Тази тема е за мечтатели философи и изобретатели.
ogo - специалист
Здравейте. Осъзнавам, че може би ще звуча малко налудничаво, но все пак....
От години обмислям предимствата на къща изградена от корабни контейнери.
Както често се случва с "изобретатели" като мен, някой вече е измислил топлата вода :)
Изображение
Та, като оставим настрана, чисто техническите и битови подробности ме интересува нещо:
Къщата от контейнери всъщност "къща" по ЗУТ ли е ли са просто няколко контейнера, наредени един до/върху друг?
Демек, трябва ли ми строително разрешително и прочие скъпа и сложна за изваждане документация?
Мога ли да си "складирам" няколко контейнера в двора без властите да ме санкционират?
shotik - майстор
Според една наредба ,ако под контейнера няма бетонна основа,той се води преместваем обект.Имам един контейнер в двор и до сега не съм имал проблеми,не плащам такси .
Колкото за това дали може да са къщи,има някъде из форума тема за това.
Lisko - майстор
А колко струва един контейнер ?
shotik - майстор
Тези които са по 6 метра ги продават от 900 до 1300 лв в зависимост от състоянието,двойно по - големите вероятно два пъти повече,но техния превоз се оскъпява ,защото ти трябва кран ,а за малките може да се ползва камион с дълга база и кран зад кабината ,някои могат да вдигат до 16 метра височина и на 5 метра от камиона.


Ето материала : http://www.vasi.net/community/jeto_inte ... jnera.html
nikolson - майстор
Жепейците да кажат, тези контейнери имат ли изолация? Щото жега и студ в ламаринен сандък... :?
shotik - майстор
Нямат изолация,само ламарина е и трябва да се прави ,ако ще е дом.Аз го ползвам за склад за разни инструменти,велосипеди и др,имам и малко работно място.
ogo - специалист
За цената всичко зависи от състоянието. Корабните са по около 2000 лв. в зависимот от състоянието
Общо взето 8 броя като в случая излизат около 15 000 лв. за 240 кв.
Иначе да, матални сандъци са си, но пък чисто технологично без никакъв проблем може да се сложи вътрешна топлоизолация.
http://www.wikihow.com/Insulate-a-Shipp ... ainer-Home

Изображение

Има и по технологични варианти като този:
https://www.youtube.com/watch?v=VFjxWdPPY1Q#t=52


Ако искате можем да подискотираме "за" и против". Аз не твърдя че това е "идеалния" дом, а по-скоро, че е доста евтин и практичен.

По мои сметки може да се сдобиеш с пълноценна "къща", "до ключ" 240 кв. в рамките 25-30 к., което си е 100-120 лв. квадрата, Което мисля не е никак зле.
Да не говорим, че ако още от началото си го предвидил като вариант, можеш за 1 ден да я преместиш от София във Варна (да речем).
(Или да я натовариш на кораб и да я закараш на другия край на света.)
Да не говорим, ако няма нужда от някакви специални разрешителни и прочие, можеш да имаш къща почти навсякъде където пожелаеш ....

В случая, това е голямото предимство, ако съществува вратичка в закона.
:weedman:
шоп - майстор
Предимства
номер 1 мобилност
номер 2 устойчивост на ЗЕМЕТРЕСЕНИЕ

20 футовите контейнери са около 1500-2000 лв
40 футовите са около 3000 лв ( ако са с високият таван са по-редки, търсени и по - скъпи)
има и 45 футови и хладилни но трудно се намират


Ако си ги закупите от един доставчик, товаренето и разтоварането може да стане с кран или челен високоповдигач и да се плати само 1/2 до 1 машиносмени.

Друг е въпроса, че е по-удобно модулите да бъдат разтоварени на терен кота 0 и да се извършат всички изрези и монтажи на врати, витрини, прозорци, тераси и т.н.
kozl - майстор
ogo написа:
Къщата от контейнери всъщност "къща" по ЗУТ ли е ли са просто няколко контейнера, наредени един до/върху друг?
Демек, трябва ли ми строително разрешително и прочие скъпа и сложна за изваждане документация?
Мога ли да си "складирам" няколко контейнера в двора без властите да ме санкционират?
По принцип трябва ти. Иначе зависи от властите и комшиите, кога и как ще те санкционират. Така в един комплекс купихме готов контейнер оборудван за КПП от ТОП ХАУС. Понеже проверяващи много - всичко трябваше да е законно. Надзора се зае с разрешение за монтаж, което трябваше да е по-лесно за придобиване, но явно удари на камък, щото накрая извади разрешение за строеж. За съжаление вече не помня какви бяха причините.
ogo - специалист
шоп написа:
Предимства
номер 1 мобилност
номер 2 устойчивост на ЗЕМЕТРЕСЕНИЕ

20 футовите контейнери са около 1500-2000 лв
40 футовите са около 3000 лв ( ако са с високият таван са по-редки, търсени и по - скъпи)
има и 45 футови и хладилни но трудно се намират


Ако си ги закупите от един доставчик, товаренето и разтоварането може да стане с кран или челен високоповдигач и да се плати само 1/2 до 1 машиносмени.

Друг е въпроса, че е по-удобно модулите да бъдат разтоварени на терен кота 0 и да се извършат всички изрези и монтажи на врати, витрини, прозорци, тераси и т.н.
=D> =D> =D>
Явно някой е по-напред с материала от мен!
А с "узаконяванто" проверявал ли си как стоят нещата?

Тема "Къща ли е къщата от корабни контейнери?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: