстор
Ок, благодаря, погледнах. Дават стъпване 120-250 mm в зависимост от материала. При Итонг май трябва да отида на по-голямата дължина.
А ако някъде не може да стъпи на 120-250 (където отвора на касата в новоизграждащата се стена е много близо до съществуващата стена)? На винкел или някаква планка ли да го закача според вас?
Spokoiniq - майстор
не е фатално, давай смело, ако се презастраховаш забий две арматури в стената точно под щурца
ribnikolaevi - майстор
Май това ще е най-лесния вариант, благодаря за идеята. Даже може и за друго място да я приложа :-D
masterval - майстор
Каква точно е ролята на щурца?
Ако някъде го има разяснено, и сам ще стигнеш до логичния отговор, че той може да стъпи и върху 5 см.
Тръгнеш ли да търсиш науката, стигаш до следното:
"При крайни отвори с щурцове от редова зидария, а също и с прави, сегментни и елипсовидни дъги, ако зидарията на последния отвор до ъгъла на сградата няма достатъчно дължина, за да поеме хоризонталната сила, поставят се стоманени обтегачи, чиито сечения се определят чрез статически изчисления. Обтегачите се закотвят в зидарията на дълбочина най-малко 50 см."
:)
ribnikolaevi - майстор
Ти ме хвърли на торолите :lol: .
Каква хоризонтална сила бе човек, хоризонталната сила я поемат панелите, аз правя неносеща стена от Итонг, 10 см дебела.
masterval - майстор
Колко ще тежат трите тухли игонг върху железобетонния щурц? Да не провисне, ми е мисълта :?
ribnikolaevi - майстор
Тухлите (натоварването) са едната страна на въпроса. Другата страна са характеристиките на щурца. От тези две страни на ситуацията зависи провисването.
Специално готовите щурцове на Винебергер се оказаха с предварително напрегната армировка (тел, напрагяне преди бетониране, на стенд и нарязване на съответни дължини после). И се съмнявам силно, че ще провиснат.
Но, както и да е ...
Сега един предприемач иска да излива бетонов пояс по целия зид, включително и изпълняващ ролята на щурц, защото иначе зидът не бил стабилен. Какво мислите.
Стените, които ще се зидат не са прави, имат Т разклонения и по-сложни зъврънкулки, които лично според мен достатъчно укрепват зида ...
  • 1
  • 2

Тема "щурц - размери" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: