Всичко за дърводелството
PIP - майстор
mavryt4o написа:
PIP написа:
С пиян циркуляр работил ли си?
Пробвал съм, но беше отдавна. Аз нямам.
Алексов - напреднал
Някой има ли представа тези профилни ножове на каква фрезова глава се монтират? Размерите им са 40 мм дължина, 29мм ширина и малко над 7 мм дебелина.

Прикачен файл

IMG_5077.JPG

Прикачен файл

IMG_5076.JPG

Прикачен файл

IMG_5075.JPG
hitarpetar - специалист
Да разбутам и аз малко темата.
Зачестиха ( или поне аз така мисля ) случаите на хора нямащи големи щтрайхмуси да използват фрези на шеини. Понеже и моя случай е такъв, реших също да направя такава шейна и да загладя един хубав плот за маса, но проблема ми е че плота е “енд грейн” тоест рязан е напречно и при фрезоването се получава едно много леко накъртване на материала което трябва да бъде изшлайфано до нула. Понеже шлайфа който имам е калибриращ но няма осцилация на шкурката, се получават едни много неприятни деруги, които после е жива мъка да се свалят с виброшлайфа.
Кажете кой е най-подходящия фрезер за такава работа, с цел минимално шлайфане след това ?
https://goo.gl/images/yqX1WZ
bulhomes2 - майстор
Какъв е тоя калибриращ шлайф, за който говориш?

Не се вижда от къде си, но аз съм от малък град и знам поне 30 места с големи щрайхмуси, които биха минали това срещу символична сума (досега не ми се е случвало изобщо да ми взимат). Обикновено до щрайхмусите са им и калибровъчните шлайфове.

Но да приемем, че няма дърводелци покрай теб. Ръчните лентови шлайфове за мен са разочарование и ще ги прескоча като първа инстанция. Това първо бих го изшкурил на грубо с ексцентър шлайф - да речем с грид 60. Ако има изисквания за равнинност - тогава бих продължил с виброшлайф, но не тия от 15 лв. Имам по спомени поне 2 от тях, но имам и два големи, тежки - те вършат работата. Имам и дребни делта (триъгълни) шлайфчета, но тях ползвам за дребни детайли и кантове.
mavryt4o - майстор
hitarpetar написа:
Да разбутам и аз малко темата.
Зачестиха ( или поне аз така мисля ) случаите на хора нямащи големи щтрайхмуси да използват фрези на шеини. Понеже и моя случай е такъв, реших също да направя такава шейна и да загладя един хубав плот за маса, но проблема ми е че плота е “енд грейн” тоест рязан е напречно и при фрезоването се получава едно много леко накъртване на материала което трябва да бъде изшлайфано до нула. Понеже шлайфа който имам е калибриращ но няма осцилация на шкурката, се получават едни много неприятни деруги, които после е жива мъка да се свалят с виброшлайфа.
Кажете кой е най-подходящия фрезер за такава работа, с цел минимално шлайфане след това ?
https://goo.gl/images/yqX1WZ
Защо си мислиш че след оберфрезата ще е по-чисто от калиброващия шлайф!?
hitarpetar - специалист
Лентовия шлайф в моя случай го използвам за калибриране, тъй като все пак е възможно да има някакви кривини с тази фреза на шейна. Ексцентър шлайфа който ползвам е DeWalt и съм много доволен от него. Стъпките които следвам след калирбира са: шкурене с N 60; 80; 120; 180; 240 ..., но става мноого бавно и тромаво. Склонен съм ако има добър фрезер за този тип работа, да сваля дебелината с 2/3 мм от всяка страна, но да спестя мъките по шлайфането. Да добавя че този плот не е единична работа - имам още няколко такива. Опитвам се да спестя неколкократно повтаряща се работа.
Относно разликата в чистотата от калибрира и оберфрезата - прави ми впечетление ( или поне аз така си мисля ) че това зачепване винаги се случва в едната половина на фрезера. Това ме навежда на мисълта че може да е нещо от самия фрезер.
bulhomes2 - майстор
Много си в грешка да наричаш лентовия шлайф калибриращ (калиброващ), или да си мислиш че го използваш за калиброване. Калиброващия шлайф е с голям вал, който шлайфа едновременно цялата ширина на детайла и по този начин го прави абсолютно равен. Това нещо с ръчен лентов шлайф нито на теория, нито на практика е възможно да се постигне.
hitarpetar - специалист
bulhomes2 написа:
Много си в грешка да наричаш лентовия шлайф калибриращ (калиброващ), или да си мислиш че го използваш за калиброване. Калиброващия шлайф е с голям вал, който шлайфа едновременно цялата ширина на детайла и по този начин го прави абсолютно равен. Това нещо с ръчен лентов шлайф нито на теория, нито на практика е възможно да се постигне.
Съжалявам, изразил съм се грешно. Шлайфа който ползвам е калиброващ - с вал, а не лентов. Знам чудесно действието и работата и на двата вида.
По-горе бях писал че шлайфа няма осцилация - незнам лентов шлайф да има с осцилация.
bulhomes2 - майстор
Не разбирам.
Калибровъчен шлайф да ти оставя следи...?!? Трябва да имаш проблем на вала или на шкурата. Ако наистина е калибровъчен шлайф. Това са калибровъчни шлайфове
И "Лентовия шлайф в моя случай го използвам за калибриране"... :?
Да имаш калибровъчен шлайф, а да нямаш щрайхмус и да се мъчиш с оберфреза е странно.
Я снимай за какъв шлайф говориш, че няма нещо логика!
mavryt4o - майстор
може да е нещо в духа на форума :wink:

Тема "Фреза и оберфреза." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: