• 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
Тази тема е за мечтатели философи и изобретатели.
Дори и в хладилника ми е мухлясвало, а и не съм го оставяла за много дълго :?
profesionalist_wood - майстор
Да ви кажа една история..... Бях оставил кофичка кисело мляко от бакалията и изключих хладилника.След 6 месеца се връщам на вилата и се сещам че съм забравил киселото мляко вътре. Отварям го и виждам че е свежо,дори с една лъжичка го опитах ,много вкусен беше и го хвърлих в кофата :-D
П. Петков - специалист
Домашното кисело мляко не мухлясва и се запазва най-дълго, когато след заквасването му, и когато е още топло, се постави в буркани с добре затегнати винтови капачки. След изстиване на бурканите те се вакуумират, като съхранението на млякото по-продължително време е гарантирано.
profesionalist_wood - майстор
Ама киселото мляко беше с фолиото отгоре....от онези с пластмасовите кофички....
Попадал съм на прясно мляко което не се разваля със седмици на отворена капачка.......егати
Lisko - майстор
По мои наблюдения сиренето мухлясва когато е в кутия с капак. Без капак - никога ! (и двата случая са в хладилника)
crez - майстор
Моят дядо участник в Балканската война ми е разправял, че той и още 5 негови набори оцеляли от взвода след като яли сурова мухлясала царвица от полето. Другите ги тръшкала дезинтерия. Обяснявах му че това е плесента, но той не ги разбираше тези работи. По повод киселото млако, в друга тема писах, че за да си квасиш в къщи ти трябва истински Lactobacillus delbrueckii ssp. bulgaricus или Streptococcus thermophilus. Липсват точни данни за произхода на българското кисело мляко, но се приема, че води началото си от траките около 4000 години преди новата ера. Жителите на древна Тракия забелязали, че ферментиралото мляко се запазва по-дълго време от прясното. Чрез прибавяне на ферментирало мляко в сварено прясно мляко те получили продукт известен като квасено мляко. Чрез системно и продължително приготвяне на „квасено мляко” по естествен начин били селекционирани двете млечнокисели бактерии в Българското кисело мляко . През 1905 г. Стамен Григоров прави знаменито откритие като открива причинителя на подквасването.В процеса на изследването си Стамен Григоров открива още две бактерии – един стрептобацил и един микрокок заедно с лактобацила те съществуват в естествена симбиоза.
nikolson - майстор
crez написа:
Моят дядо участник в Балканската война ми е разправял...
... Lactobacillus delbrueckii ssp. bulgaricus или Streptococcus thermophilus. .
И. Двете бактерии са в симбиотична връзка. От съотношението в броя зависи вкуса-по-кисел или по-благ. Другото е точно така.
Моят прадядо е участвал в битката при Чаталджа. Болестта май беше холера.
crez - майстор
До колкото ми е известно данон в активия използват само този Streptococcus thermophilus. Може и да греша.
nikolson - майстор
crez написа:
До колкото ми е известно данон в активия използват само този Streptococcus thermophilus. Може и да греша.
Затова не е "кисело мляко", а активия. Официално.
В тази връзка, Данон се опитаха да наложат киселото мляко като свое изобретение през "задния вход", опитвайки се да го регистрират като "полезен продукт" в Англия. Същото са опитали и Ригли с дъвки Орбит. Обаче англичаните поставили условие да се дадат доказателства и двете фирми са оттеглили документите.
Няма ги вече онези стъклени бурканчета с кисело мляко, всичко е индустриално менте !
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9

Тема "Кисело мяко да мухлясва?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: