Всичко за дърводелството
cvetomir_77 - специалист
пет дек 09, 2022 7:53 pmДелян написа:
Точно преди теб и аз питах подобен въпрос. И ме подсети да дам обратна връзка.

Реших като ще е гарга да е рошава и взех тази Makita

Не съм профи дърводелец и мнението ми не е меродавно, пък и базата ми за сравнение е един стар Budget, който ми го откраднаха и ме оттърваха от него.Та, разбира се, съм доволен от макитата. Има плавен ход, движи се във водачите с лекота и с една ръка, 70 мм ход, мотора не се тормози, има двойна лед подсветка за по-добра видимост около фрезера...

Засега я ползвам за изравняване на греди 10-ки, направих си бърз рутер след, фрезера е с диаметър 52 мм и 12 мм опашка. Машината не се замисля изобщо.
Тук направих два клипа, за който му е интересно. Извинявам се за лошото качество, надявам се дядо мраз да ми донесе нова камера...




След като прочетох и това мнение, реших да се включа още веднъж в темата. В последните няколко години съм се ориентирал само към марките Makita и DeWalt, така че и аз бих препоръчал една от тези марки, но не е за подценяване и фреза Triton. В западна Европа масово я монтират на маса, тъй като има много предимства има обаче един голям недостатък - цената и варира около 400€ 😞.
Делян - специалист
400 eвро, 1000 лв реално погледнато вече са половин работна заплата, като се има предвид, че в професионалната си дейност аз съм на заработка, не на заплата... Пък и тръпката от качествения инструмент си е друга. Някои дават по 1 000 лв за телефон, аз ги давам за инструмент...

Макар че като гледам този пич каква техника използва, дори и тази макита си е любителски инструмент.
cvetomir_77 - специалист
пет дек 09, 2022 10:04 pmДелян написа:
400 eвро, 1000 лв реално погледнато вече са половин работна заплата, като се има предвид, че в професионалната си дейност аз съм на заработка, не на заплата... Пък и тръпката от качествения инструмент си е друга. Някои дават по 1 000 лв за телефон, аз ги давам за инструмент...

Макар че като гледам този пич каква техника използва, дори и тази макита си е любителски инструмент.
100000% съгласен с теб! Фестул е може би най-доброто на пазара.
nikolson - майстор
Тритон е 270 лири в Англия, но едва ли е в бюджета му.
пишман_майстор - майстор
Ако му трябва на някой Festool OF 2200 EB-Set на 110 волта почти нова с доста принадлежности/плочи и на цена под половината за нова . Предлага се за хилядарка и е в регион Попово.
Има и ренде , също и зеге, пак на 110в. Пак почти нови. И една количка за сандъците, пак на Фестул . Имаше и потапящ циркуляр с дъска, но вече замина.
Здравейте.

Дали някой може да ме посъветва... За използване на стационарна машина, по-добре фреза или оберфреза? Нямам опит, но желание имам, и след време ще дойде и практиката. Първо за вкъщи, после и за други.

Взел съм си Dewalt DW621 (Elu OF97E) за ръчна. А за стационарна като вариант имам Elu MOF177E, което е Dewalt DW625E. Голямото Елу е корава фреза, с 12мм цанга и ще стане за маса. Само че ще трябва да си правя механизъм и линеали и т.н. Доколкото виждам, фрезерите са скъпи. От друга страна, нещо като фреза Родопи е голямо, тежко, не знам как ще го мъкна, и като че ли е още по-опасно. Но пък много хора в България ползват такъв вид фрези. И май там фрезерите са по-евтини. Може ли да ми разясните нещо ако пропускам?
PIP - майстор
Няма база за сравнение, и двете си имат приложение. За мен ръчната фреза на маса няма нищо общо със стационарна фреза, чиято производителност е в пъти по-голяма, кажи речи колкото е разликата в теглото между двете. Не знам от къде си останал с впечатлението, че ножовете и главите за стационарната фреза са по-евтини, това въобще не е така.
mavryt4o - майстор
чет дек 21, 2023 7:51 pm58qg0fn3ht написа:
Здравейте.

Дали някой може да ме посъветва... За използване на стационарна машина, по-добре фреза или оберфреза? Нямам опит, но желание имам, и след време ще дойде и практиката. Първо за вкъщи, после и за други.

Взел съм си Dewalt DW621 (Elu OF97E) за ръчна. А за стационарна като вариант имам Elu MOF177E, което е Dewalt DW625E. Голямото Елу е корава фреза, с 12мм цанга и ще стане за маса. Само че ще трябва да си правя механизъм и линеали и т.н. Доколкото виждам, фрезерите са скъпи. От друга страна, нещо като фреза Родопи е голямо, тежко, не знам как ще го мъкна, и като че ли е още по-опасно. Но пък много хора в България ползват такъв вид фрези. И май там фрезерите са по-евтини. Може ли да ми разясните нещо ако пропускам?
За твое добро по-добре си сложи оберфрезата като настолна. Натрупай малко знания и умения и тогава сам ще разбереш дали ти трябва наистина Родопито.Няма по-опасна дърводелска машина от стационарната фреза.
EDI - майстор
С оберка на маса става всичко.Като се поровиш из форума, ще видиш, че и врати се правят.
Ами, при мен е малко по-сложно, защото нямам възможността сега да се занимавам с това, но искам да си осигуря нещо читаво за когато му дойде времето. Купувам си разни качествени машини по този начин, но с фрезата ми е под въпрос. Не съм много запознат, но бях гледал разни по-особени фрезери 12мм, където цените са си страшни. А видях по-приемливи цени на разни ножове за фрезова глава. Съгласен съм, че фрезата и циркуляра са най-опасните машини. Без стационарен циркуляр може да се мине някак, но без фреза не виждам как, затова ще си я обезопася колкото може. Въпросът ми е по-скоро, какво може стационарна фреза, което не може оберфреза на маса? Това не разбирам. Ако го разбера, ще си преценя. Като изключим мощността и бързината. Другото, което мяркам е, че оберфрезата е от 8000 оборота нагоре, а фрезите имат и по 3000 оборота.

Тема "Фреза и оберфреза." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: