Тази тема е за мечтатели философи и изобретатели.
dyaneff - майстор
Дай поща.
fox_vt - майстор
Слънцето доколкото знам дава 1 kW на кв/м къде ги измислихте тия 3kW нз и то при идеални условия.Друго да речем че ще постигнеш 20 бара в колектора и задвижиш двигателя,ще можеш ли да гарантираш че колкото глътне двигателя толкова фреон ще се изпари за да остане налягането 20бара?По напред в темата видях едни 3000 оборота на двигателя ако се сметне колко фреон като обем ще отиде тогава може да се смята и колко големи колектори ще трябват.Но с увеличаването на колекторите се увеличава и обема им и нуждата от по голямо изпаряване за достигане на 20 бара.Може би варианта е с някакъв буфер който да складира налягане но така или иначе ако двигателя черпи повече отколкото се произвежда резултата ще е плачевен.
ivanovbg - майстор
Няма двигател да произвежда повече отколкото консумира. То идеята е да дава 20% полезна мощност отколкото консумира. Примерно консумира 5 киловата топлинна мощност и дава 1киловат.
fox_vt - майстор
Как ми четете постовете направо ви се чудя.....Ще го напиша по лесноразбираемо-ако имаш кола бензинова да речем и подкачващата помпа работи на половин дебит двигателя на колата ти няма да му достига гориво и ще намали оборотите или даже ще угасне.Оттук ако не успееш да изпариш достатъчно фреон генератора ще спре защото няма да имаш налягане което да го движи.По първолашко не мога да го напиша дано си ме разбрал.Вие прав текст не можете да асимилирате а сте тръгнали да смятате термопомпи...
ivanovbg - майстор
А каква е логиката да не можеш да изпариш достатъчно?

То ако не се вземат мерки за гарантирано...по добре да не се захващам.
fox_vt - майстор
Ами това се опитвам да обясня дали ще може да се гарантира че като пече слънцето ще се изпарява достатъчно фреон който да поддържа нужното налягане за да работи двигателя и генератора.Защото ако не може ще стане така както става със карта ти като му свърши налягането в бутилката.Казвате че R134a при 70 градуса прави 20 бара но за колко време ще достигне колектора тия 70 градуса и като почне да навлиза втечнен фреон дали ще може да го изпарява достатъчно бързо.Ако това не е сигурно всичко останало по системата се обезсмисля,и ще се получи така-пече пече слънце вдига градуси и налягане генератора тръгва налягането пада генератора спира докато пак не вдигне градуси и налягане да тръгне пак.Така обаче ток не се произвежда това е абсолютно сигурно :wink:
ivanovbg - майстор
Сега си преглеждах сметките и всичко все още изглежда вярно.
Разхода при едноцилиндров двигател ще е 100см3/мин изпарен фреон. При 100градуса не можах да намеря колко му е плътността, но намерих някаква ориентировъчна плътност около 2 кг/куб.метър. Та при 3000 оборота/мин ще имаме разход от 300литра или 0,3 куб. метра за минута, което ще рече 600грама/мин.

Та предполагам че 10 килограма ще са напълно достатъчни.

Колега fox_vt, Помисли с колко енергия ще накараш да кипнат 600грама за минута при начална температура 30градуса? Колко киловата ти трябват? Не повече от 10 за да има запас. При КПД от 20% ще имам 2квата ток :-D

Та както казах ако не помислим за всичко... Та какво ми пречи да има една газова горелка да довнася нужната топлина когато слънцето не стига? Бързо се пали и лесно гасне :-D
dyaneff - майстор
Разхода при едноцилиндров двигател ще е 100см3/мин изпарен фреон
Сигурен ли си в това ?
Как смяташ компресора както ДВГ и смяташ въздуха преминал през MAF или друг модел машина.
ivanovbg - майстор
Смятах го по горе: Цилиндър 400сс налягане от 40на 10 си е 4 към едно следователно трябва да вкарам 100сс. Значи клапана трябва да затвори при ход на буталото около 2см след ГМТ. Това е теоретично.
Имам един стар двигател от мотофреза за ремонт, но не съм го разглобявал да видя колко му е буталото и хода и как мога да му наглася газоразпределението. Май беше 180 кубика...
dyaneff - майстор
Фреона в цилиндъра ли ще го вкарваш. Ами загубата му.

Тема "Соларна термопомпа" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: