• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
Всичко за дърводелството
miliad - майстор
Ако не ти се дават пари за хубав диск си купуваш пак от Кауфланд или Лидъл диска с най-много зъби, и след 20метра отрязан материал го даваш за точене. Там ще ти вземат два пъти цената на диска за заточване и така до 4 пъти.
После го хвърляш и купуваш нов.
Бош и Макита имат относително бюджетни дискове за ПДЧ плоскости. Чист ряз, с минимално накъртване на фолиото.
Благодаря за отговора. Да, бързо се захабяват, но на мен ми е за хоби. Тук видях, че май с всеки диск може да се реже. Важното е да знаеш как :-)
miliad - майстор
Не може от " всеки " да търсиш качество. Има си дискове за плочи.
Чалъмите са, за да вдигнеш качеството на работа именно с тези дискове.
solo5 - майстор
Хубавият циркуляр е скъп и не е оправдан за хоби. Когато правих у нас кухненско и няколко шкафа, купих плоскости от Салекс и ги отрязах по размери при тях срещу заплащане. Не приемат рязане, ако не са купени от тях. Роси също режат. Има и много други фирми. Според мен това е чистият вариант. Със подходящ нож със зеге може да не начупиш ръбовете, но със сигурност ще изкривиш среза, и то не толкова по дължина, колкото под ъгъл спрямо повърхността
yanko78 - специалист
За не претенциозен срез и ако може да е някъде на вътре, не на чело да се вижда, слагам метална шина и разтърквам с обикновен тънък диск за метал. После дорязвам със зегето. Режа и плоскост с обикновенния диск за метал, но много “пали” и къди, става само на открито.
Ал_ - специалист
вт окт 24, 2023 6:00 pmVasii99 написа:
Тук видях, че май с всеки диск може да се реже. Важното е да знаеш как :-)
Примерът на miliad за възможностите на тези ножове не е ли повече от показателен? За мен е повече от вероятно добър диск да вдигне класа на посредствена машина, отколкото професионална машина да вдигне класа на некачествен диск.
swenstyle - специалист
четях отначало тази стара тема, и вече започнах да се изнервям как gogo1113 не може да проумее какво му обяснява estorm ( и не само той) за двойното минаване, и накрая се оказа че темата е вдигната преди месец.
ще преправям едни стари ПДЧ шкафове за да паснат на ново място, не ми трябва върховно качество, но искам да стане повече от прилично, повечето срезове ще са вътре по чекмеджетата и по рафтовете.

конкретно моето питане е, имам малък ръчен циркуляр бош, 160 мм, закрепил съм го на един плот като настолен, приспособил съм елементарен линеал и т.н. ползвам диск бош еко серия с много зъби, обаче вече се позахаби.
искам да си взема нов диск и този път мога да отделя 100-150 лева,
въпросите са,
1. ако ще се реже по метода с двойното минаване - то до колко важно е диска да е голям (250 или даже 300 мм) или и със 160 мм ще свърша работа?
2. ясно ще е с максимално много зъби, но да се дават ли пари за диск за рязане без къртене (марковите започва от 250 лева), или при метода с двойно минаване - специалния диск малко се обезмисля?
3. харесах си този диск, който имитира зъбите на дисковете за рязане без подрезвач на фестула и на цеЕмХикса, 80 лева
Прикачен файл:
еко серия синя линия.jpg
еко серия синя линия.jpg (110.41 KиБ) Видяна 743 пъти


4. има и леко по-различна серия само че там диаметъра вече е 250 мм за 150 лева с 80 зъба, т.е. ще ми трябва и друг циркуляр https://rosi.bg/9121-disk-za-pdch-i-mdf ... -5198.html
5. ако се придържам към моя размер - това също https://tashev-galving.com/product/095- ... -z-clipper
6. този е намален на 55 лева но зъбите са АТВ https://tashev-galving.com/promo/45374/ ... 48-z-csb-p

а утре ще пробвам със налични ми диск
PIP - майстор
Дай да ти наточат диска и си направи такъв линеал, с който хем ще е по-бързо рязането и в същото време ще помага за чепенето.
Svezar - специалист
Да повдигна малко темата с въпрос, искам да си взема диск за циркуляра с който ще режа изключително ПДЧ, някой може да ли да препоръча такъв до 50-60 лв /размера е 165 мм./ с който да стават сравнително чисти срезове. Ясно е, че няма как да се докара сряз като във фирмите за разкрой, но поне да не се вижда накъртеното от два метра :) Примерно нещо такова ? https://tashev-galving.com/product/095- ... -z-extreme
bulhomes2 - майстор
Няма да кърти само от горната страна и то само ако не вадиш диска много над плочата. Ако имаш клин след диска е по-добре да извадиш диска повече, че тогава е по-чист ряза. Има теория (която не постигнах на практика), че ако вдигнеш диска едва-едва (като подрезвач) и пуснеш детайла първо отзад-напред (по посока на движението на зъбите) - тогава зъбите при влизане в плочата отдолу ще са в посока навътре и няма да къртят. И при обратното (нормално) движение за следващия ряз (при вдигнат диск) - зъбите ще влизат и отгоре навътре и пак няма да къртят. Но тая перфектна точност не успях да я постигна и при втория ряз пак си кърти отдолу.
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Тема "Работа с ламинирани плоскости от ПДЧ!!!Въпрос" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: