Всичко за дърводелството
hankrum - помощник
майсторите знам, че прават такива дръжки от мъждрян!
huligana90 - напреднал
Не е ли си секира неми ги фали тия брадви :lol:
mitko64 - майстор
Едно време като бачках в горското съм правил десетки дръжки за мене и за колеги от какво ли не. Моята класация по здравина и трайност е следната. За дряна спор няма но е тежък , много трудно се намират заготовки за големи брадви и бавно съхне. Най- подходящи са фраксинусите(ясени,мъждрян и други без американския),следва акацията,после габър(да не се съхранява на влажно),после яворите и накрая бук. От дъба съм разочарован. Бряст не съм пробвал. Естествено избирли сме дебели дървета,внимателно сме ги цепили, сушили поне година на проветриво място,рендосвали по жилите(все неща от значение). Ако брадвата се ползва предимно за цепене задължително се монтира ламаринка за предпочитане захапана през ушите. За брадвите от тези тип секира(манара) най добри си остават тези със сърпа и чука горещо щамповани,после клепани и термично обработени от майстор(Ризо беше класика, а аз съм много доволен и от един ковач в Горни лом).
apel - напреднал
Iliev Labs написа:
Стефан написа:
За мен дряна държи 1во място по здравина и еластичност. След него идва чемшира. В крайна сметка не преча на никой да си купува пластмасови дръжки. Всеки с разбиранията си.
Добре Бай Стефане, няма да споря.
А би ли ми подсказал как да разбера, коя дръжка е добра?
Серйозно питам, оня ден ги гледах в складовете за строителни материали. Ми то някои дръжки бяха със чворове. Тези не вярвам да са от добрите. Сега ми предстои да купувам лопати, кирка, тесла... Не че струват някви пари, ама е тъпо да се счупи по време на работа и да ти върже ръцете. Как да избирам и какво да предпочета? Не очаквам да ми предложат дрян. :?
От дървените ясен, но в последно време най-съм доволен от дръжките от фибростъкло, има няколко вида - кухи, със сърцевина от фибростъкло и ПВЦ обвивка и само от фибростъкло. Ето един впечатляващ клип на който попаднах, но не съм срещал марката у нас:https://www.youtube.com/watch?v=bj6Fxw9Pju8
mitko64 - майстор
Ето нещо където не бях виждал за 10лв.(от неръждавейка). Подариха ми я за нова година! Дръжката е за смяна, естествено, но я пробвах на свински кокали, не се щърби, изглежда сносна термообработка http://oreshak.bg/bradvichka-ot-nerajdaema-stomana .
Bradley - специалист
ползвай я със здраве

единственото, което не ми хареса в описанието е, че е отливка
seawolf - напреднал
Стара тема, но да не отварям нова питам тук. Някакви препоръки за стабилна брадва за цепене на дърва. Брадви по 100 кинта и нагоре не ме касаят. Загледах такава "Брадва, 3600 g, дръжка фибростъкло гумирана, 900 mm MTX" не давам линк да не каже някой, че рекламирам. С търсачката я има в няколко сайта, имам две на топмастер, ама за две години се отчупиха малки парченца от острието и не стават.
Djack - специалист
Горещо препоръчвам "Супер Цепилка"! Има доста информация за нея в интернет - около 50лв. е! https://www.onlinemashini.bg/bradva-sup ... -mm-/10986

Тема "Брадва" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: