• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
Всичко за дърводелството
DTIvanov - специалист
Решението на колегата estorm категорично работи, но ако имаш оберфреза е много по-точен и чист сряза. Когато ми се е налагало (на обект, когато няма циркуляр с подрезвач) винаги го правя с оберфрезата, с тази разлика, че използвам обикновен прав фрезер, а не с лагер и водя самата оберфреза по линеала. Линеалът задължително трябва да е масивен и стабилно закрепен към обработваната плоча. Аз ползвам сепциален линеал за циркуляр, който е с вградени стеги отдолу, но ако нямаш става и със нивелир примерно (пробвано лично със Sola) и стеги. Ако фрезерът е добър се получават по-чисти срезове и от професионален циркуляр с подрезвач. А по въпроса за дисковете за чисто рязане (с този диск:http://kolosbg.com/prod.php?id=1245 )от едната страна сряза става абсолютно чист.
Smarin - специалист
Хм тук или някои хора не са виждали ръчен циркуляр или фестул са вкарали някоя иновация (но не ми се вярва , ) , всички ръчни циркуляри вртят в една посока , правилното рязана е да буташ зъбите захапват отдолу и по - лошият срез е отгоре . Това което препоръчва storm върши работа , когато намалиш дълбочината на среза дори да не дърпаш (което си е неправилна експлоатация) пак "чупките намаляват" . Голямо значение има какъв е самият диск и дали не е захабен , също е важно и качеството на ламината !
maroka - специалист
estorm написа:
Диска ти кърти винаги от горната страна на детайла - защото отгоре зъбите "изплуват" през ламината.
Цаката е следната: ограничаваш потъването на диска на 3-4 мм, позиционираш линеала и правиш прорез (тип нут) отзад напред...тоест издърпваш циркуляра към себе си. Така получаваш чист ряз, все едно си го минал на подрезвач. След тази операция минаваш целият ряз напред и си готов - имаш чудесен ряз, при това и от двете страни.
......
Ето ви още едно подобно мнение на колега от форума написано в друга тема.
Хехе, точно четях темата и се сещах как преди време го писах това нещо за рязането с ръчен циркуляр :)
Благодарско, че си го намерил...че да не го пиша наново.

Това е в общи линии технологията - трябват ти читав циркуляр и диск. Останалото е въпрос на практика.
estorm - специалист
DTIvanov метода който предлагате найстина прави най прецизния ряз. Нека заинтересованите от нещо наистина точно да използват този. За по дебели плоскости или сваляне на повече материал за да е по лесно можете да ограничите дълбочината на фрезера и 1во да минете половината от дебелината на материала и после да повторите остатъка. Само незнам един фрезер колко линейни метра издържа. Ако някой си е правил стабилни линеали от алуминиев профил може да сподели за опита .
DTIvanov - специалист
Сравнително скоро си направих експеримент с един фрезер Райдер. Направи повече от 30 м чист сряз, около един тон прахоляк :lol: и след това постепенно започна да кърти малко по малко, но като се вземе предвид цената му (под 3 лв.) за домашна употреба е повече от достатъчно. Иначе аз ползвам маркови и те правят стотици метри чист сряз, но и цената е съвсем друга разбира се. А и нещо, което не съм изяснил в предния си пост - както каза и колегата по-горе, първо режа ЛПДЧто с ръчен циркуляр или зеге на около 3мм повече от желания размер и след това вече с оберфрезата. Така хем фрезера кара повече време, хем прахоляка е по-малко.
ceco78 - специалист
gogo1113 написа:
Колега ceco78 само не разбрах как е правилно, когато отрежа само на дълбочина 3-4 мм от същата страна ли се прави целия сряз или се обръща от другата страна като се стремя срязовете да съвпаднат?

Вторият разрез е от същата страна( повтаряш първият).Ръчният циркуляр като реже кърти ПДЧ-то само от горе .
Sharkolia - специалист
Някой спомена ,че във фирмите за разкрояване на плоскости струвало 1,50 лв и тва е супер ала форумът се казва НАПРАВИ СИ САМ и най-добрият вариянт е да се дават съвети как да направим нещо в дом. среда.
Аз съм на мнение ,че рязането с ръчен циркуляр и след това ръчна фреза(тази с дългият линиал ,а не с лагерен фрез) е най-добрият вариянт за сега. Нека пича ,който е пуснал темата поразгледа в Ютуба ,амреиканците :-D винаги имат много креативни домашни решения на проблемите ,все ще намери някой от онези любезни ,говорищи на дълго и на широко за техника на безопасност типчета с "противогази" на лицата,наколенки и налакътници с тежък колан с инструменти ,който е пуснал клипче по темата хахахахах
БориславМ - специалист
kobutan написа:
колега, писах ти вече за няколко детайла в къщи как стават нещата - зеге с надмерка и после с оберфреза изравняваш с прав фрезер по шаблон.кви циркуляри дома, кви подрезвачи, зарязване отдолу, обръщане на детайла и рязане и незнам какви глупости още.
доколкото разбрах въпроса ти е след разкроя някой и друг детайл как може вкъщи да си направиш на размер - отговора е това.нито ти трябва фреза за над 500 кинта, нито нищо.моята е 30 лв метро изпълнение, малка, но с труд и търпение бавничко става.фрезера обаче ми е хубав - италиански от тека - 40 лв беше едно време. и евтините по 5 лв стават ако го ползваш разумно.
:supz: :supz: :supz:
Ако си вземеш фрезер за копиране (равен с лагерче отдолу) ще можеш да правиш еднакви, извити детайли, само със зеге и ръчната фреза. Например двойна вратичка с извита фуга между крилата. С копиращ фрезер винаги може да изправиш обикновен прав срез, като за шаблон използваш друго право парче от материала, а среза става гладък и готов за кантиране.

и винаги първо да пробваш на друга плоскост, че да няма :motz:
bulhomes2 - майстор
Остаря темата, ама като видях това видео се сетих за обяснението на estorm http://www.youtube.com/watch?v=JuYx3ANp ... ure=relmfu
Здравейте майстори :-) Доста полезна тема. Е, поне за мен. Не стана ясно само за диска. От кои фирми сте доволни. И дали има бюджетен, защото 100 лв. за диск не ми се дават. Имам ръчен циркуляр от Кауфланд :-)
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Тема "Работа с ламинирани плоскости от ПДЧ!!!Въпрос" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: