Тази тема е за мечтатели философи и изобретатели.
limp3r - специалист
Така е за кредитите, изолациите и алтернативните източници на енергия, но така пък пълним джоба на други мега-корпорации като Хенкел например и кръгът се затваря пак. Трябва да се приемат закони ограничаващи правата на големите корпорации и даващи повече на малките производители, а тенденцията е да се прави обратно. Хитлер е виновен :-D Сериозно!! Замисли се от къде тръгват всичките тия конгломерати като Мерцедес, БМВ, Бош, Хуго Бос, Хенкел и т.н. Мога да ги изброявам до утре. Само Мерцедес имат над 6000 поддевизии. И всичките притежават поне по една банка. Просто са оставени да порастнат толкова че сега няма оправия с тях. Освен пак чрез войни, а те на свой ред ще издигнат нови и така......
Тани - модератор
С изолацията и да речем слънчевите колектори пълним гушите на производителя ВЕДНЪЖ , а като си плащаш сметките за отопление , независимо от какъв източник е , то го правиш всеки месец! Цял живот!
От друга страна увеличаването на търсенето на даден продукт влияе на цената по два начина - ако свършват наличностите както е с енергийните източници - цената се качва , а ако се увеличи търсенето и съответно производството на слънчеви системи , цената ще падне заради конкуренцията! Както става с цената на почти всяка техника.
NeoBoss - специалист
парите могат да се премахнат много лесно и бързо :)
Но само при война , тогава човек не го интересува дали ще гледа на 20 инчов или на 50 инчов телевизор а го интересува семейството му да остане живо :) пари няма всички условия се покриват от армията , потслон храна и т.н. Но това значи да имаш един който да ти нарежда кво да правиш. Друг начин поне засега е невъзможен , ще е възможен само ако човечеството се обедини за някаква велика каулза , примерно както е в Стар Трек . Всичко на всеки е усигурено , а човек по своята същност обича да е полезен и работи само за задоволяването на тези си нужди, ставайки значими думите като чест и гордост. Но с нашите войнствени и завистливи мозъци скоро няма да е възможно. Затова засега хората продължават да се обединяват само в криза , тероризъм , или природно бедствия чудно защо ли всичко това се случва в последните години.

Ако се върнем на сегашната парична система , тя не е толкова зле особено след като сме в евросъюза ... вече сме под тяхната банка и те се опитват да ни върнат част от нашите задължения безвъзмезно че да догониме някакво равенство в това парите които ги имаме и задъженията които имаме. Правят го това със всичките милиони които се наливат в държавата със субсиди. Които ние правим всичко възможно или да ги прекъснат или да не изпълним условията за да ги вземем. Мислейки че просто правейки това ние не печелим. Но тези супсидии са си наши пари и ние като не ги усвояваме , просто губим , губим си нашите пари които ни се полагат. Ако европа види че ние усвояваме бързо и ефикасно налятите пари бъро ще дойдат още и повече


Другото което се вижда от всичко казано в тази тема , е че неможе да съществуваме без да ни управляват, каквата и форма да има за разплащане или начин на живот винаги ще има някой отгоре който да дърпа конците. Затова според мен трябва да се стремим към такава форма на световно управление на която знаеш кой е човека най отгоре , зада може народа да го линчува когато той сбърка.

Това се отнася и за България , докът нестанем президентска република няма да се оправим , един министър прехвърля на друг , па те на заместник пък той бил отпуска и т.н.
8180 - майстор
NeoBoss написа:
Друг начин поне засега е невъзможен , ще е възможен само ако човечеството се обедини за някаква велика каулза , примерно както е в Стар Трек . Всичко на всеки е усигурено , а човек по своята същност обича да е полезен и работи само за задоволяването на тези си нужди, ставайки значими думите като чест и гордост.
Интересна раздумка сте захванали, но явно също както на мен, не ни стига политико-икономически багаж. Лутаме се в някакви, често художествени теории.
Подходящата теория я има и прозира в цитата, с автори Маркс и Енгелс.
Вярно някой я забрани, но не съм чул читаво да я обори. Там си е казано откога са стоково-паричните отношения, класите, движещите им сили, противоречията им и евентуалната борба за алтернатива.
Малко е остаряла (на към 140год.) и сигурно се нуждае от актуализация, което не я отменя като същност.
И не се литкайте по кухи лозунги за "свободен пазар", "предприемачество", "инициатива" и под. двигатели на прогреса, както и "индекси на растеж" например, като измерител.
Светът се движи от една безмерна алчност и немислима по мащаби частна собственост на шепа хора. За последните също е въпрос на оцеляване да я увеличават непрекъснато. Мисля че и това го има при Маркс, но съм го учил по задължение и само смътни спомени.

П.П. Хайде и аз малко да "помечтая" като Вас.
Замислете се колко организации, фондации и ... има за защита "права на човека, детето, природата и още 100, на пръв поглед, полезни и хуманни цели". Как пък на една не и хрумна да предложи "световен закон" примерно за: ограничение разликите в "потреблението на 5-10-100 пъти", "размера на частната собственост - Nx", "литража на леките автомобили -2,0" и пр. Нарушителите да се преследват като терористи, а изброените проблеми и организации отпадат.
Да, ама Не - ние събираме дарения, търгуваме с вредни емисии и се правим че не сме чували за "брадатите" - "пунт и пластика".
schuldiner - майстор
За Парите, Планетата, Храната и кво още беше ми стана ясно. Ама да вземете да пуснете едно филмче за Секса, щото и той дава кеф, пък ще се окаже, че нещо не му е наред, както го правим.

8180,
ограничаване на потреблението (и разликите в потреблението) - НЕ. Забрана за стимулиране на потреблението - ДА. Усещаш ли разликата? Ако хората са щастливи като прости консуматори, така да бъде! Обаче да ги култивираш това да им е единственото щастие в живота...
Между другото прекрасен пример е и този Форум. Възможностите на Интернет в огромната си част се ползват за търговски нужди (включително от предлагащите услугата, софтуера, хардуера...), а само в единици оазиси като този идеята за взаимопомощ е над финансовата изгода.
И още нещо - продуктът с най-висока принадена стойност е Културата/Изкуството. Ако забелязваш, там са най-големите посегателства над чистотата и най-голямото пробутване на сурогати. Това повлича и всичко останало...
filmatoplo - майстор
Видяхте ли го на руски-деньги-пирамида долгов, или това на български -antipropaganda.comxa.com там четете -още икономика и публичните тайни на съвременната икономика , схема на капиалистическата икономика . :wink: и всичко друго в лявата колонка де.
schuldiner - майстор
Като каза на руски... Това съвсем го бях забравил:
http://www.google.bg/url?sa=t&source=we ... pV5739Z8CQ

ПП Авторът е украинец, така че заиграването Монголия-Китай не е разбираемо за нас, неукраинците и неруснаците...
filmatoplo - майстор
Парите като дълг , да хубав филм -но нещо пак се губи :?
Тани - модератор
filmatoplo написа:
Парите като дълг , да хубав филм -но нещо пак се губи :?
Гледа ли и Zeitgeist -този в първия пост беше само за подгряване!Сега го гледах и си спомних за Zeitgeist и реших да пусна темата


В тези двата нещата са погледнати по-глобално - как ни правят послушни овчици! Мисля , че всеки трябва да ги гледа и ще промени представата си за света в който живеем!


http://zamunda.net/details.php?id=99337&hit=1

http://zamunda.net/details.php?id=145643&hit=1
8180 - майстор
schuldiner написа:
8180,
ограничаване на потреблението (и разликите в потреблението) - НЕ. Забрана за стимулиране на потреблението - ДА. Усещаш ли разликата? Ако хората са щастливи като прости консуматори, така да бъде! Обаче да ги култивираш това да им е единственото щастие в живота...
Разликата "усещам", но ти усещаш ли, че са свързани тези неща. Възможността и "узаконяването" като норма, един да преживява с 3$, а друг с 300000$ за мен е първичното и от там вече "обоснованата необходимост" вторият да поддържа това, макар и "неустойчиво" статукво, позволявайки на първия "щастливо да потреби" 3,50 (15%!!! ръст), като 0,30 пак не му се губят, а си ги прибира.
Като се умножат числата х1-2 милиарда от първите и по 1-2 хиляди от вторите интересът става огромен и трудно победим.
Върхът на демагогията идва, като накараме този с 3$ да плаща и за екология, примерно.

П.П. Със сутрешното кафе, попаднах на това. Не познавам автора, но повечето от тезите му са ми близки:
http://www.ekipnews.com/news/mnenia/kom ... sa_/82897/

Тема "Нека поразсъждаваме за ....!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: