Всичко за дърводелството
сакъзче - специалист
Здравейте, бих искала да Ви попитам някои от Вас плел ли е такава дървена ограда? Направи ми впечатление , че на едно къща ограда сякаш беше обгоренас нещо. Моля Ви ако има някои опит с това нека да сподели как е я направил и да сподели .
bager - специалист
Не съм правил плетена ограда, но от това което съм виждал не мисля че няма да се справиш. Трябва ти достатъчно желание, търпение и материал. Проба- грешка.
Аз поне бих направил така.
Като за начало, мисля че периода за набавяне на материал е след тръгване на сокотечението при върбите, т.е. напролет. Това е за да не се пречупват пръчките. Те трябва да са с подходяща дължина и приблизително сходен диаметър. Разстоянието между вертикалните пръти можеш да определиш опитно с пробно плетене, за да видиш как е най-добре. Започваш от най-долната пръчка и продължаваш нагоре, като всяка следваща поставяш от противоположната страна на вертикалния прът. За да стане по-плътен плета, "причукваш" през една-две пръчки да се уплътнят една към друга. С лозарска ножица подрязваш стърчащите краища.
А за обгарянето след това не съм много сигурен, но може би се прави за заздравяване и фиксиране на новата форма на пръчките.

Намерих и малко снимки в нета.
Успех!

Прикачен файл

10_6.jpg
10_6.jpg (8.81 KиБ) Видяна 16054 пъти

Прикачен файл

hands.jpg
hands.jpg (7.34 KиБ) Видяна 16054 пъти

Прикачен файл

zx350_476620.jpg
zx350_476620.jpg (66.08 KиБ) Видяна 16054 пъти

Прикачен файл

bampton_custom_fence.jpg
bampton_custom_fence.jpg (62.1 KиБ) Видяна 16054 пъти
firebrand - специалист
Моя съвет е вертикалните пръти да не са от сурова върба,защото има опастност да имат ефекта на резници и да си засадиш дървета вместо да направиш плет...
shotik - майстор
Преди 20 г един възрастен човек ме помоли да му помагам да нарежем ракита,да я изчистим и нацепим на три , от нея плетеше кошници.След като се нареже ,кората се обелва със стоманена лента ,на единия край направено като V,след това с триъгилно шило се цепи като се забива в средта на клонката.После се слага в метално корито ,налива се вода и се вари ,но колко незнам.Така пръчките са с по-голяма еластичност,не са сурови и са тънки за плетенето на кошниците.
За оградата поне да ги изчистиш от кората и да ги попариш.Следва плетене,което се вижда на снимките.За да се запази ,след изсъхване с бензинова лампа или газова горелка може да се опърли леко повърхността.За икономия на материал,ако клоните са дебели може да се нацепят на две.
Освен върба,може да се ползва лескови издънки или свинак/така съм чул да казват в село до Вършец,но от какво дърво издънки са ,не знам/.Ако са дървени и коловете, в долния край може в жар да ги овъглите и така ще се запазят в земята по-дълго.

Тема "Плетена ограда от върба" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: