Всичко за дърводелството
EDI - майстор
Имам го комплекта, качеството е средно, вършат работа, но не очаквай кой-знае какво.При повече работа прегряват и понякога замазват пластините в твърдо дърво, ако прекалиш с натиска, продължителността на работа и не ги почистваш редовно.Иначе като цена и бройки биват.Обаче си мисля, че ги имаше на доста по-ниска цена, порови пак.Вярно е, че някои от комплекта не се ползват много често, ама не се знае кога ще ти потрябва.
Веско, трябват си правите с лагер.С различни диаметри са и с различна височина и често според детайла е по-добре да ползваш различен по дължина и диаметър фрезер.Освен това брой ката има още едно предимство - много лесно се префасонират на шмиргела за някаква конкретна работа. :lol:
Lisko - майстор
Въпрос към майсторите. Днеска много ми се искаше да заобля тоя ръб, показан със стрелки, но не се престраших.
Интуитивно ми се струваше че ще стане някой сакатлък. Така ли е, или не съм се сетил какъв е правилния начин? Имам оберка, засега без никаква масичка, и макар че съм почнал да правя една малка масичка, тоя проект трябва да стане преди масичката. Мерси!

Прикачен файл

P1090322-1024.JPG
P1090322-1024.JPG (64.47 KиБ) Видяна 1493 пъти
EDI - майстор
Ми той заоблен, колко още да го заобляш.Или искаш да получиш това заобляне от детайл с ръб.На маса става най-лесно и удобно.Може и без маса - просто застопоряваш оберката с плочата нагоре с някакви стяги или нещо подобно и ползваш фрезер с лагер, така няма да ти трябва водач на детайла.
themask - специалист
Добре, де, с проста шкурка не става ли?
Lisko - майстор
Абе то всичко става с шкурка, но исках да науча дали да държа детайла изправен - сиреч оста му успоредна на оста на фрезата или легнал. Кое е по-правилно.
EDI - майстор
Аз май нещо не хващам въпроса.Инче детайла се движи по плочата, като двете оси- на фрезера и детайла са перпендикулярни.Успоредни няма как да стане.
bulhomes2 - майстор
Легнал ще можеш да го държиш перпендикулярен на оста на фрезера.
EDI написа:
...Веско, трябват си правите с лагер.С различни диаметри са и с различна височина и често според детайла е по-добре да ползваш различен по дължина и диаметър фрезер...
Ако имаш фрезер с диаметър на най-тънкия и дължина на най-дългия (пр. ф8х40мм) какъв ще да е тоя детайл, който няма да може да се обработи с този, а ще изисква по-къс или по-дебел?
Lisko - майстор
EDI написа:
Аз май нещо не хващам въпроса.Инче детайла се движи по плочата, като двете оси- на фрезера и детайла са перпендикулярни.Успоредни няма как да стане.
Еди, аз не схващам как ще стане ако са перпендикулярни осите, защото тогава лагера ще се озове в дупката и няма как да водя по права линия. Ако са успоредни, тогава лагера винаги е от външна страна (и никога не може да влезе в канала), но ще е много изчанчено да се държи детайла така.

Edit: Размислих още малко и реших че дори и да може, няма да е хубаво както го мислех с радиус 1/4" и се върнах на варианта с шкурката, тоест съвсем леко заобляне.
wanderer - специалист
themask написа:
Моят напредък също е на много фронтове, т.е. бавен, така че не знам и аз кога ще стигна до момента с масата, но движим леко и сигурно напред :)
Такаа, по въпросите:
1. Четирите винтчета, с които завих фрезата, са абсолютно достатъчни поне по това, което виждам до момента (разнасям я заедно с целия механизъм насам натам). Не вярвам като влезе в действие да има някакво разхлабване или нещо подобно.
2. Отворът в плочата без никакви втулки е 92мм, а петте втулки са съответно 63, 38, 29, 12 и 6мм. Панелният ми фрезер (най-големият в галактиката :lol: ) се побира - проверено!
3. Този вариант видях, че го хвалят, но нямам впечатления от първо лице. При моят единственото движение е нагоре и надолу - няма мърдане :) Конструкцията е доста масивна. Ето го механизмът как изглежда:
Прикачен файл:
20170407_214943.jpg
4. Т-слотът се ползва да си слагаш разни джвъчки :roll: Като се замисля дори не знам на български как се казват. Срам! Miter gauge (каретка мисля беше), featherboards...
от утре пак ще имам достъп до струг, и мисля да си направя втулките, та питането ми е: какви са тези размери на отворите 63, 38, 29, 12 и 6мм.? не ми се връзват много с диаметрите на фрезерете, но вероятно е аз да не съм наясно нещо. гледам че има и окомплектовки с по 3 втулки. не ме притеснява да направя всички, но ако е безмислено по добре да имам най потребния вариант.
themask - специалист
Предполагам идеята е да имаш достатъчно близка до размера на фрезера втулка. Според мен няма как да уцелиш всички диаметри фрезери :)

Тема "Фреза и оберфреза." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: