Всичко за дърводелството
profesionalist_wood - майстор
И аз също съм лепил с ВИГ заваряване :supz:
gogo7777 - майстор
Лентите, които се слепват една върху друга са първобитни отживелици и наистина имат проблеми с лентоводачите!
Лентите се лепят на ВИГ не една върху друга, а с подложка, може и "сърце" да се сложи. И няма значение колко кръпки има. Тя ще се скъса някъде, но не и на заварката. Като ми докарат аргона ще залепя една лента и ще ти я снимам да видиш за кво става дума. Колега от форума се заинтересова от метода и ако не си ги е залепил вече ще му ги заваря и той ще ти каже дали е доволен :-D . С телоподаващо ще стане едно голямо НИЩО :-D
angelfilev - специалист
gogo7777 написа:
Лентите, които се слепват една върху друга са първобитни отживелици и наистина имат проблеми с лентоводачите!
Лентите се лепят на ВИГ не една върху друга, а с подложка, може и "сърце" да се сложи. И няма значение колко кръпки има. Тя ще се скъса някъде, но не и на заварката. Като ми докарат аргона ще залепя една лента и ще ти я снимам да видиш за кво става дума. Колега от форума се заинтересова от метода и ако не си ги е залепил вече ще му ги заваря и той ще ти каже дали е доволен :-D . С телоподаващо ще стане едно голямо НИЩО :-D
Какво представлява "сърце", каква роля има?
gogo7777 - майстор
Това е скрита (в заварката) подложна планка. Има функцията да усилва силата на опън. След изпилването на лентата не си личи, че я има. Изпълнението е малко сложно и е професионална тайна :-D
brad4edat - специалист
Добре че си вярвате сами!
Нито е вярно за телоподаващите, нито е вярно за броя на лепенките!

Практиката с годините ще ви научи, аз съм видял, научил, изпробвал и все още виждам достатачно в тази насока.

:partyman:
gogo7777 - майстор
То, че не е удобно за дърводелеца (да има и аргон и да може), не означава, че не се заваряват ленти и всякакви други режещи инструменти на ВИГ. Всеки занаятчия (дърводелец) трябва да има лепачка и да може да си лепи лентите сам. Става за броени минути. Колкото държат толкова, кат се скъса пак лепачката......А относно методите на заваряване е съвсем друга тема. На телоподаващо не става, защото няма подходяща тел за целта (поне аз не съм срещал в България), а ако има то тя струва колкото да си купиш 20, че и повече ленти. При ВИГ възможностите са повече, а и е достатъчно надеждно. Кеф ти с цветно, кеф ти с черно, кеф ти с карбиди да го завариш...... все е достатъчно здраво :-D
pvk1967 - специалист
Убедил съм се от личен опит, че ако се е спукала лентата при работа, до голямата има и още няколко микропукнатини и ако залепиш голямата малките веднага си показват рогата! И пак стигаме до нова лента.....!
bulhomes2 - майстор
К'о стана със снимките?
Илчо Илиев - майстор
pvk1967 написа:
Не че е лошо да знае и може човек повече, но при положение, че една чисто нова заварена на размер, заточена и чапразена лента идва на другия ден срещу 10-15лв. не знам дали си струва всичките описани по-горе усилия!? Още повече че залепените с боракс ленти създават проблеми на лентоводачите на заводските банцизи! Виж точиларката и чапразилото си струва да си ги оставиш в арсенала, особено ако работиш повечко!

Айде и аз да питам....
Все специалисти, все майстори дет не си дават занаята, ами поне дайте координати от къде да си вземем готови ленти на приемлива цена...
В моето дърводелско наследство има лепачка и съм гледал как става номера...
Както колегите описват, краищата на лентата се източват, като дължината на източената част е около 20 мм и в края е източено на нула...
Фиксира се единия край на стягата на лепачката, слага се лентичка месинг- широка 5мм, дълга...колкото е широка лентата, слага се/фиксира се/другия край на лентата върху това и се поръсва с боракс...
Включва се трафа и когато загрее и започне да гори боракса, заварката се разтърква с отверка или нещо подходящо и се затиска с притискача, след няколко секунди, когато видимо е изстинала заварката, за малко се включва трафа, да може да затопли пак, това се прави 1-2-3 пъти, по този начин се откалява заварката, но трябва доста опит докато се получи качествена и издръжлива заварка...
В завода в който работя(мебелен), лентите се лепят на машина за челно лепене..
Лепачката е архаична работа,но за майстор, който и разбира,а и за малка работилница става, но за професионална работа си трябва съвременни машини...

Та , не казвайте тънкостите на лепене,а от къде да си вземем готови ленти на приемлива цена или поне само лента...
agj - майстор
А бе и за също съм лепил и на ВИГ-и на Со-то -банцигови ленти и за дърво и за метал та и пластини на стругарски ножове съм лепил но... има една народна "приказка"- Козата си сака пръч! :-D

Тема "лепене на лента за банциг" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: