• 1
  • 2
Всичко за газобетона от зидане до шпакловане
digitalpr - специалист
Здравейте! Имам нужда от съвет.

Трябва да направя малка баня с тоалетна на терасата на вилата. Тъй като къщата е доста стара и терасата е с тухлени колони, реших че с газобетонни блокчета ще е по леко. Банята ще е 1.5м x 1.5м като площ. Въпросът ми е - каква дебелина блокчета да ползвам. Стените ще са външни, защото е тераса. Вътре ще има плочки. 10см достатъчно ли е като здравина? С какво да ги лепя и с какво да ги измажа отвън? Отвътре трябва ли да ги измажа с нещо преди да сложа плочките?

Благодаря!
jekasus - майстор
Тънко е 10см., помисли за варианта със сухото строителство.
digitalpr - специалист
Тънко от каква гледна точка? Нестабилно или нещо друго?
shotik - майстор
Зимата ще е студено и ще ти замръзнат тръбите,сифона и може и като замръзне водата по пода да имаш приключение с подновяване на фаянса и теракотата.Аз бих ползвал 20 или 25 см дебелина.
tysonlkr - специалист
Не мисля че газобетонните блокчета са подходящи за баня. Попиват много влага. Ще ти трябва добра хидроизолация и от вън и от вътре. Банята ще ти е със много външни стени, ще се ползва ли през зимата :? За да я ползваш през зимата ще ти е необходима дебела изолация според мен.
digitalpr - специалист
Общо взето това ще е баня, в която да се изкъпеш лятото. Я се ползва 10 пъти в годината общо, я не. Зимата няма да се ползва. Тръбите ще идват отвън, така и така фокато стигнат до банята ще се тотално на студа, зимата ще се източват.
housedoktor - майстор
Поне 20 см. за да се доближиш до изискванията .Защо не опиташ традиционното тухла+изолация+мазилка .Иначе такова упражнение (от тераса на баня ) съм правил и не е нещо невъзможно или много трудно
digitalpr - специалист
Защото ми се ще конструкцията да е по лека. Терасата е бетонна плоча, но къщата е гредоред. Не съм сигурен как е захваната тази плоча към плочата на къщата. Освен това колоните на терасата са тухлени.
stivemaster - майстор
Казаха ти - сухо строителство отвътре на вън - гипскартон инпрегниран ,конструкция 100 с минерална вата и отвън гипсофазер или циментфазер или магнезитен панел с шпакловка и мазилка .Пък ако си знаеш как изобщо не питай действай си с тухли там или с квото се сетиш така или иначе това което си намислил е далече от нормалното място за това помещение.
eddie_92 - напреднал
До тук колегите обясниха част от нужната информация. Това което е пропуснал автора да напише е колко е еркерната дължина на терасата, на каква кота се намира и дебелината на плочата. Избягвай тухлите, те са изключително тежък материал за зид в твоя случай (между 17-19kN/м.куб. = 1700 до 1900кг за кубик, като си сметнеш общия обем на проектните зидове умножаваш по обемното тегло и сам ще придобиеш представа с колко кила ще натовариш тераската ти само от зидове с тухла и ВЦР). За това използвай YTONG (25см. блокове натоварват до 7kN/м.куб. в зависимост от класа им на якост), нужно е да направиш шпакловка от теракол върху зидовете от вън и от вътре, като за препоръчване е да минеш две ръце. Плочките сами по себе си са отлична хидроизолация, а таванчето можеш да запечатиш с влагоустойчив латекс. Тръбите задължително в изолация! Щом няма да се ползва през зимата и предполага, че помещението е изложено но температури под нулата, те съветвам да не слагаш бойлер в банята, а някъде вътре или най-малкото го източвай за зимата. От вън можеш да праснеш една изолация 5см. стиропор. А другия вариант е сухо строителство (най-лекия вариант), бичиш една хубава конструкция от профили и ги обличаш с гипскартон - влагоустойчив поне 10мм. посредата слагаш вата за изолация и си готов. Внимавай обаче с подовата замазка - след като положиж ф50 със сифона и му придадеш нужния наклон, не изпълнявай замазката по класически тип - циментно-пясъчен р-р (21kN/м.куб.), ами се ориентирай към нещо далеч по леко, като например перлитобетона (3,5-6,5kN/м.куб.). Поздрави! :)
  • 1
  • 2

Тема "Баня на тераса от газобетон?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: