Всичко за дърводелството
bulhomes2 - майстор
Еди, я покажи някой клип за тая точка, че ми е слаб английския. Чолев, има и по-големи фрезери и стават за 18-19 мм плоскости. Но са за половин инчова фреза. За сглобки по късата страна на детайла (моите са по около 70 мм) си правих вертикална каретка за втория детайл. В крайна сметка - много игра и не съм убеден, че става по-здраво от сглобка с бисквитки за МДФ (за ПДЧ пък да не говорим). Тъй ми пепелясват сега и фрезерите и каретките, че и полвининчовата оберфреза...

ПП. Схванах я.
EDI - майстор
Утре ще ги намеря и ще дам линкове, че нямам компютър сега.На един руснак са най-описателни и приспособлението се прави лесно.Аз имам голям фрезер за сглобка, най-големия от трите вида за 1/2.Рядко го ползвам, че като се развърти, масата трепери. :lol: Тежи като гюлле.По-често ползвам фрезера за сглобка за шкафчета, по-лесно се настройва и става и за такива сглобка.И без тях може, но си е кеф, като видиш готовата сглобка, става ти благо на душата.
bulhomes2 - майстор
Става, ма нали ти казвам - за масив. МДФ-а леко го поизкривих докато го занеса до калъпа му за лепене и се отчупи стърчащата част на едното. ПДЧ па хич не мисля и да пробвам.
EDI - майстор
Ей го дей клипа - https://www.youtube.com/watch?v=-FGHExGbmuE .
Аз само масив работя, друго не признавам и не съм пробвал.По принцип много начини за настройка - на запад продават готови шаблони и по него настройваш.Добре е, човек като работи сглобка, когато напасне фрезера да си фрезова едно парче дърво и после да си го ползва като шаблон.В края на клипа се вижда как с няколко черти се прави просто приспособление за настройка.
Последна промяна от EDI на вт окт 31, 2017 9:21 am, променено общо 1 път.
cholev - майстор
bulhomes2 написа:
Чолев, има и по-големи фрезери и стават за 18-19 мм плоскости. Но са за половин инчова фреза. ...
Абе китаеца е велик. Тази, която взех пише 1 3/8" широка и 3/4" височина. Въобще не се замислих възможно ли е.
А сметките проста геометрия. Ширината е 32мм (би трябвало да е 35мм) имаме 7мм плоска част от върха неизползваема- или 32-7=25мм
Правоъгълен триъгълник с катет 12.5мм. Толкова е и с мерене. Обаче китаеза написал 3/4"- 19мм и аз се чудя що нищо не става на дъска 18-19мм
Ще направя още един опит. Намерих 1/4" на 2" ширина. или 50-8=42. т.е 20-21мм дъска. Написано 3/4"- 19мм. прилича на верно ако ширината е 2"
Фреза 1/4 на 2"
EDI - майстор
Чолев, на 1/4 опашка не можеш да очакваш фрезер с голям Ф на работната част, респективно да работиш по-дебели дъски.
По принцип свестните производители правят този фрезер само с опашки 12 и 12,7, порази високите ъглови скорости и голямото триене на фрезера в детайла.. 8 и 6,35 са си китайска изгъзица.
cholev - майстор
Като потренирам ще си взема по голяма фреза.
12мм захват и 1/2" едно и също ли е? Да не като 6 и 1/4 (6.35)- не са съвместими

Пример 12мм
EDI - майстор
Не е едно и също, 1/2 е 12,7 мм.
bulhomes2 - майстор
Благодарско за клипа Еди. И тук се вижда, че става само за масив. И на руснака не му се получиха точни ръбовете та със шлайфане ги оправи, но ламинирани плоскости няма как да стане.
EDI - майстор
Така си е, по принцип оберките и фрезерите са за масив.При тези сили на триене и големина на фрезера, винаги нещо може да мръдне.Освен това двата ръба са изключително остри и при напасването, особено при големи детайли, винаги може да има минимално отклонение при сглобката, което после се обира при слепването.

Тема "Фреза и оберфреза." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: