• 1
  • 2
Всичко за дърводелството
DMN - майстор
Здравейте!
Това чудо на снимката, което е в патронника на бормашината - как се нарича, някакъв вид райбер ли е? Има ли някъде да се продава нещо такова, щото ми се струва, че това е специално направено по поръчка :? .
Използва се за дърво.
Прикачен файл:
2019-03-19_201801.png
lov - майстор
Снимката е без фокус. Ще трябва да викаме врачките. И да беше обяснил какво точно прави.
DMN - майстор
Доколкото успях да го начертая на ръка.
Детайл 1 посредством обработката с въпросния инструмент става детайл 2.

Прикачен файл:
P1150260.jpg
P1150260.jpg (88.95 KиБ) Видяна 1775 пъти
lov - майстор
Пак да питам това квадратен отвор ли прави в дървото. Покажи някоя снимка на готов детаил. Щот до тука нищо не мога да схвана. Ако е кръгъл отвор и само го разшивява в задния край си е най обикновенно свредло със водач. Има такива стандартна изработка не само за дърво а и за метал.
И ако е за такава цел нищо чудно да са прешлайфали предната част на някой райбер за водач. Щото като се замисля малко на такова ми мяза.
DMN - майстор
lov написа:
Ако е кръгъл отвор и само го разшивява в задния край си е най обикновенно свредло със водач.
Точно това трябва да прави.
Нямам по-хубава снимка.
Не мога да се ориентирам много добре как е направено, защото не съм използвал досега подобни режещи инструменти като фрези и райбери. Според мен е направено от някакви фрези "залепени" една срещу друга челно. На горната фреза опашката й е хваната в патронника, а опашката на долната фреза/райбер, се явява водеща в пробитият преди това отвор, даже ми се вижда леко триъгълна, щото това явно са имали :?, та точно тази глава на долната фреза върши работата в случая - разширява отвора . Така ми се струва на мен, че е направено :? .
А и става дума за съвсем точни диаметри, това го използват при изработката на дървени духови музикални инструменти - правят сглобката между двете дървени части на инструмента - в този детайл №2, който съм начертал по-горе, влиза друг дървен детайл.
Та в общи линии ми трябва такъв режещ инструмент като на снимката, на който водача да е с диаметър около 15.8-16мм. а разширяващата глава да прави отвор 21мм. Водачът ще се движи в предварително пробит отвор т.е. само ще води.
lov - майстор
Сега вече ми се изясни.Мисля че ми се намира някое свредло с водач да му направя някое кадро за да се ориентираш за какво става дума.
По принцип такъв инструмент може да се изработи ама вече не знам къде и дори дали някой ще се захване с единична бройка.
По принцип може да се заточи и свредло но ще граби яко и ме притеснява защото предполагам че заготовката ти вече е доста тънкостенна. Хубаво е да е с много режещи ръбове като в случая от снимката. Райбер с прави зъби може и да стане нищо че цилиндричната част вероятно след шлайфането ще слезе под дълбочината на зъбите. Много ти е голям скока в размера но с дремелче и на ръка с повече занимавка ще може да се презаточи и тази част.
За точноста не се безпокой ползват се за догонване на отвори в пъти по точни от колкото на теб ти трябват за дървенията.Ф21 си е стандартен размер от всякъде.

п.п. Колекционирам дървени духови инструменти. :) Не се шегувам.
А сега ми идва в главата че може да се опита пак с водач и пластина Разновидност на класическото дърводелско свредло но за там трябват малко повечко обороти.
lov - майстор
В ляво са свредлата с водач. За метал толкова дължина на водача е предостатъчна. Но и там за да не разбива и за да се получи достатъчно точен отвор се ползва 3 заходно свредло. От горе над тях е свредло пък което е заточено степенчато. На едно пробиване прави твое детаил на веднъж. В случая при теб за да не разбива отвора по който се води, се прешлайфа 2-3мм в повече и после на този участък се набива стоманена стоманена или месингова втулка и водача си става гладък. Но според мен ако се припилят ръбчетата по режещата спирала няма да имаш проблем.
Другия вариант е да си прешлайфаш един такъв райбер. На снимката в дясно.
Вероятно и палцова фреза може да се заточи но не знам дали може да се намери такава с твоя размер. Не се сетих да подиря и снимам но не се различава много от свредло.

Прикачен файл

IMG_20190320_201621.jpg
DMN - майстор
Благодаря за снимката, със сигурност ще ми е полезна :) .
:partyman:
lov - майстор
Наобикаляй битаците предполагам че ще си намериш заготовка
И да не забравиш да покажеш какви дудуци правиш. Съвсем сериозно се интересувам щото не само ги колекционирам. :)
DMN - майстор
lov написа:
И да не забравиш да покажеш какви дудуци правиш.
Скоро едва ли ще стане да направя това, което съм решил, засега събирам информация и нужните инструменти и материали. Няма да е дудук, а нещо доста по-сложно и прецизно като музикален инструмент. Имам няколко професионални такива направени от майстори, но имам мерак да си направя един сам с моите ръце(да си начеша крастата :-D ), което се оказва, че хич не е лесно и крие мнооого тайни при изработването, подбора на материали и т.н. :) .
Ето за какво става дума, там на клипа(4:20 мин.) се вижда и въпросния режещ инструмент, за който питах, и за какво го използват. Този човек от клипа е голям майстор и на изработката, и на свиренето на този музикален инструмент :) .
  • 1
  • 2

Тема "Какъв е този инструмент?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: