Тази тема е за мечтатели философи и изобретатели.
nеwage - специалист
Здравейте!
В момента, докато ви пиша, навън е -20 градуса. Мнозина утре като тръгнат за работа ще установят, че акумулатора е паднал и не могат да запалят.
Същото беше с моя български Монбат 62 Ah - след 3 години експлоатация, дори след пълно зареждане със зарядно, една нощ на -6 студ и на другия ден вече е мъртъв.

Приготвих се да купувам нов, когато видях в магазина за авточасти едни български таблетки за възстановяване на акумулатори. Слага се по една във всяка клетка. По принцип не вярвам на такива неща, пък и таблетките бяха явно гаражно Направи-Си-Сам производство. Но викам - дай да пробвам.

Свалих акумулатора, източих киселината в една кофа. А тя мътна!
Измих със топла струя под налягане всяка клетка. После изливам водата, после отново пълня, бълникам, изливам. Всеки път изтичаше чернилка. И така 5-6 пъти.

Киселината оставих в едно шише 12 часа да се избистри и утаи чернилката, после я налях внимателно обратно. Наложи се да долея още, която взех от друг стар акумулатор.

Сложих въпросните таблетки и го включих към зарядното. Честно казано не очаквах въобще да задържи заряд след такива интервенции и вече бях приготвил 130 лв. за нов акумулатор.

На другия ден паркирах в града и отидох по работа. Когато се върнах след час - о ужас, забравил съм фаровете. Въпреки това колата запали. Това беше нещо ново.

Тече вече трета мразовита нощ, с температури доста под -6, колата ми е затрупана в снега, така че не я карам. Всяка сутрин я припалвам за проба. И трите пъти запалва и то след неколкократно 4-5 секунди въртене, защото на бензин пали трудно.

Разлика очевидно има. Дали от измиването на акумулатора или от таблетките - нямам идея.
Сега съм поръчал платка за десулфатор, с който ще обработя допълнително акумулатора.

Прикачен файл

product_16.jpg
product_16.jpg (44.06 KиБ) Видяна 41182 пъти
fox_vt - майстор
Акумулатор се промива само със дестилирана вода-вода от чешмата е смърт за акумулатора.То и без това си го отписал де ама по принцип,а по темата чувал съм че някои слагали аспирин ама къв е ефекта :lol:
nеwage - специалист
fox_vt написа:
Акумулатор се промива само със дестилирана вода-вода от чешмата е смърт за акумулатора.То и без това си го отписал де ама по принцип,а по темата чувал съм че някои слагали аспирин ама къв е ефекта :lol:
аз си го промих със чешмянка, ама кладенчова :drinkers:
sashonikolov - специалист
В интерес на истината само съм слушал за такива таблетки.От къде ги взе и на каква цена?
Имам 1-2 стари акомулатора.Ако не е голяма инвестицията ми се иска да опитам таблетките....просто за идеята....
Работата ми е свързана с химикали и новия електролит също и дестилираната вода не са ми никакъв проблем
Stefan_62 - майстор
fox_vt написа:
Акумулатор се промива само със дестилирана вода-вода от чешмата е смърт за акумулатора.То и без това си го отписал де ама по принцип,а по темата чувал съм че някои слагали аспирин ама къв е ефекта :lol:
Извинявай, но акумулатор се долива само с дестилирана вода , а се промива с чешмяна под налягане за да могат да излязат утайките и препоръчително е това да се прави след разряд.
fox_vt - майстор
Това пък отде го измисли и защо според теб се долива със дестилирана вода я обясни на аудиторията?
Акумулатора ми е "Варта"-силвър и е на 7 години...работи много добре...
Не мисля,че има начин да се възтановиш стар акумулатор,плочите му се разрушават...
Stefan_62 - майстор
fox_vt написа:
Това пък отде го измисли и защо според теб се долива с дестилирана вода я обясни на аудиторията?
Колега извинявай, но това не съм го измислил аз просто съм го работил 5г. Понеже сега нямам време да ти обяснявам ето прочети това :

При изпаряването на водата нивото на електролита спада, а гъстотата му се увеличава.
Електролит с повишена гъстота е също опасен за “здравето” на акумулатора.
Затова нивото на електролита трябва да се възстановява, като се долива дестилирана вода.
Нов електролит се долива, само когато една част от оригиналния се е изляла по някаква причина от акумулатора!
, извадил съм ти го от тук: http://mercedes-bulgaria.com/forum/podd ... tora/?wap2 . Ако те интересува нещо повече което не знаеш потърси в чичо Google.
MamaMy - майстор
nеwage написа:
... Приготвих се да купувам нов, когато видях в магазина за авточасти едни български таблетки за възстановяване на акумулатори...
http://ups-bg.eu/product.php?ProductID=17

Колега nеwage, такава ли беше цената?
fox_vt - майстор
Stefan_62 питах те защо се долива дестилирана вода а се промива със чешмяна? Като си работил това трябва да знаеш че в акумулатора трябва да влиза само и единствено дестилирана вода.И пак те питам защо се долива точно дестилирана вода а не чешмяна,дано сега ме разбереш.Прочети това което ти не знаеш от чичо ти гугъл http://www.fiat-bg.org/index.php/solutions/84/77-accu Копирано е от една доста стара книга за акумулаторите която съм чел от оригинала и повечето неща в нета са от нея.Като стигнеш до абзац"Десулфатизация (нов «живот») на акумулатора" виж внимателно какво пише за промиването.

Тема "Нов живот за стария акумулатор" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: