• 1
  • 2
Всичко за дърводелството
prascho - майстор
привет, от известно време съм казал СТОП на експериментите в къщи. Надявам се с ваша помощ най-накрая да преоткрия лак, който не пожълтява дървото. Имам три стаи с ламперия като в две от тях за жалост експериментите са налице. Третата вече втора година ми стой без да съм я лакирал тъй като не мога да открия лакът с желания ефект. Днес пробвах сикенс /бащата го купил за безцветен с фактор 000/ и установих, че пожълтява дървото. Обеден съм, че съществуват безцветни лакове и самото доказателство са рамките на двата прозореца велукс у нас. Готов съм да дам и 100 лева за литър мамка му, макар, че за България качеството не се определя от цената. След като попадна на Лакът ще хвана "резачката"/шлайф машината и ще карам наред.
housedoktor - майстор
Трудно е да е безцветен и с добра защита от слънцето.Аз съм привърженик на водоразстворимите лакове.Оргахим имат и безцветен такъв.Незнам дали ще ти допадне .Към 11 лв е кутията
prascho - майстор
Реално ламперията се явява таван на помещения и върху нея не попадат пряко слънчевите лъчи. Още не живея в тези помещения, но съзнавам, че ще е хубаво да са близки до белия цвят за да не поглъщат осветлението. Бе мамицата му, трябва да има дейсвително безцветни лакове. Не ми трябват за дограма за да търся с УВ защита, макар, че и цвета на дограмата е болна тема. Втора година ламперията в нелакираната стая си е все така бяла. Предполагам, че липсата на промяна в цвета на дървото се дължи на липсата на пряка светлина.
housedoktor - майстор
прав си ,ползвай този
prascho - майстор
Да те помоля ако е възможно да качиш една снимка на дървен материал минат с този лак. Благодаря предварително.
hygro - майстор
Светлият цвят на нелакираното дърво се дължи на въздушните пространства в лигнина. При лакиране или дори при намокряне с вода, тези пространства по капилярен път се запълват и дървото потъмнява. Ако искаш съвсем светъл цвят на лакираното дърво, обработи го предварително с избелител.
prascho - майстор
hygro написа:
Светлият цвят на нелакираното дърво се дължи на въздушните пространства в лигнина. При лакиране или дори при намокряне с вода, тези пространства по капилярен път се запълват и дървото потъмнява. Ако искаш съвсем светъл цвят на лакираното дърво, обработи го предварително с избелител.
Да те помоля малко повече да разкажеш за избелителя. Какво представлява като структура и как се нанася към дървото? И най-взжното какъв е крайния резултат? Предполагам, че като химична структура не е съвместим с всички видове лакове.

П.С. Споменах, че ефекта, който желая да постигна е съвсем скромен и постижим. Навярно всеки е виждал прозорец GGL на велукс.
EDI - майстор
безцветния водоразтворим лак на ДУФА не пожълтява дървото.Прави го съвсем прозрачно-безцветно.Лакирах една кашпа на жената, та затова съветвам да се ползва този лак.
prascho - майстор
EDI написа:
безцветния водоразтворим лак на ДУФА не пожълтява дървото.Прави го съвсем прозрачно-безцветно.Лакирах една кашпа на жената, та затова съветвам да се ползва този лак.

Хиляди благодарности. След като го купя и ми свърши работа, в което не се съмнявам щом е изпитано ще има и поклон.

П.С. За пореден път се обеждавам, че ти си един от малцината свестни люде блуждаещи из интернет пространството наречено "Направи си сам". :jump2:

Къде в София мога да открия лак Дуфа или Сократис?
EDI - майстор
Ами аз съм си майсторче :-D още от преди много години - 20 години се занимавах с ракетомоделизъм.И сега ми е хоби правенето на нещо, професията ми е съвсем друга.За ДУФА - би трябвало да има в повечето по-големи магазини за лакове.В Ямбол кутията струва 11 лева.И СОКРАТЕС съм ползвал, но цветен, боядисах една дограма преди 4 години.няма за казвам, че е като нова, защото се разбира, но не знам как е безцветния.
  • 1
  • 2

Тема "безцветен лак за дърво?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: