• 1
  • 2
Всичко за дърводелството
brum - майстор
Как премахвате излишната част като лепите канта на ръка?

Аз правя така:
1) с резец премахвам излишната част
2) с пила за метал оформям ръба

Но понякога предобрям при първа точка и отделям малко от ламината на плоскостта...

Има ли някакъв вариант който дава по-добър резултат?
LZ - специалист
За какъв кант става дума? Хартиен или pvc?
За хартиен има едни прости приспособления - ножове
За PVC съм виждал такива по-сложни на Virutex
Има и фрези за кантове - Laminate trimmer, или, Kanten fraese
kraitan - напреднал
с тъпата част на макетен нож
brum - майстор
Май е хартиен. Или по-скоро нещо като меланин... Ама пластмасов май не е, защото го лепя с ютия.

Това с тъпата част на ножа го бях чувал, но резултата беше доста груб. Я опиши по-детайлно техниката, да не би грешката да е в мен. Това което пробвах - с тъпата част на макетно ножче минавам по ръба и то си го 'окъртва' каквото му е излишно.

Сега се зачетох какво е laminate trimmer - май е нещо като мини оберфреза с накрайника дето е с лагерче и длето над него с размера на лагерчето. Хм, това трябва да го пробвам, още повече, че имам оберфреза. Само дето точно този ми накрайник не работи много добре. Има ли специални такива за ламинат или се ползва този който съм описал ( ако се разбира :) )?

Оп, ей за това става дума:
Изображение

Моето обаче май не е предназначено за ламинат, защото височината на длетата е около 16-18мм. А тези са нещо много късички...
shotik - майстор
Преди 30 г работих в една дърводелска бригада и обзавеждахме детски градини с мебели по място.Това което научих от майсторите е да се съобразявам с размерите и най много с дълбочината.То е защото като се прави секция от фурнирован талашит с размери 2/1 м е да остава най малко фира.И така при кроене правехме сексии с дълбочина 40-49 см и 33 см.В първия случаи може само с едно рязане за 49 см ,а ако е по малко останалата част я нутвахме и правехме ламперии.Във втория случай с две резания получавахме три парчета и ги минавахме на абрихт за уеднаквяване.Кантовете ги фурнировахме с естествен фурнир от махагон,бряст,"кукувича плюнка"/така го водеха и беше светло жълт към бяло със ситни петна/и др.Фурнира се продаваше на листове с различна дължина ,обикновено над 2.5 м да 3 м и ширина около 45-50 см.По два листа слагах на тезгях ,отмервах към 22 мм и с мастар застъпвах и с ножче за фурнир изрезвах лентите.Самото ножче представляваше метална овална ламарина с назъбени ръбове като ножовка за метал.В средата имаше занитена "S" образна дръжка с дървена част накрая за захващане.Резеца се водеше от мастара и така режех по няколко листа .Кантирането го правехме така:плоскостта я мажехме с хелметекс лепило,лентата също и докато минехме всички подготвени материали почвахме да лепим лентите от единия край към другия като с дръжка на чук или овално парче дърво търкахме по лентата.След това с лентата надолу към тезгяха слагахме материала и от двете страни с ножчето обрязвахме.След това със ситна шкурка навита на правоъгълно парче от летва шлайфахме първо отгоре върху лентата ,а после от двете страни ,движението почти успоредно на повърхноста от канта към средата.Така се получаваше хубав прав ъгъл на плоскостта.
Надявам се че с тези спомени съм помогнал да разберета как съм кантовал.
brum - майстор
shotik написа:
...След това с лентата надолу към тезгяха слагахме материала и от двете страни с ножчето обрязвахме.След това със ситна шкурка навита на правоъгълно парче от летва шлайфахме първо отгоре върху лентата ,а после от двете страни ,движението почти успоредно на повърхноста от канта към средата.
Точно това правя, само че за ножче използвам макетно и вместо шкурка - пила за мател.
kraitan - напреднал
тъпата част на макетното ножче само за PVC и ABS кантове за обикновенни(тънки)кантове изрязване на канта с плосък нож след това леко с шкурка
този фрезер на снимката не е за това
plamen6311 - напреднал
Аз за изрязване на кантовете използвам нож от ръчно дърводелско ренде, прекрасна работа върши. Преди дасе науча с него използвах нож за кантове на фирма Волфкрафт , едни червени има ги в Практикер и Бриколаж, струват 8 лв. и вършат прекрасна работа. А рvc канта ако е 0,5 мм не го минавам с нищо а ако е 1 или 2 мм го менавам с оберфрезата с фрезер R2 от магазините на ТЕКА., става по- добре от заводско.
brum - майстор
plamen6311 написа:
използвах нож за кантове на фирма Волфкрафт , едни червени има ги в Практикер и Бриколаж, струват 8 лв. и вършат прекрасна работа.
Еи тук ги има на wolfcraft продуктите. Дали може да погледнеш дали го има там това ножче, че нещо не го откривам.
plamen6311 - напреднал
Ето го тук това ножче - но не знам как се правят линкове , затова ето адреса:
http://www.wolfcraft.de/jcatalog_genera ... oduct.html
  • 1
  • 2

Тема "Ръчно кантиране" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: