Тази тема е за мечтатели философи и изобретатели.
Andri01 - майстор
Лафа:"Keep it simple stupid" - не усложнявай нещата/излишно/ човече!:)
LazarGanev - "Велик майстор"
fox_vt написа:
:-D е нали приехме че ценовата страна няма да я замесваме :lol:
Аааа, щом парите не са проблем става - дори аз се натискам да изградя такава система. Схеми има бол, само да има кой да плаща и да не се търси рентабилност :-D
rosso666 - специалист
Колеги когато сам си правя системата за отопление от слънцето задължително ли се слага "диференциален термостат"
Как да пресметна колко литра да е разширителния съд на пълначната група?Задължително ли се слага (не знам как се казва точно) клапан който регулира налягането в системата.С такъв клапан съм на котлето ама нещо все не мога да го регулирам.
Благодаря предварително.
kozl - майстор
Този клапан се нарича редуцир вентил, а някои го наричат автоматична пълначка. Когато се регулира този клапан трябва да се игнорира разширителния съд, както и обема на инсталацията, защото затрудняват реглажа. Регулирането се прави с натягане на пружината. Може да ти го регулират и на стенд. Аз примерно изолирам един участък след редуцир вентила, в който има изпускател и манометър. Крановете към отоплителната система и разшир.съд са затворени. Отварям леко изпускателя да прокапва и въртейки винта за натягане на пружината регулирам като следя манометъра (при нас е достатъчно на 3 и нещо за да стига водния стълб до последния етаж).
За другия въпрос мисля, че не си посочил каква схема си избрал. Ако е гравитачна или конвекционална и не изисква помпа, отпада и пресостата
rosso666 - специалист
Колега системата за подгряване на водата от слънцето трябва да ми е с принудителна циркулация .
Ще съм благодарен ако напишете какво ми трябва за да направя такава система.Циркулационна помпа -ясно(намерих некви втора употреба за около 40-50лева.) Разширителен съд за затворена система.(май няма да мога да ползвам този на котела) Диференциален термостат съм си намерил от моите приятели NATURELA.(60 кинта) от тук нататък моля за вашата помощ какво ми трябва още.
Благодаря предварително.
kuuuuuul - майстор
Трябва ти още един възвратен клапан или по добре ел. вентил за да не връща през ноща,толкова много е изписано из форума :-D да не повтаряме от ново :partyman:
rosso666 - специалист
Възвратния клапан не върши ли достатъчно добре тази работа ...? Ако може да дадеш линк към тези теми че незнам как са кръстени да ги намеря.Ако можеш да ме упътиш и към някоя друга схема ще съм благодарен.
kuuuuuul - майстор
viewtopic.php?f=10&t=14454&p=488146&hilit=%D0%A1%D0%BB%D1%8A%D0%BD%D1%87%D0%B5%D0%B2%D0%B8+%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%B8#p488146

viewtopic.php?f=47&t=5180&hilit=%D0%A1%D0%BB%D1%8A%D0%BD%D1%87%D0%B5%D0%B2%D0%B8+%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%B8

viewtopic.php?f=10&t=42737&hilit=%D0%A1%D0%BE%D0%BB%D0%B0%D1%80%D0%BD%D0%B0+%D1%81%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BC%D0%B0+%D0%B2+%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B5%D0%BA%D1%82

Има и много други но това е на първо четене.

http://www.bmcbg.org/goods/solar/ezinc/

Тема "Топло от слънцето" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: