Всичко за дърводелството
largo - напреднал
mavryt4o написа:
На пряка слънчева светина и сухото дърво се пука.Виждал съм не съм пробвал но набиват едни нагънати ламарини в краищата да не се пука и мажат с боя.За градинска пейка много капризен материал си бука.Ползвах за детска люлка сух пропарен с няколко ръце безир и ако го видиш ще се оплашиш .Габър имам мако бял като сняг е и мисля че се държи по-добре но доста твърдичък ми се видя.Ако си набавиш акация и дъб ще е доста по-устойчива дървесината.Забравих да кажа че след като намазах с домашна восъчна паста всякакво напукване спря .
Я кажи за тази домашна восъчна паста!
mavryt4o - майстор
largo написа:
mavryt4o написа:
На пряка слънчева светина и сухото дърво се пука.Виждал съм не съм пробвал но набиват едни нагънати ламарини в краищата да не се пука и мажат с боя.За градинска пейка много капризен материал си бука.Ползвах за детска люлка сух пропарен с няколко ръце безир и ако го видиш ще се оплашиш .Габър имам мако бял като сняг е и мисля че се държи по-добре но доста твърдичък ми се видя.Ако си набавиш акация и дъб ще е доста по-устойчива дървесината.Забравих да кажа че след като намазах с домашна восъчна паста всякакво напукване спря .
Я кажи за тази домашна восъчна паста!
Чист пчелен восък една част се разрежда с около 2 части боров терпентин и се изчаква ден два да се разтвори восъка получава се смес с вискозитета на грес.Аз довавям и ленено масло .Мажеш каквото мажеш изчакваш ден примерно и изтриваш с вълнен парцал да стане приятно на пипане иначе лепне.Правих 2 столчета за малкия.За седалки ползвах шайби от орехов ствол сурови.На първата седмица бяха осеяни със десетки язви и едната я намазах и излъсках 2 пъти.Стояха цяло лято отвън мазаната си остано същата а другато се сцепи до сърцето.
largo - напреднал
А вече изсъхналия материал дали ще поеме лак на водна основа?
mavryt4o - майстор
Не мога да кажа но павърхноста става супер нипромокаема и едва ли.След дъжд става на капчици като пастирана кола.
nikolson - майстор
Тази рецепта е напълно достатъчна за импрегниране на градинска мебел. Отделно е от изцяло натурални съставки и е напълно безвредна. Коментирали сме в тази тема viewtopic.php?f=35&t=55311
Само ще кажа, че съм го приложил на саповете на всички инструменти, градински и дърводелски и резултатът е отличен. Може да се ползва за детски играчки и т.н. Плюс е, че никога няма да се напука и олющи покритието, само отвреме навреме може да се маже наново.
Последна промяна от nikolson на пон окт 17, 2016 9:28 am, променено общо 1 път.
largo - напреднал
Моят казус е следният: ще правя навес, двускатен, отзад е каменна стена, предния край три колони дървени. Искам тях да защитя защото ще са изложени на капризите на времето. Искам да ги купя сега за да съхнат цяла зима. Материала най-вероятно няма да е изсъхнал, страх ме е при сушенето да не се напукат. Само за колоните се притеснявам да не се напукат за другите елементи не не ме е грижа те няма да са така видими. Та идеята ми беше да ги мажа с масло, но после искам да ги лакирам с Дуфа, и там е проблема, като са напоени с мазнина дали ще хване лака на водна основа. Дайте съвети...
mavryt4o - майстор
Еее ти пак за 3 греди баси казуса.Ми купи си сухи складовете бъкат със естествено сушен материал останал от лятото пролетта.Разликата ще ти най-много 5 лева на греда.Но слънцето не прощава сух, мокър южното изложение винаги се пука бели лака и тн.Интересно ми е и дуфата как ще се държи на слънце .
largo - напреднал
mavryt4o написа:
Еее ти пак за 3 греди баси казуса.Ми купи си сухи складовете бъкат със естествено сушен материал останал от лятото пролетта.Разликата ще ти най-много 5 лева на греда.Но слънцето не прощава сух, мокър южното изложение винаги се пука бели лака и тн.Интересно ми е и дуфата как ще се държи на слънце .
Всичко сухо вече е нацепено при нас, затова искам да е пресен материала аз да си го изсуша без да се цепи.
mavryt4o - майстор
Сега пиша пък да питам.Ще се прави санитарна сеч в едно паркче и ми казаха каквото си харесам да си го взема.Има предимно ясен и 2 явора но са с малки диаметъри 15 см и само един ясен около 20 и нещо.Наумил съм си че единствено стават за струговани крака но няма как да избягам от сърцевината.Как да постъпя след като ги нарежа на по 90 см?Нищо да не ги правя само боя в краищата и да съхнат или да ги обеля или да струговам сурово и да напоявам с паста....какво ще кажете не бързам но като направя един ден маса за семейните вечери да не е с напукани крака.
EDI - майстор
mavryt4o написа:
Еее ти пак за 3 греди баси казуса.Ми купи си сухи складовете бъкат със естествено сушен материал останал от лятото пролетта.Разликата ще ти най-много 5 лева на греда.Но слънцето не прощава сух, мокър южното изложение винаги се пука бели лака и тн.Интересно ми е и дуфата как ще се държи на слънце .
ДУФА, обаче цветния, държи на слънце и вода без проблеми с години, стига основата да е добре обработена.Прозрачния не издържа на външни условия.Преди години лака беше от немския завод, сега е от украинския, но качеството се запази.Няма начин да не се напука с времето, щом е цяла естествена греда.Ако искаш да не се напука си вземи многослойни слепени греди, не са чак толкова скъпи за един навес.

Тема "Дишащ лак за сурово дърво? Измислица ли е?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: