• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 45
Тази тема е за мечтатели философи и изобретатели.
Тани - модератор
Понеже идеите ми звучат абсурдно за мнозина от вас, реших (с помощ от колеги модератори) че този форум Не е за вярване ще е най-подходящ за темата.
В тази тема може да дискутираме всякакви налудничави идеи, които биха могли да са бъдещета на енергетиката в света.

Ето и моите виждания по въпроса.

Фотоволтаични панели на всеки покрив и всеки навес.
Траспорта и той минава на електричество в симбиоза с нуждата за акумулиране на евтината, но непостоянна енергия от ВЕИ
Газови или на биомаса малки електроцентрали във всеки квартал, за едновременно производство на ток и топлина за използване на 90% от КПД на горивото и без оскъпяване за трансформиране в други напрежения и пренос.
Всичко дотук изброено може да е частна собственост, когато се либерализира пазара.
Дори в този момент сме част от енергетиката, но в 99,9% като ползватели, а не като производители на енергия и/или част от балансиращите групи. С времето обаче, този процент ще се променя и ВСЕКИ може да избере от сега от коя част на уравнението иска да бъде!

ПП Разбира се идеите ми не се отнасят за близкото бъдеще, а за малко по-далечното! Но от друга страна няма как да постигнем нещо, ако предварително не сме си го поставили за цел, макар и далечна! Ако не следваме собствените си цели, то услужливо енергийната мафия ще ни помогна да вземем "правилното" решение и да следваме нейните цели!
colyo - специалист
Въпреки, че от ядрената енергия по-чисто и по хубаво няма, мисля, че не е дълече времето, когато ще се разсекретят технологиите за безплатна енергия, разработени през изминалия век (естествено тогава вече няма да е безплатна). Слънчевата и вятърничевата енергия са безплатни, но устройствата за улавянето и поне за сега никак не са евтини, което ги обезмисля до голяма степен. Към момента те могат да бъдат допълнително средство за икономия при порядъчна първоначална инвестиция. Интересните технологии за оползотворяването на въздушните течения около високите сгради, получаването на електроенергия от температурната разлика в еднометровия воден слой на моретата и океаните както и впрягането на космическите лъчения някак си много бързо бяха засекретени и ще изчакат времето, когато ще се намери начин да се превърнат от безплатни в добре платени. В другата тема споделих за бъдещето на ядрената енергетика: отпадъка от старото поколение ядрени централи ще се използва като гориво за новото поколение, като същевременно ще се обогатява и ще се превърне отново в гориво за старото поколение. От това по-безплатна енергия......здраве му кажи .

ПП: с малко закъснение се присетих и за още една добре забравена технология за квартални пречиствателни станции, които чрез пиролиза превръщат твърдите остатъци в горим газ.
Последна промяна от colyo на ср яну 30, 2013 2:37 pm, променено общо 1 път.
dyaneff - майстор
При едно добро изчисление осветлението може да е със светодиоди. Те ще се захранват от батерии, които ще бъдат зареждани от фотопанел.
VLADO66 - майстор
Понеже ме влече водата ми харесват тези изпълнения http://www.youtube.com/watch?v=gbowRUuP9Kk
colyo - специалист
dyaneff написа:
При едно добро изчисление осветлението може да е със светодиоди. Те ще се захранват от батерии, които ще бъдат зареждани от фотопанел.
Това е напълно възможно, но според мен по-добрия вариант е да затопляш бойлер с фотоволтаика. Така поне отпада нуждата от акумулатори, които са си перо в системата, а имат и сравнително кратък живот.
hidrazin - майстор
colyo написа:
Това е напълно възможно, но според мен по-добрия вариант е да затопляш бойлер с фотоволтаика. Така поне отпада нуждата от акумулатори, които са си перо в системата, а имат и сравнително кратък живот.
Само ако са ти ги подарили или си ги откраднал. Да си купиш фотоволтаици за да си затопляш бойлер е все едно да си купуваш буков паркет от магазина и да си го гориш в печката за да се топлиш. За затопляне на бойлер си има соларни панели, които са в пъти по-евтини и в пъти по-ефективни и дълготрайни от фотоволтаиците. И двата типа работят като има слънце но фотоволтаиците имат предимство зимата. Обаче цената и голямата площ за монтаж при еднакви мощности наклоняват везните към соларните панели.
Другото което е достъпно за в момента са термопомпите (климатици, чилъри, геотрмални) . При вложени 1kW имаш на изхода около 2,5kW и повече на изхода.
Използваш ги и за отопление и за охлаждане. За съжаление не стават да си захраниш компа или да си готвиш на тях. :-D
Друго на "далавера" за сега не се сещам а и май няма.
:partyman:
fox_vt - майстор
Има и друга далавера да крадеш ток от комшията :lol: .Но наистина въпреки че и аз съм зарибен по фотоволтаиците да дам една камара пари за 100-200 вата е как да стане кво да ги правя тия смешните ватове които ще ги имам в най добрия случай 4-5 часа на макс и 1/3 от денонощието като цяло.За необходимата площ вече казаха-ако живееш в къща място бол ще си наредиш 3-4 kW панелчета а ние като имаме за един вход 100кв/м покрив и 18 апартамента дали ще може да съберем 18*5kW на домакинство или 90 kW общо панели-малко ме съмнява.А както съм чул че е 2 лв на ват (може и да бъркам) 2 лв * 90000вата 180000 лв че те всички апартаменти не струват толкос бе :lol:
ivanovrg - специалист
фотоволтаици с инверторен климатик(япоски на 110волта)
лятото климатика май харчи най-много ток

зимата за кратко през деня колкото да поддържа някаква температура
в друга тема споменаха че стартовия ток на климатика е висок,но с инверторен може и да стане
за зимата също може някой радиатор (дори и за кратко време ще вдига температурата)
аз се отоплявам с радиатор 1KW в стаята(изолирана от вътре с 10см вата и ГК)
на всеки половин час радиатора се включва за 5 минути
поддържам 22 градуса /24 часа
затова мисля че за 2-3 часа през деня зимата да се вдигне малко градуса,все ще се икономиса ток
torbalan - Дървен философ
Тани написа:
Понеже идеите ми звучат абсурдно за мнозина от вас, реших (с помощ от колеги модератори) че този форум Не е за вярване ще е най-подходящ за темата.
В тази тема може да дискутираме всякакви налудничави идеи, които биха могли да са бъдещета на енергетиката в света.

Ето и моите виждания по въпроса.

Фотоволтаични панели на всеки покрив и всеки навес.
Траспорта и той минава на електричество в симбиоза с нуждата за акумулиране на евтината, но непостоянна енергия от ВЕИ
Газови или на биомаса малки електроцентрали във всеки квартал, за едновременно производство на ток и топлина за използване на 90% от КПД на горивото и без оскъпяване за трансформиране в други напрежения и пренос.
Всичко дотук изброено може да е частна собственост, когато се либерализира пазара.

Торбалане, може да продължиш тук за газовите електроцентрали. Защо според тебе не биха могли да компенсират колебанията от непостоянните ВЕИ.

Има много неща, които ти отказваш да разбереш...

Когато енергията от фотоволтаици стане преобладаваща - ще стане нежелана... Защото ще я има най-много точно тогава, когато е най-малко необходима...
Европа цялата е в няколко часови пояса, така че дори с пренос от пояс в пояс, пак е тегаво...

ПАВЕЦ колкото е било възможно - изградени са... В това отношение възможностите не са безкрайни...

Остават алтернативите да се използва топлината на фазовия преход (втечняване на газ и последващото му изпарение) или да се разлага водата на кислород и водород, а после с водородни клетки да се прави ток... За това последното изобщо не съм наясно какъв КПД има.

Всичко е възможно, както се казва, но въпроса е кое е приложимо за промишлено производство на енергия...

От битовите консуматори никой не се вълнува, дори в наща енергийна система те са малък процент, а в развитите страни - нищожен... Така че колкото и фотоволтаици да наредим по покривите - нищо няма да променим...

Да се ползват акумолатори (от какъвто и да е тип) за промишлено производство на електроенергия на тоя етап от развитието на техниката е пълен абсурд...

Това с когенерациите е по-скоро за утилизиране на цялата енергия на изгарящия природен газ, отколкото за производство на енергия. То е за малки мощности и за там, където има нужда постоянно от топлина... Не е вариант за производство на електроенергия...

Вероятно има и други варианти, но по това време на чаша вино, само това ми хрумва...
Тани - модератор
Тани написа:

Торбалане, може да продължиш тук за газовите електроцентрали. Защо според тебе не биха могли да компенсират колебанията от непостоянните ВЕИ.
Доста си изписал, но така и не видях отговор на КОНКРЕТНИЯ въпрос към тебе? Да го повторя!
защо според тебе газовите централи да не могат да компенсират флуктуациите на мошността на фотоволтаичните и вятърните централи, за да се получи базова мощност? Нещо с което една атомна централа е немислимо да се справи, след като за денонощие може да се регулира само с 1% промяна на мощността!

Втори въпрос, като енергетик. В кои часове е най-големия пик на потреблението и кой го предизвиква?
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 45

Тема "Направи си сам енергетика" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: