Всичко за газобетона от зидане до шпакловане
Тани - модератор
Ами зависи от съда обема! Понеже си Тома неверни , мога да ти кажа много лесен начин как сам да провериш! Изключи си бойлера.След като се изкъпеш или източиш по друг начин топлата вода , премери температурата на изходящата вода и включи бойлера. Засечи колко време ще му трябва да изключи и премри отново температурата на водата. След това пресметни колко киловата са били необходими за затоплянето на водата и ги раздели на разликата между по-високата и по-ниската температура! Така ще получиш колко енергия ти е необходима да за да затоплиш съдържанието на бойлера с един градус. Резултата може да разделиш на литрите на бойлера за да получиш колко киловата (вата) са необходими за затоплянето на един литър вода. Това всъщност е и отговора на въпроса ти! Сега може да сметнеш и колко литра стени имаш и дори ако приемем , че им е необходима по-малко енергия за да ги загреем може, че разбереш . че си се акумулира доста топлина!
velsi - Почетен майстор
Теоретично нещата са ми ясни. На практика ние използваме отоплителни уреди за да стоплим въздуха в помещенията. Да отопляваме стените не ни е нужно. Приетата от стените топлина (колкото и да е тя) аз слагам в графата "загуби". За да има акумулираната в стените топлина някаква практическа стойност трябва да има такава топлинна разлика, че температурата на стените да е по-висока от тази на въздуха в стаята. Само тогава ще се получи топлообмен и топлината "акумулирана" в стената би се върнала обратно във въздуха. Не ми се е отдавало до сега да затоля стените до такава степен, затова твърдя, че да топлиш стените и да очакваш някаква икономическа изгода от това е просто несериозно.
Тани - модератор
Да се стопли стената повече от въздуха е възможно само ако външната температура е (доста) по-висока от вътрешната иначе е физически невъзможно! А че стените акумулират топлина , може да ти каже всеки , който има вила или къща , която не се отоплява постоянно , пък дори и да няма външна изолация! Първото стопляне е направо ад! Наложи се да поживея на една вила в Белащица няколко седмици. След почивка от около 5-6 дни се прибрах във вилата и запалих газовата печка . След 3- 4 часа все още излизаше пара от дъха ми , вън беше само около нулата! Сутринта спрях печката и отидох да бачкам . Като се прибрах вечерта и запалих печката беше значително по-топло , въпреки , че навън беше доста по-студено- под нулата! Следващите дни ставаше все по-лесно да се топли. Вилата беше без топлоизолация! Така , че не мога да се съглася с тебе! Няколко градуса(4-6) повече за стените променят значително усещането! А и предназначението на топлоизолацията не е да топли , както очакваш ти , а да изолира от температурните разлики!Няма да ти стопли стаята , но няма да и позволи и да изстине бързо! Колкото по-дебела е изолацията , толкова по-голяма температурна разлика може да поеме без да се промени температурата от другата страна! Ако приемем , че 1 см. от даден материал предпазва 2 градуса температурна разлика , то ако навън е минус 5 градуса а вътре 19 , трябва да има поне 12 см изолация , за да не се промени температурата на стената и да очакваш истински акумулиращ ефект. И това ако няма прозорци и изтичане на въздух от помещението! Ето защо казвам , че 5см изолация за абсолютно недостатъчни и просто предпазват стената да не се руши! Да не говорим за "изолации" от сорта на Депрона , които са под 1 см!Това че като го пипнеш ти се струва топъл е заради топлината от тялото!
LazarGanev - "Велик майстор"
velsi написа:
На практика ние използваме отоплителни уреди за да стоплим въздуха в помещенията. Да отопляваме стените не ни е нужно. Приетата от стените топлина (колкото и да е тя) аз слагам в графата "загуби".
Тук вече мненията ни се разминават. Щом сме приели да използваме външна изолация, това означава, че стените ги причисляваме към вътрешното пространство (стаите) и приетата от тях топлина не е загуба, а напротив - помага за повишаване на температурата на въздуха. Както знаем при меренето на температурата винаги има значение на коя стена е поставен термометърът, на каква височина и т.н. Ако отоплението е с радиатори, то правило е радиатора да се монтира на най-студеното място - под прозореца, на външната стена. Това се прави с цел да се стопли най-студената стена, за да се хомогенизира колкото е възможно повече температурата на стаята и за да се получи по-голям комфорт. Ако не отопляваме стените, не можем да отоплим и въздуха (това при положение , че сме избрали изолацията да е отвън). А защо предпочитаме външна изолация пред вътрешна - това е друга тема. В заключение - температурата в стаята е различна във всяка точка и е нещо средно между температурите в най-горещата и най студената зона. А най-студените зони в стаята са стените. Така, че отопляването на стените при наличие на добра външна изолация не е загуба, а напротив - води до повишаване на температурата на въздуха.
emil_v r - майстор
Но съфорумници, зависи какъв режим на отопл. сме избрали , е права едната страна или др. от спорещите (аз смисля като Велси по принцип) . Примерно спалнята аз не я отопл. непрекъснато , а само нощем и ми е по- изгодно .Трябва и да се проветрява заради кислород , иначе се хербаризираш,ине остаряваш .Освен това Тани мери темп. с термометър , а Велси с ръка. Биодатчиците по ръката не мерят по принцип температура , а подават обработени данни дали има изтичане на топлина от тялото ,или приемане на такава. Отчитат и топлоемкостта на веществото което пипаш . Тоест ако пипнеш нагрят 20 градуса депрон , дърво или метал ще усетиш коренно разл. неща . Отделно различните дължини топл. радиация се усеща от различни датчици и по разл. начин . Нещата са доста сложни ,и на мен са ми мн. мътни , но който професионално работи това ( Железн. лейди мисля ) вероятно ги знае .
Тани - модератор
Емо , разискваме проблема по принцип , а не за конкретна ситуация! Въпроса е:

ИМА ЛИ РЕАЛНО АКУМУЛИРАНЕ НА ТОПЛИНА В СТЕНИТЕ ПРИ ВЪНШНА ИЗОЛАЦИЯ И , АКО ИМА ТАКАВА ТО ИМА ЛИ ПРАКТИЧЕСКО ПРИЛОЖЕНИЕ ПРИ ОТОПЛЕНИЕТО!

Ти какво мислиш по въпроса? Ще е интересно и Хигро да се включи! Той е в час с начина на измерване на параметрите на стените и разполага със съответната апаратура!
galin.com - специалист
Стените са граници между различни помещения и/или околния въздух и като такива не може да не участват в топлообмен при положение че от двете страни има различни температури. Интересното е какво искаме ние. Зимата да е топло, а лятото да е студено, когато навън е точно обратното. Значи трябва някъде да прекъснем топлообмена.
Сега е зима и да приемем че вън е 0 градуса, а в стаята искаме да е 20 и нямаме изолация. Какво се получава. Стената поема от вън 0 градуса и според нейната дебелина и вид до отвътрешната страна се получават примерно 10 градуса и е по-студена от въздуха в стаята. Ние топлейки въздуха в помещението до 20 градуса отдаваме част от тази топлина на стената, а тя - навън.
Решенията са две или увеличаваме стената до толкова че от вътрешната страна да е 20 градуса или й помагаме с външна изолация самия обмен да не започва от 0, а примерно от 5 градуса.
Точно обратното е през лятото. Пречим на топлината отвън да затопли стената и тя да отдаде във вътрешността.
Та оттук и моето мнение е че стената участва в топлообмен с посока, която не желаем. Затова правим всичко възможно да го ограничим.
emil_v r - майстор
Има ли акумулиране ? Зависи за ква стена (с каква топлоемкост ) говорим . Работихме тези месеци в супер изолирани жилища , които не бяха отоплени 1 седмица и колегата който не е чист Врачанин се скапа и е болен цела седмица :) .
Моят апартамент съм го правил по най- просташкият начин -тухла 25см. ,дървена дограма с разстояние м/у стъклата15см . Буков паркет обикновен ,опа ..и под паркета замазка и згурия 10см . чиста височина 270см на стаите. Над мен комшията смени дограмата със скъпо ПВЦ двоен стъклопакет ,и фибран 3см по стените отвън .
Платеще (влашки) на Топлофикация 180лв, вкл. много топла вода :-D ... Комшията плати 170лв за месеца , като инвестира над десет х. лв за изолацията и дограмата .
Забравих да кажа ,че имам и малка врата на кучето към терасата , която има фуги , и тва мръсно псе ходи на 2-3 часа да диша свеж въздух . Покрай него и ние дишаме доп. кислород , но губим маса топлина . По- добре да ги обяснят нещата хора които работят това , защо да си напъваме акъла , тва са науки които се учат с години + години практически опит .
Тани - модератор
Ами явно физиката не я интересува колко пари си дал за изолация , а какво, къде и колко си сложил! Това за под 5 см. изолация сме го коментирали , че са пари хвърлени на вятъра! А и ако не му е изолиран тавана - нищо не прави!
bad to the bone - специалист
...
Последна промяна от bad to the bone на вт ное 10, 2009 7:16 pm, променено общо 1 път.

Тема "Тухла vs циментови блокчета" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: