• 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 14
Всичко за дърводелството
ZEDYCUS - майстор
Ако му е много голям диаметъра на готовия детайл, не може да качиш на максималните на струга, опасно става, много голяма периферна скорост. Преди имах само 3 скорости, но е неудобно за различни диаметри заготовки. Затова добавих другата шайба.

Ето едни не много скъпи центри с безплатна доставка до УК.
http://www.ebay.co.uk/itm/Woodturning-D ... 4ae0cafc93
http://www.ebay.co.uk/itm/RDGTOOLS-WOOD ... 519ae1bc93
http://www.ebay.co.uk/itm/Woodturning-L ... 463796fca3
Но са с конус морз, ще трябва стругар да ти ги оформи.
Намерих една снимка с фабрични скорости с обороти и диаметри.

Прикачен файл

Обороти  струг.png
шоп - майстор
ZEDYCUS, не съм съгласен с теб

Според мен 2880 оборота на двигателя са най-подходящи. Защо?

1 Тези двигатели са много разпространени и съответно евтини
2 С понижаващи предавки увеличаващ мошността на двигателя-съответно може да се мине на по-маломощен двигател. От това има две ползи - по евтин двигател и по-ниски сметки за ток.


Успехи на всички!
ZEDYCUS - майстор
Аз не очаквам някой да се съгласява с мен. :)
Ще кажа само , че от 2880 оборота да свалиш на 500 оборота на вретеното ще трябва съотношение 0,17, При шайба на двигателя 50мм на вретеното ще трябва да е 280мм
Или ще трябва да се добавят паразитни валове с други шайби.
Стържа с двигател 0,37w трифазен на монофазен ток с кондензатор, досега не съм усетил липса на мощност. В крайна сметка всеки монтира това което му е под ръка. :partyman:
шоп - майстор
:)
ако има някакъв наличен двигател тогава разбира се се използва той:-)
jordanvass - майстор
Големи ли са аксиалните усилия върху вретеното? Има ли нужда от конусно-ролкови лагери? Аз за моя вал предвиждам предният лагер да си е обикновен сачмен 6306, но за заден съм приготвил радиално-аксиален 30306, за да поема евентуални аксиални усилия. Но въобще не съм убеден в нуждата от това. Бих бил благодарен, ако някой сподели дали може само с радиални лагери или трябва да има един или два конусни лагера. Щото да напасваш конусен лагер си е тегава работа, поне за мене.
bulhomes2 - майстор
Бях се засилил с конусно ролков лагер при стругаря да ми прави заден въртящ се център. Ма му беше по-лесно да ми продаде някакъв готов, който имаше за 2 лв :lol: Но го гледам, че е с обикновен радиален лагер. Като се замисля - дърво е - няма нужда от кой знае какво затискане, че по-може да се сцепи. Радиалните също търпят известно аксиално усилие, което може и да е достатъчно за дърводелски струг.
mavryt4o - майстор
jordanvass написа:
Големи ли са аксиалните усилия върху вретеното? Има ли нужда от конусно-ролкови лагери? Аз за моя вал предвиждам предният лагер да си е обикновен сачмен 6306, но за заден съм приготвил радиално-аксиален 30306, за да поема евентуални аксиални усилия. Но въобще не съм убеден в нуждата от това. Бих бил благодарен, ако някой сподели дали може само с радиални лагери или трябва да има един или два конусни лагера. Щото да напасваш конусен лагер си е тегава работа, поне за мене.
И аз не се бях замислил моето лагерно тяло е от един цял стругован елемент от едната страна е аксиален от другата обикновен лагер кой по принцип трябва да е от към страната която натиска материала?!?!
ZEDYCUS - майстор
Моите и на вретеното и на задния въртящ център са обикновени ролкови. Не съм забелязал досега проблем.

Специално за Мавритчо, в петък се разходих до сервиза на Райдър, имат резервни ремъчни шайби с 5 и 4 канала за настолните бормашини за скромната сума от 15лв. Взех една за двигател чугунена и една паразитна пластмасова с два лагера. Ще ъпгрейдвам малката настолна от 5 на 10 скорости. :partyman:
здравей те и от мен искам да попитам за едно стругче което ми подариха(на табелата пише фирма ПИМА михайловград,струг за дърво сд1000 година на производство1992г.
mavryt4o - майстор
majo77 написа:
здравей те и от мен искам да попитам за едно стругче което ми подариха(на табелата пише фирма ПИМА михайловград,струг за дърво сд1000 година на производство1992г.
недей да питаш дали да попиташ давай по същество
  • 1
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 14

Тема "Струговане на дърво." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: