Тази тема е за мечтатели философи и изобретатели.
hidrazin - майстор
Онези от соца с които се ходеше за храна от заводските и ведомствените столове.

Храна за в къщи - носете си канчета, компотени буркани, тенджери, кутии ... от вкъщи.

Прикачен файл:
Канчета от соца.png

Лека, полека ЕС ни връща в соца.
Скоро ще ходим за безалкохолно и бира с оборотни бутилки и ако не си ги измил - няма да ти продадат.
Ще мием и шишетата от олио (стъклените) щото иначе няма да ти продадат олио.
(ако някой не знае как се мият шишета от олио да пита, защото добре помня как)
Дано поне въведат пунктове за изкупуване на стъклени бутилки както ... през соца. :-D
:partyman:
hidrazin - майстор
Баси, изостанал съм с м'атрияла. :?
Това никога не бях го чувал. Вероятно е турцизъм?
:partyman:
ivanovbg - майстор
То соца си беше далеч в бъдещето, ама като ни върнаха с някой и друг строй назад има да го гоним още ...
bigdragon - майстор
Сефер - военен поход, отделно действие, пътуване, път.

Тас...
hidrazin - майстор
съб мар 30, 2024 10:01 pmbigdragon написа:
Сефер - военен поход, отделно действие, пътуване, път.
Тъй де, пак съм фърлил правилния шарен боб - заимствано от османотурски.
sefer - експедиция, кампания, пътуване ...
‎tas - купа, съд, контейнер ...
и накрая притежателен суфикс i

سفرطاس

:partyman:
MamaMy - майстор
По нашия край им казваха съдинки. Ходех до работническия стол на нашите в предприятието и вземах храна за в къщи. Готвеха много вкусно и по мое мнение беше евтино. Това за "гладния" социализъм и сития "капитализъм". При липсата на каквито и да е пари нямам спомени да съм си лягал гладен по времето на социализма. За следващите го години имам много подобни спомени. Особено за времената когато чакахме на една заплата.
chapara - майстор
нед мар 31, 2024 10:18 amMamaMy написа:
По нашия край им казваха съдинки. За следващите го години имам много подобни спомени. Особено за времената когато чакахме на една заплата.
При нас им казвахме войнишките канчета.
На една заплата, за едно парче месо, каквото ти се паднеше, на човек. Опашката се оформяше към полунощ с термуси чай за сутрешното отваряне и семейно се сменяше караула на четри часа.
Бутилките, аз бях напред защото отговарвх за миенето и връщането, като изкараното беше за джобни пари по около 5лв./седм., при 10ст. баничка и 8ст. голяма боза😁
Но не летяха пликчета н длъж и шир. Заслужава си, нямаше еко акции про форма и в реките не беше пълно със стъкла, къпехме се в тях, боси. Сега в реките няма живот!
Киррил - специалист
съб мар 30, 2024 9:14 pmhidrazin написа:
Лека, полека ЕС ни връща в соца.
Някой спомня ли си как ни обясняваха какво е капитализъм и има ли нещо общо с това което съществува в момента?
Капитализмът е икономическа система, при която средствата за производство, индустрията и търговията се контролират от частни собственици в условията на пазарна икономика. Основни характеристики на капитализма са натрупването на капитали, конкуренция на пазара на труда, конкуренция на пазара на стоките и услугите. В капиталистическата икономика участниците в пазара определят цените на активите, стоките и услугите. Капитализмът е основан на производство с цел печалби. За да остава печеливша, фирмата трябва да бъде способна да произвежда продукти и услуги, достатъчно евтини, за да се конкурира с другите фирми в същият отрасъл. Основният закон на капитализма е - Частната собственост е неприкосновена" - всичко това у нас се нарушава непрекъснато от власт имащите.
- частният собственик сега постоянно хленчи пред държавата да го подпомага по всякакви възможни начини, щото закъсвали - ресторантьори, хотелиери, да не изреждам всички. Оставете ги да фалират тези частници... когато имат високи печалби защо не заделят пари за черни дни?
- държавата със своите действия прецаква частните производители и им ебав... майката с внос на конкурентна стока при занижени цени
- държавата не стимулира задоволяване на населението с храни от първа необходимост, прецаква собственото производство на традиционни български храни и разрешава безконтролен внос на същите под натиск на силните страни от ЕС.
- не пазара, а държавата у нас решава коя частна банка да фалира умишлено и коя да се дотира.
- мафията е във високите етажи на властта и съдебната система. Всички виждаме задкулисните игри на управляващите партии.

Πaзapнитe цeни ca пpeceчнaтa тoчĸa нa тъpceнeтo и пpeдлaгaнeтo и oпpeдeлят нacoĸaтa и oбeмa нa пpoизвoдcтвoтo. Kaпитaлиcтичecĸaтa иĸoнoмиĸa пoлyчaвa cмиcъл oт пaзapитe. Aĸo фyнĸциитe нa пaзapa ĸaтo peгyлaтop нa пpoизвoдcтвoтo пocтoяннo ce изĸpивявaт oт иĸoнoмичecĸи пoлитиĸи, чpeз ĸoитo ce oпpeдeлят цeнитe, зaплaтитe и лиxвeнитe пpoцeнти, вмecтo тe дa ce ocтaвят нa пaзapитe, тoгaвa гapaнтиpaнo cлeдвaт ĸpизи като в момента.

Та виждам много причини да го докараме да изваждаме канчетата за храна, това ще го направят 60-70% от населението след време и бой по главите на "другите" докарали ни до това дережде.

Тема "Изровете си канчетата за храна" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: