• 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
Всичко за дърводелството
шоп - майстор
За да съм честен, не е много лесно. 1-2 метра кант в началото го съсипах, защото ако малко се задържи с пистолета на едно място и канта се сбръчква. Затова повечето кантове не ми ги олепиляваха, а използвах силно монтажно лепило. По-евтино е. Здраво е. няма отлепено досега.
maroka - специалист
magiccrafter написа:
Много благодаря за бързия отговор!
Олепените кантове, лесно ли се поставят с пистолет за горещ въздух, нещо да кажеш за техниката на поставяне?
Тъй като аз нямам такъв пистолет се чудя дали да си купя за тази цел.

ПС
Сега видях, че най-близката ширина е 39 мм. Стори ми се, че видях едно ренденце с което орязваш остатъка.
Така ли го прави?
Ще ти е трудно сам с термопистолет да се справиш, не казвам невъзможно.
Както колегата Шоп ти е споменал, трябва добре да усвоиш времето за нагряване. Освен това, след като разтопиш лепилото, трябва и да притиснеш стабилно канта, за да не ти се получи недобрп залепяне.
С каквото и да притискаш, ръчният ти натиск не е постоянен, което в последствие си личи под формата на вълнообразен кант. Няма да ти хареса гледката.

Можеш да лепиш неолепилен кант и с най-обикновен хелметекс. Става много прилично. Намазваш равномерно канта и плоскостта, изчакваш няколко минути и притискаш едно към друго. Оставяш за около 15 минути и си готов за обработка. Най-точният знак за лепене, е когато пипнеш с пръст лепилото да не е течно и при отделянето на пръста ти, да не остават "конци" от самото лепило.

За изрязване с ръчни рендета и приспособления не ти препоръчвам. Вероятността да нараниш канта, или плоскостта не е никак малка. Говоря ти за 2 мм. кант разбира се :)
Освен това, доста по трудно ще направиш самият радиус по канта. А и да успееш, няма да е равномерен.
За тази цел си има специален фрезер, за който обаче ти е необходима и фреза.

Най-чистият ти вариант, е да използваш услугите на фирма, която предлага разкрой и кантиране.
Ще си спестиш сума ти време, опити и пари за каквито и да било инструменти, които ако не правиш всеки месец по нещо... направо ще ти хващат прах.

Ефекта от машинното кантиране обаче, ще е повече от задоволителен за теб.
Не знам колко линейни метра си предвидил, но е съвсем възможно цената, която ще платиш да е по-ниска от цената на лепилото и фрезера... без фрезата :)

После можеш да си сглобяваш елементите колкото ти душа иска :)

Ако те интересува още нещо - питай :)
Колегата Шоп трябва да му вземем няколко каси бира за тази тема. Много ценни съвети и насоки даде на сума ти народ с нея ;)
magiccrafter - напреднал
Благодаря за детайлите!!!
Ами както споменах, мисля да си направя масичка и плота на масата искам да го направя от 2x18 мм плоскости.
Обаче искам първо да хвана краката за първата плоскост и след това да сложа втората отгоре.
В този вариант, трябва да нося вече сглобеното за кантиране, което ... :-)

Мисля си, да сложа така канта, че изрязването да е от долната страна на масата, т.е. на по-малко видимия ръб.
Все пак, ще се радвам, ако шоп каже как е го е правил в неговия проект.
шоп - майстор
Първо уточни с колко мм дебел кант мислиш да кантоваш. Както спомена maroka, ако е 2мм си трябва фреза

Аз работех с кант под 1мм дебелина и обрязването го правих с едно мини ренде, ноща му е от бръснарско ножче, но и с ново макетно ножче става. Просто трябва ръка.
magiccrafter - напреднал
Мислех с 2 мм, но щом задължително трябва с фреза, ще се въздържа засега:-)
Значи ще пробвам с под 1 мм. Аз също си мислех за нещо от рода на макетно ножче.
maroka - специалист
Ами както споменах, мисля да си направя масичка и плота на масата искам да го направя от 2x18 мм плоскости.
Обаче искам първо да хвана краката за първата плоскост и след това да сложа втората отгоре.
В този вариант, трябва да нося вече сглобеното за кантиране, което ... :-)
:)
Не съвсем така.
Плота можеш да си сдвоиш и кантираш предварително.
Захващането към краката става по много начини: г-планка, г-сглобка с декоративно капаче, олепилена дибла, ексцентрикова разглобка (минификс).
Като искаш да си го направиш сам предполагам заигравката няма да те уплаши :)

Кант за маса под 1 мм. не е много практично. Предполагам, че Шоп е използвал 0.5 мм.
С него се работи лесно, а изрязването става дори с макетен нож.
Самият кант обаче е много тънък и неподходящ за запазване на ръбовете на плоскостта при удар да речем. Лесно се наранява.
Също често оплакване е и порязване при допир с него. Аз лично съм се порязвал стотици пъти на него, но и доста детайли са ми минали през ръцете :)
Но чисто функционално за твоят случай за предпочитане е 2 мм.

Ако търсиш само ефекта на дебелата плоскост, а не цялата обща линия си направи плота от 2 еднакви детайла.
Първият с винтове към краката, вторият с винтове към първият. Ще имаш разделителна ивица между двете плоскости.
magiccrafter - напреднал
Относно краката на масата, мислех си и аз други варианти, освен винтове в първата плоскост.
(Желанието ми е сглобката да не се вижда много, въпреки че става въпрос за крака на маса.) За минификса обаче, притеснението ми е, че не е достатъчно стабилен за това конкретно приложение .... ?

За двете еднакви плоскости с отделно кантиране всяка, ще погледна довечера у нас как изглежда, тъй като имам две свободни, но имам известни притеснения за разделнита ивица, за която споменаваш.

Много благодаря за съветите и коментарите!
Изчетох темата както се казва "на един дъх", адмирации към колегата шоп за подробното описание и приложените снимки.....
Фитилчо - майстор
ср юли 21, 2010 10:35 amшоп написа:
DTIvanov, само на ръка. Дори на края не съм ги минавал с трупче и шкурка:-) Бил съм шлосер 7-8 години и от тамн придобих опита и точната ръка.

Вярно ли го перави това само нарака, изглежда като правено на CNC :shock:
Ти си машина бре !
шоп - майстор
нед юли 12, 2020 7:21 pmФитилчо написа:
ср юли 21, 2010 10:35 amшоп написа:
DTIvanov, само на ръка. Дори на края не съм ги минавал с трупче и шкурка:-) Бил съм шлосер 7-8 години и от тамн придобих опита и точната ръка.

Вярно ли го перави това само нарака, изглежда като правено на CNC :shock:
Ти си машина бре !
:-))) Вярно
Ръка, око, мерак + зеге, бормашина, винтоверт и флексче. Тогава такива ми бяха ел. инструментите.
  • 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12

Тема "Пълно обзавеждане на апартамент" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: