Всичко за дърводелството
mavryt4o - майстор
Май пак ще съм пионер.Подготвих едвам едвам 4 заготовки от ясена и ги омазах с вакса ще изчакам да ми намалее работата и ще ги струговам като накрая пак вакса и на склад.

Прикачен файл

2016-10-18 23.45.25.jpg
Такаааа,
Дишащ лак, какво ли е това.
Под дишащ лак се има предвид лак с филтри, този лак е на водна основа и е дишащ, защото съдържа във формулата си филтри, през които влагата може да премине без да го напука.
Повечето лакове на водна основа за външни условия са с такива филтри, те са много еластични и позволяват влагата в дървото да го напусне.
Техният минус е, че не са износоустойчиви поради еластичността (колкото е по еластичен, толкова по малка е исносоустойчивостта), демек не стават за външни подове.
Това е "дишащ" лак.
manobg - специалист
И аз да се включа в темата.
Имам една липа в двора, но преди около месец забелязах, че кората е започнала да се люпи и има загниване. Решил съм да я отрежа и ще я занеса да ми я разбичат на 6х8 за градинска пейка.
Доколкото разбирам разбичения материал трябва да наредя на сухо, сенчесто и проветриво място, освен това да го намажа с безир или масло. Има сега едно масло на бохемит, малко е скъпичко, но дали върши работа ? Подходящо ли е за мокра дървесина ?
mavryt4o - майстор
manobg написа:
И аз да се включа в темата.
Имам една липа в двора, но преди около месец забелязах, че кората е започнала да се люпи и има загниване. Решил съм да я отрежа и ще я занеса да ми я разбичат на 6х8 за градинска пейка.
Доколкото разбирам разбичения материал трябва да наредя на сухо, сенчесто и проветриво място, освен това да го намажа с безир или масло. Има сега едно масло на бохемит, малко е скъпичко, но дали върши работа ? Подходящо ли е за мокра дървесина ?
Мажеш само челата и с блажна боя става и с парафин.Отрежи я зимата и тогава я бичи хем влагата е по-малко в дървото хем по-бавно ще е първоначалното съхнене.Завелязал съм липата много добре се държи при атмосферно сушене нито пука,цепи или измята пробвано от личен опит.

Тема "Дишащ лак за сурово дърво? Измислица ли е?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: