Всичко за дърводелството
mavryt4o - майстор
пет дек 22, 2023 10:44 pm58qg0fn3ht написа:
Ами, при мен е малко по-сложно, защото нямам възможността сега да се занимавам с това, но искам да си осигуря нещо читаво за когато му дойде времето. Купувам си разни качествени машини по този начин, но с фрезата ми е под въпрос. Не съм много запознат, но бях гледал разни по-особени фрезери 12мм, където цените са си страшни. А видях по-приемливи цени на разни ножове за фрезова глава. Съгласен съм, че фрезата и циркуляра са най-опасните машини. Без стационарен циркуляр може да се мине някак, но без фреза не виждам как, затова ще си я обезопася колкото може. Въпросът ми е по-скоро, какво може стационарна фреза, което не може оберфреза на маса? Това не разбирам. Ако го разбера, ще си преценя. Като изключим мощността и бързината. Другото, което мяркам е, че оберфрезата е от 8000 оборота нагоре, а фрезите имат и по 3000 оборота.
Точно мощностт на трифазен над 3-4 киловата мотор и позволява да прави тежки операции без да забавя осезаемо ход и то цял ден. 5-6 стотинте и килограми я правят стабилна и спокойна за работа. Може да прави големи фалцове, канали, шлици все неща, които може и оберфрезата но на няколко пъти с по-малко подаване. Почти няма дърводелска операция която не може да се изпълни поне по 3 начина в зависимост от обурудването и уменията. Фрезата има 4 типа обороти защото има стотици видове агрегати които могат да и се монтират и оборотите са в зависимост от техния диаметър тегло и тн. За да се работи лесно на Фрезата трябва да има доста инвентар, който надминава цената и.Ще ти дам пример. Аз имам 20-30 комплекта ножове но имам само 5 глави. Ако за 2 дъски всеки път трябва да сменям ножове няма да го направя и за това и много рядко я ползвам. С две думи гледаме да те разубедим😆
PIP - майстор
Аз имам монтирана на плот/маса ръчна фреза и последно съм я ползвал преди повече от година. Стационарната я ползвам постоянно и без нея работата ще спре, никаква оберфреза не може да я замени, но трябва да инвестираш в глави и ножове, иначе е безсмислено.

Зависи колко работа ще имаш и какво мислиш да правиш.
kancho - специалист
пет дек 22, 2023 10:44 pm58qg0fn3ht написа:
Ами, при мен е малко по-сложно, защото нямам възможността сега да се занимавам с това, но искам да си осигуря нещо читаво за когато му дойде времето. Купувам си разни качествени машини по този начин, но с фрезата ми е под въпрос. Не съм много запознат, но бях гледал разни по-особени фрезери 12мм, където цените са си страшни. А видях по-приемливи цени на разни ножове за фрезова глава. Съгласен съм, че фрезата и циркуляра са най-опасните машини. Без стационарен циркуляр може да се мине някак, но без фреза не виждам как, затова ще си я обезопася колкото може. Въпросът ми е по-скоро, какво може стационарна фреза, което не може оберфреза на маса? Това не разбирам. Ако го разбера, ще си преценя. Като изключим мощността и бързината. Другото, което мяркам е, че оберфрезата е от 8000 оборота нагоре, а фрезите имат и по 3000 оборота.
Не съм ползвал никога от тези фрези по 500кг с шпиндел, но съм работил много с настолен циркуляр с дейдо стак.Ако трябва да режа много канали,фалцове,нутове с дейдо стак на циркуляр става 10 пъти по-бързо и евтино откъм принадлежности, отколкото с 12 мм фрезери. Фрезите, които имам са 3 вида - оберфреза ( потапяща с пружини), с фиксирана основа и комбинирана 2 в 1. С две думи как ги ползвам - оберфреза обикновено за прецизна работа върху тезгях (фрезоване на длабове) или когато работното парче е стационарно или твърде тежко за маневриране. Фреза с фиксирана основа, монтирана на маса ползвам за таблени врати, фрезоване на профили,ъглови сглобки по шаблон. Фреза с фиксирана основа на ръка - за кантове,за вграждане на панти
Ами благодаря за разясненията. Вече ми стана ясно, че няма да мине по-евтино с главите. Ще си посметна някои неща и зависи какво намеря. Няма да правя цех, отначало само любителско. Но съм намислил да правя шейна по-нататък, а една фреза ще спести и правенето на маса, линеал, механизъм за повдигане, неудобството да бъркам отдолу за промяна на оборотите. Само да попитам, за фрезите 30мм ли е стандартния размер за глава? При оберфрезите ми е ясно - 6, 8 и 12мм ос.
mitko64 - майстор
То оберките имат и инчови цанги,а тези фрезовите глави имат и размер на отвора 35мм. Имам такъв проект за стационарна фреза,на 80 процента готов, та шпинделът ми е стугован на три размера- 30/27 и 25,4мм. Имам две глави 90Х40Х30мм. с по три ножа. Същите глави съм ги слагал с преходна втулка 20Х30мм на вала на триоперационна Рачо ковача със съответния самоделен плот отгоре. Така правих шарките на една ламперия.
PIP - майстор
съб дек 30, 2023 1:03 pm58qg0fn3ht написа:
Само да попитам, за фрезите 30мм ли е стандартния размер за глава? При оберфрезите ми е ясно - 6, 8 и 12мм ос.
30мм е най-масовия /метров/ размер за фреза като родопи, големите фрези работят и с 40 и 50мм оси.

Тема "Фреза и оберфреза." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: