• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 8
Всичко за дърводелството
bulhomes2 - майстор
Та моя ръчен циркуляр го купувах за 50 лв втора употреба (руски-железен) без да съм го търсил почти хич. Строителите ми казах, че ще им трябва - отворих първия вестник и го взех. Зегето ми е по-скъпо - че е зелено - зелено е, ама дали беше Бош - не мога да се сетя.. па и колко струваше... Парадокс е, че същите строители после си работиха със зегето, а циркуляра така и не ми уважиха... Но сега примерно режа PVC подпрозоречни дъски - правя го с ръчния циркуляр, защото със зегето не мога да го докарам толкова право.
gogo1113 - специалист
Колега estorm не можах точно да разбера технологията за отрязване с ръчен циркуляр. Доколкото виждам реже се на два пъти от горната страна на материала, първо по-малко и после докрай. Какъв е смисъла от това при положение, че накъртването е от долната страна, именно когато зъбите на диска излизат от материала. Точно в момента си правя мебели за вкъщи и ме интересува как да избегна този проблем. Ти пишеш, че материла не се обръща, тогава как избягваш накъртването отдолу, при мен отгоре винаги е чисто. Може ли малко по-подробни разяснения?
SoWhat - специалист
"Технологията" на есторм е ясна, но ако се ползва стационарен циркуляр с повдигане/сваляне на диска.
И пак е трудно. Винаги ще има разминаване. Дори едно малко трепване на ръката и ....
И мисля, че е по добре материала да се обърне. Какъв е процента на точност на среза?
А слагането на канта....?
А с ръчен циркуляр - само шкафове за мазето.
gogo1113 - специалист
Колега SoWhat обърни внимание на "Edit И в двата случая материала не се обръща !", така че не е толкова ясно.
estorm - специалист
Да вземем за пример рязане с ръчен циркуляр. При него накъртването не е от долната страна на материала а отгоре защото диска върти в посока към нас. Следователнo зъбите изплуват и къртят отгоре. Когато прекарваме циркуляра в посока отзад напред с ряз 3-4 мм зъбите не изплуват от здравия материал а от канала който правят чрез забиването си в материалa нали го дърпаме в посока към нас .При това движение притискаме циркуляра освен към линеала и надолу. И после при основнотo рязане като движим циркуляра напред зъбите вече няма как да къртят имаме канал. Разберете, че ако се движи материала в посока на въртене на диска зъбите не могат да къртят.
....
Така постигаме ефекта на подрезвача на професионалните машини. Този подрезвач върти в посока на посоката на подавания материал.
....
При рязане с ръчния аз хващам със стяги алуминиев профил върху материала и карам по него. Така избягвам криволиченето .
Все пак всичко зависи от диска с които режете . Има огромно значение профила на зъбите и броя им.
gogo1113 - специалист
Колега, най-после разбрах технологията на рязането, ама... за съжаление е абсолютно погрешна. Защо? Първо - при рязане с ръчен циркуляр не се дърпа към теб, а се бута, т.е. срязът започва от режещия, а не свършва при него. Второ - посоката на въртене на диска е по часовниковата стрелка, а не обратно, т.е. влиза от горната страна и излиза отдолу. Именно затова при стационарните циркуляри има подрезвач, който предотвратява накъртването отдолу. В упътването на всеки ръчен циркуляр си пише, че чистата повърхност е горната. Така, че дори и да се дърпа, а не бута предвид посоката на въртене на диска пак ще кърти отдолу, защото зъбите оттам излизат.
estorm - специалист
Колега не е погрешна идеята. Помислете пак. Много е объркващо наистина да си го представите , но ако вземете парче материал и пробвате по описания начин ще видите , че става. Аз ще се опитам да намеря снимки за да е по нагледно.
gogo1113 - специалист
Колега, първо искам да поясня, че в никакъв случай не философствам, а напротив, живо ме интересува въпроса, защото както писах по-горе точно в момента си правя мебелите и то за лично ползване. Имам ръчен циркуляр на Фестуул, който работи по горе описания начин. С него и напред да буташ и назад да дърпаш резултатът ще е един, защото посоката на въртене на диска е една и съща и в двата случая. Влиза отгоре и излиза отдолу. Дискът ми е специално за ПДЧ, така че по-добър няма да намеря, имам си водещ линеал и всичко е като по учебник. Къртенето е супер минимално, но го има. Мога ли да го избегна и как точно?
Между другото се сещам да споделя и друго, посоката на въртене на диска и на стационарните циркуляри е същата - по часовника, отгоре влиза, отдолу излиза, но там за целта от долната страна има подрезвач, а ние нямамеее.
estorm - специалист
Диска ти кърти винаги от горната страна на детайла - защото отгоре зъбите "изплуват" през ламината.
Цаката е следната: ограничаваш потъването на диска на 3-4 мм, позиционираш линеала и правиш прорез (тип нут) отзад напред...тоест издърпваш циркуляра към себе си. Така получаваш чист ряз, все едно си го минал на подрезвач. След тази операция минаваш целият ряз напред и си готов - имаш чудесен ряз, при това и от двете страни.
......
Ето ви още едно подобно мнение на колега от форума написано в друга тема.
gogo1113 - специалист
Може ли някакви снимки на този начин на рязане, защото явно не можем да се разберем - отдолу кърти, не отгоре.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 8

Тема "Работа с ламинирани плоскости от ПДЧ!!!Въпрос" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: