Всичко за дърводелството
ZEDYCUS - майстор
:cool: Добре, че имаш още една за резервни части. С тези пънове си за по голям рутер. :partyman:
cvetomir_77 - специалист
чет дек 08, 2022 9:19 pmZEDYCUS написа:
:cool: Добре, че имаш още една за резервни части. С тези пънове си за по голям рутер. :partyman:
Старата я подарих на приятел немец и той си я занесе в сервиз, взеха му повече отколкото аз купих новата :-D . Иначе имам още три фрези, ама нямам време да ги монтирам, но ще се наложи да го направя, че имам 1,5 кубик такива пънове🤣🤣🤣.
ZEDYCUS - майстор
Е най много дойчо да получи още една за резерва.
Там при вас не купуват ли шайби, тука в бг суратя всеки втори реже на поразия хубави дървета на шайби и "изкарват" луди пари. :-D
По родопския край му викат "всакатьят" материала. :)
чет дек 08, 2022 8:37 pmEDI написа:
Какво ще изработваш и какви фрезери ще ползваш.
Предимно за фрезери за сглобки и зиг заг фрезер за кантове за слепване
Предимно ще се ползват по големи диаметри на фрезера за това ще търся нещо около 2000w
PIP - майстор
За маса е добре да може да потапя повече от 50мм и не гледай само мощността, защото любителските на цифри са добри, но ако я товариш с големи фрезери не се знае колко ще изкара и мотора и лагерите на по-евтините фрези. Аз бих се оглеждал за запазени професионални модели втора ръка. И имай предвид, че има нови модели фрези, които не можеш да ги пускаш с външен ключ, заради екстрата да не се тръгват след спиране на тока.
пет дек 09, 2022 9:33 amPIP написа:
За маса е добре да може да потапя повече от 50мм и не гледай само мощността, защото любителските на цифри са добри, но ако я товариш с големи фрезери не се знае колко ще изкара и мотора и лагерите на по-евтините фрези. Аз бих се оглеждал за запазени професионални модели втора ръка. И имай предвид, че има нови модели фрези, които не можеш да ги пускаш с външен ключ, заради екстрата да не се тръгват след спиране на тока.
Хитачито което заглеждах е с 65мм ход и е 2000w но незнам как ще се товари мотора и колко би могло да се нарече професионално предвид че е в среден ценови клас
PIP - майстор
Мощността не че е важна в случая, но при идентично натоварване аз съм има случай 2200вата да се мъчи повече със захабен или евтин фрезер отколкото 1300ватова фреза с нов/качествен фрезер. За това писах да не гледаш толкова ватовете, колкото класа (заради качеството на материалите вложени) и полезни екстри (потапяне, леснота за монтаж, ниски обороти, фина настройка.. ) На практика всяка ще ти свърши работа, въпроса е да не съжаляваш по-късно, че си прибързал.
пет дек 09, 2022 1:33 pmPIP написа:
Мощността не че е важна в случая, но при идентично натоварване аз съм има случай 2200вата да се мъчи повече със захабен или евтин фрезер отколкото 1300ватова фреза с нов/качествен фрезер. За това писах да не гледаш толкова ватовете, колкото класа (заради качеството на материалите вложени) и полезни екстри (потапяне, леснота за монтаж, ниски обороти, фина настройка.. ) На практика всяка ще ти свърши работа, въпроса е да не съжаляваш по-късно, че си прибързал.
Би ли ми препоръчал марки към които да се насоча освен макита и бош има ли нещо друго което да гледам
PIP - майстор
Dewalt фрезите бяха много читави, старите доколкото знам са идентични с trend фрези, bosch, makita и hitachi също имаха добри фрези. Не знам за нова ли питаш или втора ръка, защото ако е втора ръка състоянието е по-важно. Ако е нова не мога да ти препоръчам, понеже отдавна не следя новите модели. Аз в моята импровизирана (елементарна) маса съм монтирал bosch gof1300ce, който съм го купувал нов 2008г, но не го ползвам с големи фрезери, защото имам стационарна фреза. Ако ще правиш истинска маса се продават само мотори със захват за маса без излишните 'екстри', също може да ги разгледаш.
Делян - специалист
Точно преди теб и аз питах подобен въпрос. И ме подсети да дам обратна връзка.

Реших като ще е гарга да е рошава и взех тази Makita

Не съм профи дърводелец и мнението ми не е меродавно, пък и базата ми за сравнение е един стар Budget, който ми го откраднаха и ме оттърваха от него.Та, разбира се, съм доволен от макитата. Има плавен ход, движи се във водачите с лекота и с една ръка, 70 мм ход, мотора не се тормози, има двойна лед подсветка за по-добра видимост около фрезера...

Засега я ползвам за изравняване на греди 10-ки, направих си бърз рутер след, фрезера е с диаметър 52 мм и 12 мм опашка. Машината не се замисля изобщо.
Тук направих два клипа, за който му е интересно. Извинявам се за лошото качество, надявам се дядо мраз да ми донесе нова камера...



Тема "Фреза и оберфреза." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: