• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7
Всичко за дърводелството
ZEDYCUS - майстор
Мерси за снимките, нещо подобно мисля да направя и аз. Поздрави.
rum_sz написа:
Само че моята машина е Якорудска :) Мисля,че може да се ползва идеята.Успех :)
дали мозе да се найде иста машина како твоята и колку че коста.мозе ли да ми испратите майл да контактираме.поздрав
ZEDYCUS - майстор
Показвам докъде стигнах с ремонта на машината. Възстанових задвижването на масата на штрайхмуса, износена беше оста на колелото и разбит отвора на U-образната планка за опъване на веригата. Заварих дебела планка и направих нова ос от инбусен болт м8 и монтирах колела на основата на машината, за лесно придвижване. Основата за втория мотор за привода на штрайхмуса си беше готова, лошите заварки не съм ги правил аз, а стария собственик. :cool:

Първата проба на машината се отложи. Запъна ме електрическата част, а не съм сменил и лагерите на големия вал.
Оказа се, че контактора е КВ 11, но с бобина за 380волта ток. Машината тръгва, но не всеки път задържа контакта . Дали се продават само бобини за такъв контактор, но за 220 волта. Да сменя само нея, а не целият контактор, че са скъпи. Поздрави.

Прикачен файл

DSC03764.JPG

Прикачен файл

DSC03765.JPG

Прикачен файл

DSC03766.JPG

Прикачен файл

DSC03772.JPG
rum_sz - специалист
marjan написа:
rum_sz написа:
Само че моята машина е Якорудска :) Мисля,че може да се ползва идеята.Успех :)
дали мозе да се найде иста машина како твоята и колку че коста.мозе ли да ми испратите майл да контактираме.поздрав


http://obiavi.grad.bg/o-338313-Продавам ... делска_маш




http://www.bitak.net/trioperacionna-dur ... 33110.html
ZEDYCUS - майстор
По миналата седмица успях да намеря на битака в Асеновград същата бобина като за моя контактор К11, но на 220 волта. Ремонтирах и поднових най накрая контактора и кутията му. Наложи се да взема нови щуцери, че старите бяха за кабел 20мм :lol:, а новия е 3х 2,5мм. ПВ-то го пробвах на един друг двигател малко по слаб 1,1 кв добре включва, а най важното задържа. :partyman:

Някъде продават ли се силиконови капачки за гъбата на стопа. Наложи се да го разглобя целият стоп на съставни части, вътре беше пълен до горе с опилки. Нацяло беше блокирал, след почистването проработи нормално. :?

Другата седмица започвам да разчаствам и борапарата за подмяна на месинговите втулки, догодина ще е пробата.

Прикачен файл

DSC03776.JPG

Прикачен файл

DSC03773.JPG
ZEDYCUS - майстор
Почти приключих с реновирането на старата петоперационка Рачо Ковача(останала е 3операционка-няма го плота за циркуляра и фрезата- няма и да го правя).
Оправих и бор апарата, наложи се да сменя водещите тръби , че бяха криви, а и отворите им бяха пробити несъосно. От 18мм тръба, минах на 20мм калиброван прът. Стругар ми направи нови втулки с 1см по дълги и резна пръта по размер с новите резби(много скъп месинга и бронза-14лв и 22лв за кг) . Като цяло е много любителски е направен :lol: , кутиите се наложи да заваря по ъглите. че бяха прикапани само с една капка. Смених с винкел заварен на S ограничителят за каналите, стария беше огънат от 1мм ламарина и не опираше в врътките. Остана и един лост за надлъжното движение да направя и монтирам. Вече се движи плътно и без огромните луфтове от преди.
Плотовете на абрихта няма да ги монтирам, защото няма да ми трябват, а и пречат да се вижда към щтрайхмуса. Остава само 2операционка-щтрайхмус и бор апарат. След време мисля да монтирам и отделен двигател за привода на щтрайхмуса и да му намаля скороста на подаване. Сега остават следи от ножовете.
Смених и лагерите с малко разправии, трябва скоба за лагери с поне 150мм дълги рамена, да се свалят двете ремъчни шайби. За малката р.шайба ми се наложи на изтъня и зъбите и. И чак тогава се стига до лагерните кутии.
Лагерите на вала са 6006 и 1205, на някой ако му трябва. На 3операционната са 6205 и 1205.
Другото ходене ще правя предпазител на ножовете, че си е опасно. И едно нагласяне на линията, че дава разлика 5мм между реалното отнемане и показалеца. Плочата без да искам съм я центровал точно. :lol: На 5см гредички не даде отклонение. При по широка дъска ще прогонвам ако трябва.
Като цяло съм доволен- тръгна, че и работа ще върши.. :partyman:

Прикачен файл

DSC03841.JPG преди демонтажа

Прикачен файл

DSC03845.JPG

Прикачен файл

DSC03848.JPG

Прикачен файл

DSC03935.JPG Вижда се разликата на новите и старите втулки.

Прикачен файл

DSC03939.JPG
ZEDYCUS - майстор
Вече сглобен борапарата.

Прикачен файл

DSC03942.JPG

Прикачен файл

DSC03944.JPG

Прикачен файл

DSC03948.JPG
ZEDYCUS - майстор
Ето и сглобената и прогонена машинка. Направих и едно смотано клипче, но се разбира за какво става дума.

Взима ли си някой такава машина, да има едно наум и да прегледа луфтове и възли. Да не повтори моята сага. :-D Но по добре такава отколкото някой Райдър и ЦАМ. Тази поне има желязо за заварки. :-D
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=gPP2rT39Vjw[/youtube]

Прикачен файл

DSC03952.JPG преди, вижда се ръждата по плота на щрайхмуса.

Прикачен файл

DSC03956.JPG

Прикачен файл

DSC03959.JPG

Прикачен файл

DSC03960.JPG

Прикачен файл

DSC03962.JPG
EDI - майстор
Евалла, страхотно си се справил. :partyman:
ZEDYCUS - майстор
Мерси Еди, страхотно и много бавно :lol: половин година мина откак го взех. Но като опре до финансите, все така става. :roll:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

Тема "Проблем с петоперационна габровска машина" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: