• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
Тази тема е за мечтатели философи и изобретатели.
Gek - специалист
Chefo77 написа:
Явно не само не четеш какво ти пиша, ами даже го преиначаваш. Имам зелен и син Бош. Скил НЯМАМ, НЯМА И ДА ИМАМ.
Професионален инструмент е този, който освен надежден, е и удобен за работа. Скил-а не е удобен, но е корав. Вари го, печи го - по-професионален няма да стане, но няма и да каталяса като ментаците :wink: За разлика от него обаче, и колкото и да ми е неприятно да го кажа, зеления Бош е по-удобен, но за сметка на останалото. Пък ти ги фаворизирай - аз на черното бяло не мога да кажа.
Разбирам защо си нямаш на идея какво значи професионален инструмент. Не разбираш защото всичко е относително. Прочети малко за теория на относителността (Айнщайн мисля я беше формулирал). "Един косъм на главата е твърде малко, но е един косъм в супата е твърде много!" Та един косъм малко ли е или много?
Това е проблема аз съм видял и "малко" и "много". Ти си видял само "малко". За твоята работа:
"Монтаж на естествени и ламинирани подови настилки 0899/100937; 0888/235470" дали ще си купиш СКИЛ, зелен или СИН БОШ, СПАРКИ и даже АКИТА (или както там се пише) няма кой знае какво значение. Просто някои от инструментите по-добре ще ти стоят в ръката, други ще са ти по-тежки или по-леки, трети ще ти хвърлят прах в очите, четвърти нещо друго, НО ти никога няма да разбереш най-важното: ЖИВОТА на дадения инструмент, а ЖИВОТА върви ръка за ръка с качеството и цената на вложените материали. Поне да режеше метал, поне това...защото работата на едно зеге режейки паркет е изключително лека! Как може ти по твоята работа да съдиш за качеството на СИН БОШ след като ти вобще не натоварваш машината?
Да заходим от друга страна. Намери някоя фабрика/завод в твоя регион занимаваща се с обработка на метали. Рязане, шлайфане и т.н. Ама говоря за сериозна работа. Нека приемем че даденото предприятие не ползва въздух/пневматика (защото това са още по надеждни инструменти) и виж какво ползват като марки електроинструменти: масово ХИЛТИ, БОШ, ХИТАЧИ, МАКИТА.... е ....СКИЛА къде е? Ами къде в къщи.... :)
Аде писна ми да обеснявам, остани със здраве :lol: :lol: :lol:
Chefo77 - майстор
Аз защото съм пълен аматьор, затова режа паркета с циркуляри, не със зегета. Трябва да си много ограничен, за да режеш паркет със зеге. Пък зегето го ползвам за ламината. Мога - не мога да го натоваря, взел съм си син Бош, за да го правя. Дали не го натоварвам? Дали 12 мм ламинат, който изтъпява диск на циркуляр за 30-ина среза и хвърля искри при рязане, не е достатъчно натоварващ за едно зеге?
Не съди по това какво работя за това как си ползвам инструмента. Шлайфа ми е син Бош, нищо че го ползвам веднъж на седмица - взел съм го точно защото е профи. Ти колко точно натоварваш този 14-125, след като сам писа, че шлайфаш с него? Барем да режеше, че да успяваш да го натовариш, не само да работи на максимални обороти.
Няма да видя Скил в цеховете, защото НЕ Е ПРОФЕСИОНАЛЕН ИНСТРУМЕНТ. Но е по-професионален от зелен Бош.

Май превърнахме темата в това кой как си ползва инструмента, извинявай за което!
Gek - специалист
Chefo77 написа:
Ти колко точно натоварваш този 14-125, след като сам писа, че шлайфаш с него? Барем да режеше, че да успяваш да го натовариш, не само да работи на максимални обороти.
1. Не аз. Аз съм човека който му е работа да разбира от инструменти и да обяснява на по-разбрани от теб хора.
2. Писал съм вече в какъв режим работи, чети по-горе и по-внимателно.
3. Шлайфането със фибър диск е значително по-тежък режим от рязането.

#-o #-o #-o
Chefo77 - майстор
Абе бях написал нещо, ама ... да си жив и здрав и да го работиш дълго време. Като ти се отдава :wink:
Тани - модератор
Скоро си купих един пистолет за горещ въздух Райдър. Трябваше ми за 10 минути работа и сигурно следващата година ще го ползвам максимум 20-30 минути. Пък само един модел пистолети имаше в магазинчето в което влезнах. Реших , че все ще издържи 10 минути работа , дадох 30 лв - какво му плащаш и отидох да свърша работа!

ЕЕЕЕ още като го включих и ми идваше да го издрънча в земята - яко вибрираше. След като съм свикнал да работя с професионални добре балансирани инструменти , това ми се стори мазохизъм! Това е един от малкото ми непрофесионални инструменти и първия и последен Райдър! Може да изкара и 10 години по 8 часа работа всеки ден , но никога няма да го нарека професионален инструмент! От един професионален инструмент се очаква да ти улеснява ежедневието и да пази здравето ти в сравнение с хоби инструментите , а не само да е корав! Освен това трябва да е значително по-прецизен! Това с подскачащото кораво зеге , което ти пълни очите с прах направо ме разсмя! Просто си представих реклама със слоган :"Не купувайте това професионалисти"
toni_g79 - специалист
За дървообработващи машини хамериканците признават само Dewalt......... не знам защо :? Аз пък си действам със скил и риоби,които още си пъркат и не ме предават :-D
Chefo77 - майстор
Тани написа:
От един професионален инструмент се очаква да ти улеснява ежедневието и да пази здравето ти в сравнение с хоби инструментите , а не само да е корав! Освен това трябва да е значително по-прецизен! Това с подскачащото кораво зеге , което ти пълни очите с прах направо ме разсмя! Просто си представих реклама със слоган :"Не купувайте това професионалисти"
Тани, именно затова няколко пъти казах, че машините са корави, но не професионални! Ако ще и 200 години да работи, не е моя инструмент. Други пък ценят не крайния продукт и лесното му получаване, а това, че ще го изработват дълго време без да се наложи ремонт.
Gek захапа думите ми и се получи една глупава и ненужна дискусия. :partyman:
schuldiner - майстор
Я малко логика...
Да речем, гоним някакво средно качество. Имаме 4 положения - лаик, професионалист, техника-еднодневка и висок клас. Естествено, че комбинацията специалист с добър инструмент ще даде най-високи производителност и качество, но не за това говорим сега. Аматьор с менте също няма какво да го коментираме - нищо добро няма да излезе. Другите две - аматьор с добра машина и специалист с калпава... На пръв поглед водят до еднакъв резултат, дори ми се струва, че майсторът ще се справи по-добре с какъв да е инструмент. Но само ако става въпрос за еднократно сравнение. Ако работата е процес (във времето), трябва да вземем предвид самообучението на работника и амортизацията на машината. След известно време неукият ще се научи, но слабата техника няма да стане по-хубава. Резултатите ще се подобряват само при аматьора, т.е. качеството ще се променя от задоволително към добро и отлично. Същевременно ще остане една добра машина за ползване, стига да се опази.
Изводът е много прост - за неспециалисти е препоръчителна поне среден клас техника, а за специалисти... ами би трябвало сами да си преценяват (а не продавач-консултант да им налива акъл).

ПП Не че не искам, но не ползвам за ежедневните дейности скъпи машини, не ми е по джоба. Щото обикновено се повреждат не от работа, а от друго. Най боли да ти откраднат, но също съм изтървал от високо, окъсявал съм заради дъжд, рязал съм кабел по невнимание... А за нещата, които правя най-рядко (къртене, пробиване на големи отвори, металорежещи, абразивни машини, компресори, генератори и т.н.), ползвам професионални.
ebahti - майстор
Тани написа:
Скоро си купих един пистолет за горещ въздух Райдър.

ЕЕЕЕ още като го включих и ми идваше да го издрънча в земята - яко вибрираше. След като съм свикнал да работя с професионални
Ей,аман от професионалисти бре :-D
Gek - специалист
Искам да обобщя и още веднъж да кажа какво имах в предвид намесвайки се в тази тема.

Първо: подразни ме заглавието на темата, защото то няма нищо общо с действителността. Да, пазара е наводнен с БОШ-ове, пълно е също така с много ментета БОШ. Много хора коментирайки БОШ не вземат в предвид различните серии инструменти и в края на краищата сравняват "круши с ябълки". Отделно конкуренцията както знаем не спи и всеки злослови срещу всеки. Но ако искаме да бъдем точни трябва да сравняваме аналогични продукти. Примерно сравняваме дрелки:
-Мощност
-Екстри
-Цена
-Производителя ако има няколко класа инструменти, подбираме един и същ клас: професионален/ полупрофесионален/любителски.
-Тип на работа: пробиване в метал/дърво/друго
-Режим на работа: един път в годината/един път седмично/1 час на ден/8 часа на ден.
Надявам се не изпускам нещо важно. Та, само след като се подберът два инструмента по начина описан по-горе може да се сравнява реално.
Както казах на мен работата ми изисква да съм запознат с различните марки инструменти. От опит ви казвам, че най-добре си проличава "кой, кой е" в два бранша: строителство и индустрия. Там инструментите буквално се изцеждат, там те са общи - никой не пази, там те се използват за куп неща много от които не са по предназначение. Нито един инструмент работещ при човек занимаващ се с домашни ремонти, топлоизлации и тем подобни дейности не е подложен на такова натоварване като изброените в двата бранша по-горе.

Второ:С колегата Чефо малко разводнихме темата, за което и аз имам вина, но той така и не разбра, че тук в тази тема говорим за БОШ. Нали така е кръстена темата! И като говорим за БОШ в тяхната продуктова линия марката СКИЛ е най-слаба, за любители. Тук не говоря за АКИТА и тем подобни. Пак повтарям от линията на БОШ, СКИЛ са най евтини и съответно най-слаби. Просто колегата Чефо режейки за домашни ремонти ламинат или каквото е там няма как да натовари толкова машината за да разбере колко слаба и неиздръжлива е тя.

Трето: Бях писал, че професионалния инструмент най-вече си проличава по неговия живот. Продължавам да твърдя че е така. Но разбира се професионалния инструмент трябва да е по-прецизен, точен, удобен и други такива.

Четвърто: Бях обещал снимки на ъглошлайфа който хваля няколко поста по-горе. Въпросния ъглошлайф не успях да го намеря, но намерих един по нов. Вижте снимките по-долу:

Ъглошлайф БОШ 14-125CI на една година, 2 смени на четки, нито един ремонт:

Изображение

С поялник е издълбан края на серийния номер за да се следи дали е в гаранция.
Изображение

Изображение

Тук е била оригиналната лепенка:
Изображение

Ето това инструмент работещ в индустриално предприятие - изпускан, блъскан, влачен. Работи на шлайфане в момента на две смени. Грубо непрекъсната работа на ден: около 5 часа.
Нито един СКИЛ или зелен БОШ не би издържал на подобни натоварвания!

И последно: Разбира се винаги има изключения. Примерно някой си купил хубав БОШ от синята серия и той се скапе след 2 дена работа. Техника е, случва се, рядко но се случва. това важи за всички марки. Обратното обаче никога не се случва: ЛЮБИТЕЛСКИ ИНСТРУМЕНТ ПРИ ТАКОВА НАТОВАРВАНЕ КАТО ГОРНОТО ДА ИЗДЪРЖИ КОЛКОТО ЕДИН ПРОФЕСИОНАЛЕН.

Наистина последно: Не забравяйте за "крушите и ябълките". Сравнявайте КОРЕКТНО!!!

:wink:
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Тема "БОШ днес -- китайско качество с немска марка и цена" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: