Тази тема е за мечтатели философи и изобретатели.
hidrazin - майстор
Krass написа:
А фенер със слънчеви батерии? :-D
Що да не? Има ги колкото искаш.
прожектор със соларен панел
:partyman:
Krass - майстор
Те тия са с кундурматор :lol:
fox_vt - майстор
Те това е идеята и фенерите със слънчевия панел я ползват точно както трябва.За да се топлиш със слънцето ти трябва "кондурматор"-в случая със топлиннната енергия това ще е буфер събиращ топла вода която се ползва забележете когато няма слънце.С достатъчно качествени сметки от поне три калкулатора и един лист хартия ще се установи колко тръби и колко литра буфер са необходими.Реално ако се максимизира работата може цяло лято част от есента и пролетта да се трупа за да се използва 3-4 месеца зимата на 100% .Е това си е баш максимизиране,а за цена в случая не говорим само теоретично.
world_explorer - специалист
fox_vt написа:
Те това е идеята и фенерите със слънчевия панел я ползват точно както трябва.За да се топлиш със слънцето ти трябва "кондурматор"-в случая със топлиннната енергия това ще е буфер събиращ топла вода която се ползва забележете когато няма слънце.С достатъчно качествени сметки от поне три калкулатора и един лист хартия ще се установи колко тръби и колко литра буфер са необходими.Реално ако се максимизира работата може цяло лято част от есента и пролетта да се трупа за да се използва 3-4 месеца зимата на 100% .Е това си е баш максимизиране,а за цена в случая не говорим само теоретично.
Лесно се смята със старите сметки калории. 1 калория вдига температурата на 1 куб. сантиметър вода с 1 градус. 1 кило калория- на 1 литър, а 1 мега калория на 1 кубик вода с 1 градус. И като знаем, че 1 калория = 4,186 джаул или ват секунда. Оттука 1 калория= 4,186/3600/1000=0,0000011623 KWh.
Примерно ти трябва 1 киловатчас уред, тогава ти е необходимо 860015.4 калории или .86 мегакалории.
Приемаш, че имаш 1 тон буферен съд, което значи, че тази топлина се оттделя(приемам темп. на водата от 100 до 20 градуса в буферният съд) за (100-20)/0.86=93 часа-това са около 4 денонощия. След това преминаваш на ел. енергия. И язък за вложените пари и средства за соларите, които няма да можеш да ползваш когато най- много ти трябват.
И забележи не съм сметнал загубите на топлина от този буферен съд, които още повече ще обезмислят начинанието.
rosso666 - специалист
Здравейте колеги,след като края на отоплителния сезон е близо се замислям как да си направя слънчеви колектори.
Идеята ми е да си ги направя въхзможно с най опростена конструкция и евтино.бойлера е 120литров с една серпентина.През зимата го топля о котела.Мисля слънчевия колектор ще го вържа към същата серпентина просто с кранчета ще затварям пътя към котела.
Идеята ми беше да си направя серпентина от медни тръби както са и по магазините. Тук един колега спомена че е възможно да се направят такива колектори от панелни радиатори,което на мен много ми допадна,и мисля да се пробвам и аз.КАкво ще кажете ще сстане ли работата.ПОвечето въпроси са ми свързани със "пътя на водата от бойлера до колектора.Знам че трябва да се сложи помпа със термостат за включване и спиране.Отворена или затворена система се прави???Най важното за мен е как се предотвратява прегряването на водата в колекторите???Слага ли се някаква електроника за управление на системата??ТРябва ли на "пъначната група да сложа клапан за регулиране на налягането(какъвто иам на котела)Ако имате литература ще се радвам да споделите.
поздрави колеги.
fox_vt - майстор
Защо да не може да се ползват колекторите? Ако имаш достатъчно постъпления на енергия тя се вкарва в буфера, също както се опитват да направят новите ФЕЦ със използването на сол за буферно вещество.Иначе за у дома буфер няколко тона на 3 метра под земята минимум със не по малко от 100см изолация загубите му ще с минимални.Слагаш 10 колектора и си готов.Вероятно обаче ще се наложи използването на конвектори заради твърде различната температура на буферната вода.
world_explorer - специалист
fox_vt написа:
Защо да не може да се ползват колекторите? Ако имаш достатъчно постъпления на енергия тя се вкарва в буфера, също както се опитват да направят новите ФЕЦ със използването на сол за буферно вещество.Иначе за у дома буфер няколко тона на 3 метра под земята минимум със не по малко от 100см изолация загубите му ще с минимални.Слагаш 10 колектора и си готов.Вероятно обаче ще се наложи използването на конвектори заради твърде различната температура на буферната вода.
Ами хайде пак да посмятаме. Нормално приемам, че е необходимо 4 KW мощност за отопление на една къща (малко е смешно това но го приемам така за по лесни сметки). От горните сметки излиза, че е необходим 1 тон вода за всеки 24 часа. Една зима я приемам 120 дни, от което следва, че ти трябват 120 тона вода с идеална изолация. Това е примерно куб с страни по 5 метра- 125 кубика. Да но за изолацията ти трябват още по 1 метър от всяка страна-7*7*7
=343 кубика пръст ако се зарива под земята. Така представи си колко пари ще дадеш за багера да го изкопае, за камиона да го превози, за мястото където хвърляш пръста, желязото за съда, за заварките, за изолацията и господ знае още за какво. А хората са казали, че всяка инвестиция трябва да възвръща най- много за 10 години, иначе по добре си дръж парите в банката и ще загубиш по- малко.
И накрая недай си боже там където ще копаеш да е скала (както е при мене под 1 метър).
fox_vt - майстор
:-D е нали приехме че ценовата страна няма да я замесваме :lol: Иначе има малка неточност-смяташ го 4 кв за 24 часа но от тях само 8 или айде по зимното време по 12 часа нощ ги сложи за по лесно смятане.Ако е слънчево през деня соларите си работят аз досега цяла зима без слънце не съм видял.Реално от 120 дни и 120 тона вода ще се ползват наполовина да речем или стават 60 тона.Кубче 4 на 4 на 4 колкото една стая :lol: .И все пак е неоправдано но мисля че ако се инвестира разумно с малка цистерна до 10 тона и възможно най евтините колектори ще може да се намали сметката за ток поне наполовина.Макар че ако се сложи цената на цялата инсталация и се сметнат икономиите на ток пак няма да излезе сметката :)

Тема "Топло от слънцето" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: