Всичко за дърводелството
nikivd - специалист
Здравейте! Имам всички елементи на абрихт, но никъде не можах да намеря информация как точно да ги сглобя. Интересувам се от посоката на въртене на вала, така както е на скицата ли трябва да бъде? Разстоянието от ножа до плотовете какво трябва да бъде? И най-важното, има ли нещо по специфично при монтажа на ножовете, със каква сила трябва да се затягат, регулиране на плотовете, изобщо всичко което трябва да знам.

Изображение
ZEDYCUS - майстор
Ако използваш търсачката на форума, ще намериш поне две теми дискутирани наскоро за реглаж на същите.
nikivd - специалист
Видях ги, но информациятя не ме удовлетворява.
pachosz - специалист
Пoсoката трябва да е както на схемата ти. Разположението на плотовете също. Десният (според схемата) плот трябва да е на височината на ножа, когато той е в най-високата си точка. левия плот трябва да е подвижен нагоре и надлу, защото от него определяш колко от материала да вземат ножовете. Ножовете трябва да са успоредно с плотовете, т.е. да не единия край да е по-високо, другия по-ниско. Двата края трябва да са на равно със задния плот когато ножа е в най-горната си точка.
Затягането какво те притеснява? Стягаш колкото прецениш, че е безопасно да не се развие някой болт докато върти и така. Няма с динамометричен ключ да стягаш я :wink:
Като ти гледам схемата, вече виждам как почти си го направил :thumbs:
Успех!
nikivd - специалист
Днес абрихата беше готов. За съжаление не изглажда хубаво дъските, и като сложа дъската доста силно вибрира.
Настроил съм го да взима съвсем малко около 1,5мм. Какъв може да е проблема? Възможно ли е оборотите да са доста ниски? около 2500 са в момента. Как се острят ножовете? Някой има ли упътване за работа с абрихт?
novgradski - специалист
....упътване нямам,но дървото "иска"скорост ,както за циркуляра трябва определена скорост на рязане (60...65 м/сек),така и за абрихта(щтрайхмус,фреза)..не знам точно каква трябва да е,но трябва да"гониш" 4000....4500 об/мин...при работа се чува "виене".
sinbor - специалист
Оборотите на вала трябва да са над 6000 в мин., а ножовете винаги добре наточени. Вибрирането на дъската е най-вече от изхабени ножове.
valat111 - специалист
sinbor написа:
Оборотите на вала трябва да са над 6000 в мин., а ножовете винаги добре наточени. Вибрирането на дъската е най-вече от изхабени ножове.
+1, имам ел. ренде, когато се захабят ножчетата започват вибрации и къртене на материала.
null - специалист
освен това според мен 1.5мм не е малко
kuger - майстор
Вариант-при ниски обороти, повече ножове. Така са руските хоби машини /3 ножа/. При теб, ако има място, може още два канала, и , съответно, два ножа.
Проблемно ще е регулирането на ножовете, и ефекта няма да е като профи машините, но пак е решение. Още повече, няма нужда от нов вал, само доработка.

Тема "как да сглобя абрихт" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: