• 1
  • 2
Всичко за газобетона от зидане до шпакловане
kGitsov - специалист
Здравейте,

Монтираха ми дограма по външния ръб на старата дограма (жилището е панел)
Сега остава един приятен борд отдолу, който ще облека с камък, но отстрани и отгоре трябва да се "обърнат" прозорците - отвътре.
Дълбочината е точно 5х5см.
Мислех си да залепя итонг блокчета и на тях да лепна и гипсокартон лента, на кюфтета, която да "захапе" прозореца и ще се получи около 15-20мм захапване.

Това походящ начин ли е за обръщане?

Принципно има място да сложа 3см у профил и да направя ГК конструкция, но ми се струва афиф, а и е бая връткаво май..

ЕДИТ: стените няма да се изправят, само ще се шпакловат с мрежа..
nikolov333 - майстор
XPS за изправяне и изолация, шпакловка с теракол и мрежа и ъглови лайсни за гипса по желание..
kGitsov - специалист
Добре, за XPS не се бях сетил.
Така и така на там отива темата.. колко е добре да захапе профила на прозореца? Трябва ли да се дюбелира след това, за дане вземе да се разлепи нещо? (както се дюбелира изолацията отвън)
За да не пука между XPS-а и касата на прозореца сигурно е най-добре със силикон да се затвори, но въпроса е кога? Преди и след финното шпакловане?
nikolov333 - майстор
По принцип, аз си шпакловах дограмите на ръба на касата, без застъпване, защото смятам, че вероятността за откъртване на шпакловката от вибрации в последствие е по-малка, но стандартно шпакловчиците я застъпват до ръба на предпазната лента на касата, т.е.около 5мм. Повече според мен е безсмислено и визуално изглежда кофти..Със силиконите те съветвам да внимаваш, понеже някой от видовете остават мазни след изсъхване и в последствие, след боята личи..
kGitsov - специалист
Този уикенд смятам да се захвана с това.
Като мислих по въпроса и реших да не ползвам нито газобетон(трудно е да се обработи), нито XPS (плаши ме че е много меко и ако се блъсне прозореца в него, ще остави неприятен спомен).

Смятам да изрежа ивици гипсокартон и на няколко кюфтенца да ги залепя и нивелирам и след като стегне да запълня празнините с още материал, който хем ще държи по-здраво, хем ще уплътни и няма да бие на кухо след това. Обмислям дори и да го оставя така без да го дюбелирам. Накрая метално ъгълче и шпакловане. Незнам само отгоре как ще стане номера, дали няма да отлепи докато стяга, но сигурно е въпрос на смес. :?
zz_stefanov - майстор
Не ми харесва ползването на изолация за обръщането на прозорците. При притискане стават най големите поражения. По добре с гипскартон.
От голямо значение е прозореца дали ще опира и притиска обърнатото.
Лично аз си ги оправя само с гипс. С мастар правя водещия ръб на стената, пускам майки на разстояние през една маламашка към ръба на касата и после запълвам и заглаждам.
Обръщането на вертикалите от страни по възможност не ми е на 90 градуса, а колкото е възможно по отворено за да не се ограничава отварянето на прозореца.
miliad - майстор
пет май 25, 2018 11:56 amkGitsov написа:
Този уикенд смятам да се захвана с това.
Като мислих по въпроса и реших да не ползвам нито газобетон(трудно е да се обработи), нито XPS (плаши ме че е много меко и ако се блъсне прозореца в него, ще остави неприятен спомен).

Смятам да изрежа ивици гипсокартон и на няколко кюфтенца да ги залепя и нивелирам и след като стегне да запълня празнините с още материал, който хем ще държи по-здраво, хем ще уплътни и няма да бие на кухо след това. Обмислям дори и да го оставя така без да го дюбелирам. Накрая метално ъгълче и шпакловане. Незнам само отгоре как ще стане номера, дали няма да отлепи докато стяга, но сигурно е въпрос на смес. :?
Това и според мен е най- правилния подход. Може да напластиш ивици една върху друга ако се налага да е по-дебело попълването. Евентуално останалите кухини може да запълниш с пяна след като се втвърди лепилото на ивиците. Няма нужда от дюбелиране. Ръбохранител и шпакловане на стената около отвора и ивиците и си готов.
nikolov333 - майстор
XPS-а е с достатъчна плътност, а като се шпаклова с мрежа и теракол и гипс отгоре слоя става около 6--7мм и няма мръдане. Евентоално касата може да откърти ръбохранителя при блъскане в ръба, но същото става и с гипскартона. Важно е лайстната как се лепи.. :idea:
шоп - майстор
пет май 25, 2018 4:48 pmnikolov333 написа:
Евентоално касата може да откърти ръбохранителя при блъскане в ръба, но същото става и с гипскартона
+1
При течение или неправилна употреба крилото винаги може за се блъсне в ръбохранителя. И тогава дали обръщането е с ХРS, гипскартон или чист гипс- няма значение. Поразията е налична.
Поразията е още по-голяма ако има монтирани вътрешни щори! Ролки, стопери, дръжки яко се блъскат и отпечатват в обрърнатата каса.

Аз лично вкъщи този пробелм още не съм го решил, но съм замислил стопери,монтирани на касата на ПВЦ дограмата. Кога ли ще стигна до този етап...божа работа.
nikolov333 - майстор
Да добавя само, че застъпването с матерял върху касата, не е добре да е повече от 5мм, защото пречи на отварянето на вратата или прозореца до край, при монтиране на пластмасови первази на пода към касите, а за ал.щори на отваряемите крила трябва да се монтира допълнително "паразитно" парче на касата за да има дистанция от ръбовете..
  • 1
  • 2

Тема "Обръщане на прозорци - с какво е най-подходящо" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: