• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 8
Тази тема е за мечтатели философи и изобретатели.
wpw - специалист
При мен нещата стоят така: 2 от малките дрелки на Елпром-Ловеч на .... незнам колко години - не са пипани до момента (освен четки и почистване чат - пат). Едната е биеща и само те си значт, колко са бачкали. :-D Последния модел от най-големите ъглошлайфове на Елпром-Ловеч, перфектен и без забележки до момента, но не е "късан" от работа. Едно зеге на Агояма, което отметна доста работа и изведнъж в момент на рязане частите се показаха през пластмасовия корпус :shock: След малко ремонт (понеже беше без пари) работи и до момента. Винтоверт на Бош, зелена серия 12 волта с две батерии - за 4 години, една стара селска къща - гипскартон (тавани и стени), целия покрив (при нужда), един апартамент напълнен със сглобени мебели с него и продължава да бачка. Нямам забележки, освен, че батериите започнаха да държат по - кратко време, но това е нормално. Машина бензинова за дърва Хускварна 36 (стар модел), купена 2 употреба за 200 лева - наряза към 35 кубика и спря да маже веригата, та сега чакам малко кинти за да сменя маслената помпа. Нямам идея колко е бачакала (по външен вид е адски много), но като я взех си палеше, държеше оборотите и режеше без забележка.
torbalan - Дървен философ
да добавя...

вчера трябваше да навивам повечко винтове и взех от съседа "професионален" бош... синичък...

абсолютно същото пласмасово усещане, същите пукащи звуци, същото усещане, че ще се усуче в ръката ми...

иначе като плюсове спрямо "зеления" ми бош - оборотите са бързи и бавни, силата на съеденителя може да се регулира по-финно и май е малко по-мощен...

преди ден - два в плевен се чудех какви винтове за дърво да купя и ми дадоха един винтоверт (не помня марката, но не беше известна) с цена 183 лева да пробвам как се завиват винтовете...
за мой ужас - дадоха ми 5 см. масивна букова дъска...
въпросното чудо на техниката освен, че въртеше - вибрираше, та винта влезе почти като в краве масло... машинката беше много "стегната", нямаше пукане, пращене, усукване... хех... ама вече съм се минал с бош :-)
Преди 9 год. си купих първия прободен трион.."Пауър плюс"-белгийски 70лв
син..хоби серия.за това време беше подложен на толкова натоварване че..а на колкото приятели съм о давал дето не са рязали никога през живота си....няма нищо сменяно по него..единствено се прецака миналата година държача на триончето който е изработен от някаква алуминиева сплав и представлява две половинки на куб притягащ ножчето с две болчета,на който едната/незнайно защо е куха/..именно тя се спука.Сега си изработвам нова от дуралуминий и го оставям за резерва..миналата година си взех Спарки...и засега съм доволен от него.
Мисълта ми беше че преди около две години в Практис пуснаха гама от няколко инструмента на същата марка с маалко по тънка цена и периодични промоции...Засилих се но...само ако се вгледаш в пласмасата на корпуса и направиш сравнение...новите приличаха повече на изработени от полиетилен...Подлъгах се все пак и взех един винторерт-18V на промоция ...Сега ми е резерва но след като смених бургиите в комплекта с "Ървин" и битовете с някакви качествени...Половината елементи на батерията...сега може да те спаси за останали два- три листа гипсокартон....
Gamma - специалист
mim написа:
в италиянско-автомобило-поклоничеството има 1 приказка: слабото място на италиянските машини е в немската електроника :lol:
Италианците обаче се усетиха и вече вграждат или електроника, произведена от тях (дъщерни фирми разни) или японска.

С една бормашинка Агояма си направих апартамента. Е, нЕма толкова зор, колкото е видяло това... :shock: То не бяха дупки, то не беше бъркане на лепила разни... За пет години машинката не е мръднала, като се има предвид, че всички дупки за дюбелите на ГК съм ги правил с нея и не само. Имам 60 квадрата външна изолация. Дупките за дюбелите (ф10 или ф12 бяха) съм ги правил с нея. В бетон... Имам и едно зелено Бош-че, на което след 15-тата дупка се изрониха зъбите на редуктора.
За старите Ловешки машинарийки да не говорим изобщо ;)
Dansaver - специалист
torbalan написа:
да добавя...

вчера трябваше да навивам повечко винтове и взех от съседа "професионален" бош... синичък...

абсолютно същото пласмасово усещане, същите пукащи звуци, същото усещане, че ще се усуче в ръката ми...

иначе като плюсове спрямо "зеления" ми бош - оборотите са бързи и бавни, силата на съеденителя може да се регулира по-финно и май е малко по-мощен...

преди ден - два в плевен се чудех какви винтове за дърво да купя и ми дадоха един винтоверт (не помня марката, но не беше известна) с цена 183 лева да пробвам как се завиват винтовете...
за мой ужас - дадоха ми 5 см. масивна букова дъска...
въпросното чудо на техниката освен, че въртеше - вибрираше, та винта влезе почти като в краве масло... машинката беше много "стегната", нямаше пукане, пращене, усукване... хех... ама вече съм се минал с бош :-)
като сте изровили стара тема да се включа - въпросната машинка която си пробвал според мене е Асаки - купих си за ~160лв подобно ударно винтовертче преди година с две батерий - желязно е !!! пердаши видийте без задръшки, а батерията се зарежда за 30мин. води се Японско, като батерийте са съвместими с тези на Хитачи. Иначе бях тръгнал да си търся батерия за зеленото Бошче, че се скапа и от тогава още не съм му купил.

А за Агоямата просто си извадил късмет при нея работата е
Аго има - Аго няма
С две думи БОШ е ЛОШ. Макита добрата марка в момента...
Pooh - майстор
Румен Александров написа:
С две думи БОШ е ЛОШ. Макита добрата марка в момента...
Мъдро изказване като за първо мнение във форума ...
Това от личен опит ли е или мнение от рекламите? Колко и какви машини на Bosch сте използвали, до достигане до горният извод? Какви други марка освен Makita познавате и кои от тях сте ползвали професионално?
Като отговорите на горните въпроси, може да направим и дискусия, ако и темата да е извадена от нафталина.
stenmark - специалист
Тук съм напълно съгласен с Pooh .Във фирмата която работя работим предимно с Bosch.Работил съм и със всички споменати марки + Хилти.За мен няма по корава и не претенциозна машина от Bosch и като добавим съотношение качество -цена.
valqk - специалист
mladkal написа:
Здравейте! Понеже тук- в темата се изписа доста по въпроса за качестовот она BOSCH искам да споделя своят опит. Имам доста ръчни електроинструменти от "зеленета" серия на БОШ, които за незнаещите са ориентирани за майстори-любители ( какъвто съм аз). Машинките, които съм ви цитирал (имам и още няколко, но нещо не можах да кача снимките) са произведени във франция, унгария, мексико и китай, но винаги под марката на БОШ. Всички те си работят доста добре, а някой от тях - ръчна бормашина PSB550RE къса и `фърля. Специално с нея съм пробивал какви ли не бетони, тухли, плочки мазилки и т.н. С други думи отдавна си е избила париците и сега просто я тествам вече до кде ще й стигнат силите и възможностите. С въпросните инструменти съм направил три апартамента (лични ремонтни дейности), а и не съм отказвал на приятели да им "услужа".
Винаги, когато съм употребявал въпросните ел. инструменти съм се водил от аспекта, че съм дал кинти за тях и за това никога не съм си позволявал да ги прегрявам, загрявам и т.н. Също в този ред на мисли, винаги обмислям нещата така, че по време на експлоатация в въпросните машинарии да попада възможно най-малко количество прах, влага .... Отделям и не малко време да ги обслужвам -внимателно почистване след работа, периодично разглобяване (след изтичане на гаранцията) обдухване с въздух под налягане, обезмасляване от предишна смазка на механичните части, смазване с нова такава ( в зависимост от оборотите; не става просто с на мама,баба "Перцизола" от шевната машина) Много важно е също правилният начин на съхранине на машините. Той до голяма степен спомага за правилната им работа и по-дългият есплоатационен период.
Правилните консумативи, според извършваната работа, също са от значение колко дълго ще ви карат вашият Бош, Макита или Айнхел...

Като си видях Бош-чето не се сдържах....
Имам същия винтоверт - зелен на 12в.
Купих го от метро на промоция за около 100лв преди 5-6 години.
След 1-2м леко ползване - О!ужас - батерията почна да държи по няколко часа работа. Падаше сама за 1седмица...
После почна да не се зарежда като хората. Смотана работа. Добре, че имам добри отверки.

Преди година и нещо, като почнах ремонти се видя, че без винтоверт не става. Баща ми остави неговия Блек'н Декер (той е друга тема), но после си го взе.
Почнах да се оглеждам за нов винтоверт, но веднъж в един магазин за батерии (акумулаторни) видях елементи, които се оказа, че мога да вкарам в бошовската кутия.
Реших да му дам шанс. Е, не успях да ги вкарам и сега съм ги лепнал отдолу, но винтоверта и в момента ми върши работа и е идеален! Много зор видя и даже веднъж помислих че съм го изгорил, след като изпуши (буквално) докато пробивах отвори за ракл. кутии в гипс-картона - изстина и продължи да бачка.
Сложих му доста по-големи батерии - 2.2 ач. Зареждам го със същото зарядно с което дойде.

Извод - проблема може да е само в батериите.
След тази покупка на БОШ бягам далеч, когато гледам за инструменти - безмислено скъпи, защото е като при китайците - ако случиш.

Относно Блен'нДекера на баща ми - подарих му го и около 2 години му върши идеална работа. След което моторчето му изгоря (той отива към про майсторите и го ползва редовно). Търси, но не намери точно такова и се трепеше на ръка. След 2-3месеца реших да му взема на промоция някакъв боклук за 20-30лв да видим дали и колко ще работи. На този боклук батерията и редуктора се оказаха пълни боклуци, но за сметка на това мотора се оказа същия и той си го сложи в декера. Вече 2-3година го ползва така и няма проблем.

Имам едно Budget шлайфче, което взех на промоция преди 4-5 години за 20тина лв. Още реже безпроблемно. Сравнително много неща съм нарязал с него и няма проблеми.
Миналата година взех косачка Budget (заради шлайфа) и в момента е с блокирали лагери (и прецакан мотор след моя интервенция - ако някой има случайно ротор от косачка бюджет 1200вата май беше да казва!).

Според мен, трябва да се направи тема и да се споделя кой от кои точно модели е много доволен!
Така ще знаят хората какво да вземат, според инструмента, който им трябва.
Другото си е чесане на езици :razz:
Gek - специалист
Румен Александров написа:
С две думи БОШ е ЛОШ. Макита добрата марка в момента...
С две думи си "гола вода" по въпроса, който се дискутира.
Като се казва БОШ трябва да се прави уточнение за коя серия на БОШ говорим:

1. БОШ градинска техника (зелени) - нисък клас, машинки за любител градинар, да ползваш няколко пъти в годината. 2 години гаранция.
2. БОШ зелена серия - полупрофесионални инструменти, за домашния майстор, равностойни конкуренти примерно на Спарки. Много по-добри от разни китайчета по пазара и в практикер и бриколаж. 2 години гаранция.
3. БОШ синя серия - професионален клас. Ако не най-добрите, то минимум в ТОП 3. По специално внимание заслужват КЪРТАЧИТЕ, ПЕРФОРАТОРИТЕ И ЪГЛОШЛАЙФИТЕ. Изключително надежни машини. Основен конкурент - ХИЛТИ. Ако за къртачи и перфоратори нещата с ХИЛТИ са на кантар, то за ъглошлайфите ще разочаровам феновете на ХИЛТИ. Те се правят в заводите на БОШ, само дето са червени на цвят. Гаранция 3 години.
4. СКИЛ - марка от групата БОШ, купени са преди може би 7-8 години. Любителски клас. Евтини. 2 години гаранция.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 8

Тема "БОШ днес -- китайско качество с немска марка и цена" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: