• 1
  • 2
Всичко за дърводелството
Trendo - помощник
До няколко дни ще съм готов с дюшемето и въпроса ми е какъв лак да използвам, идеята е да е нещо безопасно, на което да мога пусна детето да лази без да го мисля :) все пак пода е на детската стая. Благодаря предварително.
Chefo77 - майстор
Ами да е на водна основа.
Можеш да ползваш продуктите на Бона - по-скоро "МЕГА" или "Трафик", ако търсиш наистина здравина. "Новия" е слаб.
Todor - специалист
Dulux на водна основа съм ползвал. Останах доволен.
Chefo77 - майстор
Todor написа:
Dulux на водна основа съм ползвал. Останах доволен.
Да, Dulux-а е много добър, но там цената е съвсем различна. Иначе колегата може и Thortex, и Becker acroma да сложи :)
parketmilanov - специалист
Давай смело 4 или 5 ръце/ако е иглолистно дюшемето/ воден лак ,дори и от по-ниски серии ,само недей български лакове на воддна основа/имам предвид за паркет./още не сме дорасли да ги стигнем Хамериканците поне в тази ниша.
Бона ,дева,ирса,сирка,са разумните избори бюджетно
цени започващи от 13 до 50лв за литър
сега се подсещам че има и един чешки който никак не е лош и го препоръчвам с 2 ръце.
така че давай смело и после снимки тук
поздрави и успешна седмица
EDI - майстор
Аз преди 7 години, след като изциклиха дюшемето на малкия, лакирах с български полиуретанов еднокомпонентен ЛУРЕТАН 2001 3 ръце.Това е на ЛАКПРОМ производство.До сега не е мръднало, никакъв проблем.На вилата миналото лято го направих същото упражнение, но с 2 ръце, няма проблеми.Лака съхне много бързо и не мирише много, покритието е много добро.Само преди последната ръка прокарай една шкурка 120-150 леко с ръка, да обереш настръхналите косми от дървото, става като стъкло след последната ръка.
mkocev - специалист
Здравейте,

най-после дойде реда и на моето дюшеме и тъй като не намерих актуална към днешна дата информация, реших да съживя темата. Не че кой знае колко са се променили нещата, но все пак, може да има някоя нова марка на пазара.

Дюшемето е смърч и е доста меко. Наредих 14кв.м. и ми остават още към 110кв.м.

Кухнята, която е част от дневната също ще бъде с дюшеме.

Моля за насоки и препоръки относно лака и процеса по лакиране.

Ще ми се лака да втвърди малко повърхността, тъй като материала е доста мек.

В общи линии, нещата над които се чудя са следните:

1. Китване на фугите - тук там остават фуги макс. по около 1мм ширина, които ще трябва да запълня. Знам за варианта с трици и лепило, но четох че има някакви съвременни смеси/материали за китване. Ако някой може да даде информация ще е супер!

1 Има ли нужда от грунд преди лака ? - Предполагам, че зависи от вида лак, който ще ползвам.

2. Какъв лак да избера? - Може би най-важният въпрос от финансова гледна точка :)
Предвид това, че материала е много мек, е добре лака да е максимално твърд. Цената също е фактор, тъй като са около 130кв.м. При всички положения не ми е все едно с какво ще лакирам и не целя да ползвам най-евтиния лак, а по-скоро оптимален вариант за моя случай.

За друго не се сещам в момента :)
PIP - майстор
Не знам колко ти е 'пресно' душамето, но най-важното е да го оставиш добре да се климатизира и да е възможно най-сухо. Аз не бих фугирал чамово душаме, защото почти винаги разсъхва и ще изглежда още по-грозно. За лак други ще кажат, че аз не съм работил с много и не знам как се държат във времето. В къщи съм с душаме на два етажа, първия е с турски полиуретанов и не бих го ползвал пак, на таванския съм с лакове на bondex и съм по-доволен, но там не е толкова натоварено.
mkocev - специалист
Благодаря за включването! Дюшемето е сухо. Престоя около 6 месеца в къщата, преди да го почна.

Въпреки всичко мисля да запълня фугите.
Писах 1мм, ама като гледам на места са и по-широки. Дюшемето е 11см и на места няма как да го прибера плътно. Ще запълня, колкото да няма толкова големи дупки. Знам, че впоследствие ще отвори, но това не ме притеснява :)
PIP - майстор
като отвори тоя кит/смола или каквото ползваш ще стои като засъхнал маджун по средата на фугата, купи си 2-4 колана за стягане.
  • 1
  • 2

Тема "Лак за дюшеме" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: