Всичко за дърводелството
nakatasan - специалист
пон авг 31, 2020 9:57 amEDI написа:
Колко е Ф -то на отвора и само ще прорязваш ли кръг или ще дълбаеш, като паница, не разбрах.Щото има разлика голяма.
Основно окръжности да правя с "пергел"-шаблон. От време на време правя тонколони, а високоговорителите обичайно са кръгли. И се налага кръгли отвори да правя. Това за правене на надлъжни канали за момента нямам приложение и не ми се налага да правя.
Поздрави
EDI - майстор
Ако изрязваш ти трябва тънък прав фрезер.Примерно режеща част Ф 5 или 6 мм.СМТ си купувай, по-скъпи, но много по-качрствени.И като материал за пластини, и като заточване, и каро издържливост.
nikolson - майстор
PIP е посочил уелден и сивия тренд, които са едно и също, само че уелден са малко по-евтини. В Европа големите производители на режещи инструменти (вкл. Freud, KWO, GUHDO, Leitz) ползват карбиди на Церетизид Габрово. Обаче, защо не правиш отворите с боркорона? Има 152мм, а също се намират и до 203мм. 21мм шперплат трябва да го правиш на пасове, а с боркороната е еднократно.
ZEDYCUS - майстор
:rolleyes: Николай, с боркорона ще му трябва и много яка бормашина или перфоратор със съединител. Еле за 152мм диаметър, аз с 127мм за отвори за аспирация в ПДЧ на кухни(шперплат още по трудно се реже) прецаках две бормашини, а с един перфоратор без съединител за малко да си счупя китката. Строшават се зъби на предавките и дотам, усилието е голямо. Поне части за тях имаше та ги оправих, но вече не пробивам с тях с боркорона. :cool: :cool:
Най добре с фрезер 5-6мм както Еди е писал, лесно става.
PIP - майстор
вт сеп 01, 2020 9:50 amnikolson написа:
PIP е посочил уелден и сивия тренд, които са едно и също, само че уелден са малко по-евтини. В Европа големите производители на режещи инструменти (вкл. Freud, KWO, GUHDO, Leitz) ползват карбиди на Церетизид Габрово. Обаче, защо не правиш отворите с боркорона? Има 152мм, а също се намират и до 203мм. 21мм шперплат трябва да го правиш на пасове, а с боркороната е еднократно.
Аз съм чел, че сивата (professional) серия на trend се прави от titman, които се водят най-качествения uk производител на фрезери. От къде взимат материалите не знам, но фрезерите на профи серията на тренд и фрезерите на титман ми изглеждат индентични с разликата в оцветката на титман. Фрезерите на уелден са с по-малки видии и като цяло изглеждат по-зле, но аз ползвам най-много тях.
nakatasan - специалист
Здравейте, благодаря за съветите, вече се оправих и справих със задачата. Но остана проблема с точния срез при правене на окръжности. Явно нещо не го правя както трябва, защото, където започва и двързва среза се получава много грозна неравност.
Не съм почитател на бор короните, защото са неудобни. Произвеждат се на определени ниаметри, а в моя случай не ми вършат никаква работа. Затова фрезера, "пергела" или там както се казва, на оберфрезата и си отрязвам отвор на какъвто диаметър ми трябва. Трябва по-често да правя отвори, за да се усъвършенствам :-)
Поздрави, спорна сряда :-)
EDI - майстор
По-добре ползвай шаблон и прав фрезер или работи с прав фрезер и с копирната втулка на оберката.Така няма да ти се получава ръб.
nakatasan - специалист
ср сеп 02, 2020 8:33 amEDI написа:
По-добре ползвай шаблон и прав фрезер или работи с прав фрезер и с копирната втулка на оберката.Така няма да ти се получава ръб.
Е това с шаблона също ми е проблем. За да си направя точен шаблон, все едно да си направя точен отвор. Същото е и с копирната втулка. Може и лесно да е, но аз не съм се научил все още.
Тази гадна кривина искам да оправя и като правя отвори, да не се получава така, че грозно.
Последна промяна от nakatasan на ср сеп 02, 2020 11:08 am, променено общо 1 път.
ZEDYCUS - майстор
Замисли се за кантова фреза за една ръка. viewtopic.php?f=35&t=41992&hilit=%D0%BF ... 0%B7%D0%B0
nakatasan - специалист
ср сеп 02, 2020 11:05 amZEDYCUS написа:
Замисли се за кантова фреза за една ръка. viewtopic.php?f=35&t=41992&hilit=%D0%BF ... 0%B7%D0%B0
Такъв пергел имам, правих го с него отвора, но не се получи както го искам.
Детайла изглежда така

Edit нещо не ми позволява да кача снимката. :-(

Тема "Фреза и оберфреза." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: