• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
Тази тема е за мечтатели философи и изобретатели.
mlado-maistor4e - специалист
ndod какво става по експеримента :supz:
tgv - специалист
М.Маисторче преди 2 месеца пак правих опит с 11литрова туба от минерална вода. Тубата беше поставена в тенджера, а тенджерата върху кутия от сухо мляко. В кутията бях поставил крушка 40 вата, за поддържане на температурния режим от 37гр. На третия ден тръгна метана. На петия ден изгасих крушката и процеса спря, или протичаше много бавно. Така че по-добре да гониш Мезофилния режим - 38гр. При него по мои наблюдения производството на Биогаз за 24часа е приблизително колкото е кубатурата на материала в биореактора. На 14-20 ден производството достига до 1,5-2 пъти кубатурата.При мен материала беше 15% сухо вещество и 85% вода.
Производството на Биогаз е толкова фасулска работа, че почти не ми е интересно. Интересното е да го очистиш и съхраниш за дълго време за подходящия момент. Мисля че точно тук е предимството на Биогаза пред всички алтернативни източници на енергия. Напълно контролируем процес, малко зависим от външни фактори като слънце и вятър.
tgv:

разрових се преди няколко дена по темата за пречистването на газта (за съхранението още нищо не съм търсил). Та оказа се елементарно: с активен въглен. Единствената уловка, е че въглена трябва да е в херметически съд, който да може да издържи 1-2 бара. От вкарания непреработен метан в филтара се отделя сярата и разни други боклуци, които не искаш да отиват в двигателя или в квото там искаш да го гориш...
за съжаление обаче всичко, което намерих е на немски...ако го разбираш - ше постна линк да видиш.

Снимки иначе още не съм направил, искам да напълня реакторчетата и тогава ще ги кача. Но за разлика от tgv при мене процеса, пак казвам, ще е сух, без вода...по-бавно протича, но пък изходния продукт е чиста градиснка тор, която не трябва да се суши или разпръсква със специална машина.

и тука идва момента за един въпрос: понеже не съм особенно технически надарен и всичко с ток (вкл. и едната ел. крушка) ми е крайно чуждо търся съвет с какво евентуално да изолирам рекаторите, за да могат да поддържат някаква сравнителна постоянна температура от една страна и от друга през ноща да температурата в реактора да не пада значително. Помещението в което съм ги сложил е добре изолирано, с постоянна температура, но ми се ще и самите реактори да изолирам...
tgv

а какво използва м/у другото за резервоар за метана?
piron45 - майстор
troyanus написа:
всъщност за резервоара съм го измислил ще бъде от вътрешна задна гума на трактор обаче проблема е дали изходящото налягане дали ще е достатъчно да издуе гумата ( не да я напомпи като камък :yawinkle: )
ти когато прави твоя РЕАКТОР изходящия газ имашели някакво налягане когато отвориш крана?
Като допълнение, за вкарване на метана в гумата може да ползваш малко компресорче за помпане на гуми на 12V, само че вместо въздух ще дърпа метана и ще нагнетява в гумата. Иначе без налягане няма да вкараш нищо в гумата, още по малко в такава от трактор.
tgv - специалист
Ндод, няма смисъл да си губиш времето, с експериментални реакторчета. Явно отиваш на режим 16-22градуса. Нужният ти биореактор е от лагунен тип. В първия ми пост съм публикувал един наръчник с различните видове биореактори, поразгледай го и ще знаеш какво да правиш. Аз също го ползвам, и нещата се случват. Но в общи линии е следното: Ако имаш двор, изкопаваш нещо като септична яма, постилаш отдолу полиетилен за хидроизолация, пълниш материала, постилаш от горе полиетилен, уплътняваш, да не бяга Биогаза, включваш маркуч и това е. Трябва да се внимава да не влиза светлина защото метаногенните бактерии измират.
Резервоар не съм ползвал а само съд в съд за отчитане на добива. Иначе след третия ден Биогаза започва да гори.
Вмомента проучвам как да го компресирам. Имам компресор от климатик и два от хладилници. Върти ми се в главата двустъпално компресиране с междинно охлаждане и отделяне на въглеродния диоксид на -10 -15градуса.
tgv

двор за мое огромно съжаление още нямам, така че малкият ми експеримент трябва да бъде проведен на гаражно ниво...и за тва съм се спрял на няколкото малки реактора, които имат за цел да симулират всъщност т.нар. DRANCO метод. С други думи: имаш един вид херметически компостер, захранен с метаногенни бактерии и много ситно смляна суровина за преработка...това е...допълнителното, е че не искам да използвам вода, а и не ми се налага при горе споменатия метод.
Двата метода, които си качил са сигурно най-разпространените по света...аз искам обаче да използвам различен, такъв какъвто се използва при голямото, индустриално производство, а не само от локални производители, които нямат какво да правят отпадъците от оборите...това е :)
ще се радвам ако споделиш как е минал опита за компресирането на газта.
tgv - специалист
Ще ми бъде интересно, ако може да предоставиш информация за ДРАНКО метода?
Аеробен или Анаеоробен? За компостиране ли е? :?
Лично съм се убедил че наи добрия компост се получава при Термофилният Режим. :wink:
Относно компресирането на Биогаза все още нямам универсално решение.
Още съм в процес на проучване.
Ако можеш, удари едно Рамо? :)
tgv

с възможно най-голямото удоволствие бих ударил едно рамо:):

http://www.ows.be/pages/index.php?menu= ... se_lang=EN

за проблема с рамото:
както писах в един малко по-горен пост, проблема с информацията,която мога да предоставя на форума, е че почти всичко е на немски. Т.е. подробната информация, ако иска някой сам да се запознае с нея, е на един от не толкова разпространените езици.

"Аеробен или Анаеоробен?" - разбира се, анаеробен, както и всички други методи за добиване на метан/биогаз. Както написах по-горе някъде: идеята е абс. същата както при методите, които си показал/използвал ти. Единствената разлика, е че процесът не е непрекъсваем (т.е. зареждаш заразена с метаногенни бактерии суровина, примерно 60-70% ситно смляна слама и 30-40% кравешки акита, изчакваш да ферментира и да се отдели метана, изпразваш 70-90% от получения краен продукт, който си е чиста тор и пълниш отново реактора с "прясна" суровина и останалите 10-30% за заразяване). Всичко е в абс. изолирана среда, всичко е под температурен режим 36-37 или (както е по технология - термофилен на) 50-55 градуса. Друга важна предпоставка за осъществяването на процеса, е че сухото вещество не може да е под 60-70%.

М/у другото Проф. В. Маматаркова от биологическия факултет на софииския уни се занимава точно с по-наУчната част на проблема, който се разисква в този форум. Ако някой има интерес - нека отиде на страницата на факултета, да я намери по име и си свали някои от интересуващите го публикации качени на сайта (ако има проблем, аз ще му пратя 1-2 свалени и представляващи интерес за мен). Мисля че всичко е на англ.
tgv - специалист
НДОТ,
рамото не беше за добива, а за компресирането! Миисля че изказах мнение за производството на Биогаз. Фасулска работа. Как мислиш, дали може да се отдели въглеродния диоксид, на 4-5 Бара, и по какъв начин? :?
Обикновено Лазар Ганев се намесва компетентно, а от известно време мълчи? :)
А и ВЛАДО66, напоследък само наблюдава. :shock:
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Тема "БИОГАЗОВИ ИНСТАЛАЦИИ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: