• 1
  • 2
Всичко за газобетона от зидане до шпакловане
Здравейте, предстои ми ремонт на новопостроено жилище и ми се иска да направя вътрешна изолация на таваните в спалните и дневната (не е последен етаж).

Колебания се между "стандартно" изпълнение с гипсокартон и минерална вата и минерални изолационни плочи MULTIPOR - 50 или 75мм дебелина.

Целта е основно топло- и шумоизолация от съседите отгоре. Искам да постигна най-вече енергоспестяващ ефект, т.е. топлината да не бяга през тавана. Апартамента над нас може дълго време да остане необитаем, тъй като сме в ново строителство (пред Акт 16) и не е ясно кога, а и дали въобще ще имаме съседи над нас.

Насочил съм се към 50 или 75мм плочи Multipor, но трудно по форумите намирам мнения или отзиви за тях от практиката (явно Multipor като изолация по една или друга причина не е много популярна сред българите).

Според вас кой от вариантите е по-удачен: Мултипор или Гипсокартон с минерална вата (за една и съща дебелина)?
nikolov333 - майстор
С гипскартон и вата ще чуваш бъдещите комшии като ходят, а колко ще ги чуваш зависи и от типа на походката.. "На пета" е най-силен ефекта.. :-D С Multipor гледах едни филмчета в мисия моят дом, та потърси там. Сигурно няма да получиш, реални мнения за него, понеже не се ползва много, вероятно от финансови съображения..
пон яну 14, 2019 10:55 amnikolov333 написа:
..... С Multipor гледах едни филмчета в мисия моят дом, та потърси там. .....
Благодаря за насоките, но преди да пиша съм изгледал всичко, което може да се намери за Multipor и питам тук, тъй като се появиха доста въпроси, на които отговор не намирам.

Един от тях е следния: при изолация на таван с минералните изолационни плочи Multipor нужно ли е да се поставят анкери (дюбели) на всяка плоча и ако е нужно - какво количество ще е достатъчно - по един или повече на плоча?

Второ, може ли да се шпаклова като завършващ слой с финна гипсова шпакловка и латекс ("дишащ") или какво друго е удачно да се приложи?

Трудно намирам информация от практиката за Multipor, но това явно се дължи на по-високата цена на този вид изолация, което е причина да не е много популярна и ползвана. Надявам се това да е и основната причината за липсата на интерес към нея, а не толкова лошите й качества като топлоизолация?
hidrazin - майстор
вт яну 15, 2019 10:07 pmLuckyBG написа:
...Трудно намирам информация от практиката за Multipor...
Да бе, да. Просто не си потърсил или не можеш да търсиш.


:partyman:
plamen6703 - майстор
нед яну 13, 2019 7:03 pmLuckyBG написа:
Здравейте, предстои ми ремонт на новопостроено жилище и ми се иска да направя вътрешна изолация на таваните в спалните и дневната (не е последен етаж).
Колебания се между "стандартно" изпълнение с гипсокартон и минерална вата и минерални изолационни плочи MULTIPOR - 50 или 75мм дебелина.
В това новопостроено жилище височината на стаите е 250 см, рядко вече са 255 см, с такава изолация височианата ще стане към 240 см... малко хора бих си го причинили, но всичко е въпрос на вкус и предпочитания :wink: ! :partyman:
ср яну 16, 2019 9:56 amplamen6703 написа:
............В това новопостроено жилище височината на стаите е 250 см, рядко вече са 255 см, с такава изолация височината ще стане към 240 см... малко хора бих си го причинили, но всичко е въпрос на вкус и предпочитания :wink: ! :partyman:
Благодаря за съвета, но ние в нашето семейство не сме от много високите и мисля, че това няма да е проблем. Между другото височината от таван до под (замаска) в момента е 258 см., т.е. след изолация и направа на под (паркет, гранитогрес) ще стане около или над 245 см. .. евентуално. Надявам се, че това няма да е толкова голям проблем.
plamen6703 - майстор
Всичко е въпрос на вътрешно усещане и разбиране за ниско и високо :wink: Живея в къща и стаите ми са с височина 320 см. за мен това е нормална височина на жилищно помещение :)
Имам апартаменти, на които височината на стаите е 255 см. като добавя и размера на стаите към тази височина и се получава нещо, с което трудно бих свикнал, ако ми се наложи да живея в такива стаи, да не говорим, ако се монтира и окачен таван, ще стане схлупено помещение!
Желая ти успех в избора! :partyman:
шоп - майстор
вт яну 15, 2019 10:07 pmLuckyBG написа:

преди да пиша съм изгледал всичко, което може да се намери за Multipor и питам тук, тъй като се появиха доста въпроси, на които отговор не намирам.

Един от тях е следния: при изолация на таван с минералните изолационни плочи Multipor нужно ли е да се поставят анкери (дюбели) на всяка плоча и ако е нужно - какво количество ще е достатъчно - по един или повече на плоча?
Няма нужда да гледате всичко. Просто четете ПДФ инструкцията. там си пише, че за таван с мултипор до 150мм не се дюбелира. :idea:
radius - майстор
И като го залепиш на някоя отлепяща се шпакловка, колко ще държи? Понеже никой не знае каква е основата, по-добре да се дюбелира.
muhala - майстор
пон яну 14, 2019 10:55 amnikolov333 написа:
С гипскартон и вата ще чуваш бъдещите комшии като ходят, а колко ще ги чуваш зависи и от типа на походката.. "На пета" е най-силен ефекта.. :-D С Multipor гледах едни филмчета в мисия моят дом, та потърси там. Сигурно няма да получиш, реални мнения за него, понеже не се ползва много, вероятно от финансови съображения..
Николов е прав. Аз направих таваните с ГК и вата и сега сякаш съм в барабан. При следващия ремонт излитат и си оставям таваните на 2.80 :)
  • 1
  • 2

Тема "Вътрешна изолация на таван с MULTIPOR?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: