• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 244
Всичко за дърводелството
Yulian - напреднал
Привет на всички, каква е разликата м-ду фреза и оберфреза?
Извиниавам се за невежеството и благодаря предварително за отговора. :) :)
velsi - Почетен майстор
Фрезата е голяма, стационарна машина. Нещо такова:
Изображение

А оберфрезата е малък, ръчен инструмент:
Изображение
Yulian - напреднал
Понеже видях в каталог на BOSCH, две машини,които приличат на втората снимка но едната е по мощна и пише, че е фреза.Става въпрос за синятя професионалната серия. Това, че прилича на втората снимка а се казва фреза, означава ли, че не може да се ползува, като оберфреза?
velsi - Почетен майстор
Е, няма значение. То си е оберфреза. А оберфрезата си е вид фреза. Нищо лошо, че за по-кратко са написали само фреза. Няма грешка.
Yulian - напреднал
Разбрах, благодария за отговора. Успех.
PIP - майстор
Не бих казал че и на мен са ми ясни разликите между самите марки и модели, но съм сигурен че едни модели /разбирай най-скъпите и мощни, но и тежки/ от ‘ръчните фрези’ имат възможността за монтиране към специализирани стойки, маси, и безброй приспособления, с които възможностите им се увеличават многократно – най-вече, че с тях могат да се правят кажи речи всички видове сглобки много лесно и точно, отделно че монтирани към специалните им ‘маси’ могат да се ползват и като стационарни фрези. Проблема е че тея ‘приспособления’ струват майка си и баща си и трябва да се занимаваш професионално за да ги избиеш.
Добре е да знаеш точно за какво ще я ползваш преди да купуваш.
Христо - напреднал
Някой може ли да даде малко пояснения как точно се работи с това? Знам какво върши (и ми трябва), от снимките се досещам как би трябвало да работи, но още имам много неизвестни... Питах един младеж - консултант в "Бриколаж", пича въобще не знаеше. Оправда се, че още не е продавал фреза. Е как да продаде, като не може да ми покаже как да си я ползвам ! :-D

Та ако можете да ме упътите към някакви инструкции с картинки, или админите да напишат една статия по въпроса, със снимки, би било идеално !
velsi - Почетен майстор
Ръчната фреза е перфектен универсален инструмент. Използва се най-вече за дърво, но могат да се обработват и меки метали, например алуминий, пластмаса, текстолит и разни подобни. Може да се използва по няколко начина: свободно дълбаене (светло или на определена дълбочина), издълбаване на канали (обикновени или профилни според режещия инструмент), челно обработване на кантове, пробиване на отвори.
Всеки модел има ограничител на дълбочината, линеал за право водене. Предимството на по-мощните модели е, че понасят поставянето на по-големи профилни режещи инструменти. При този вид машини няма никакви редуктори, оборотите са високи (25-30000) и движението се взема директно от вала на ротора. Затова качествената марка е за предпочитане.

Прикачен файл

RP200%_A7.jpg
RP200%_A7.jpg (60.1 KиБ) Видяна 71801 пъти

Прикачен файл

RP400%K_A2.jpg
RP400%K_A2.jpg (56.07 KиБ) Видяна 71801 пъти

Прикачен файл

FS1200RP_A1.jpg
FS1200RP_A1.jpg (34.78 KиБ) Видяна 71801 пъти
velsi - Почетен майстор
Още снимки:

Прикачен файл

mrm0304.jpg
mrm0304.jpg (44.77 KиБ) Видяна 71797 пъти

Прикачен файл

FS1200RP_A4.jpg
FS1200RP_A4.jpg (35.43 KиБ) Видяна 71798 пъти

Прикачен файл

FS1200RP_A3.jpg
FS1200RP_A3.jpg (60.52 KиБ) Видяна 71798 пъти
velsi - Почетен майстор
Още:

Прикачен файл

FS1200RP_A2.jpg
FS1200RP_A2.jpg (73.48 KиБ) Видяна 71792 пъти

Прикачен файл

RP250_A2.jpg
RP250_A2.jpg (36.43 KиБ) Видяна 71792 пъти

Прикачен файл

RP250_A3.jpg
RP250_A3.jpg (28.34 KиБ) Видяна 71792 пъти
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 244

Тема "Фреза и оберфреза." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: