• 1
  • 2
Всичко за дърводелството
MrMurdjo - майстор
Пускам тази тема в този раздел, защото при дърводелството като че ли се получават най-големи обеми и с най-големи вариации в размера отпадни частици. От фин като брашно прах, до талаш на едри ивици.
Някои от вас вероятно са забелязали, че основната ми активност е в темата за самоделни машини с ЦПУ и то е защото си направих такава фреза.
След като заработи и се видя, че се получава нещо смислено, възникна и въпросът как ограниченото и фрашкано с какво ли не работно местенце да се поддържа относително чисто. Дървесина, пластмаса, да не говорим за МДФ произвеждат значително количество малки стърготини. Те освен че се пилеят наоколо, летят и из въздуха.
От интернет намерих подходящи сметки и по тях направих кройки за циклон от поцинкована ламарина. Изрязах, видях малко зор да получа сравнително добро огъване на конуса, хванах и голямата хайва и калаената композиция и се получи нещо такова
Изображение
Един трилитров буркан с винтова капачта стана идеалният контейнер - хем се вижда през него, хем не се сбръчква, когато се получи вакуум.
За активен елемен, създаващ засмукване и тяга, използвах обикновена домашна прахосмукачка 1300 вата.
Резултатъ, поне за мен, беше повече от впечатляващ - само нищожен процент от най-фин прах успява да излезе от циклона и да попадне в хартиената торбичка на прахосмукачката. При което тя работи на постоянна максимална тяга и с добро охлаждане на мотора дори и продължително време.
По-късно се сдобих за без пари с една стара прахосмукачка, произведена в бившата ГДР - по-лек модел, който се носеше в ръка и няма гъвкав маркуч. Цилиндричният корпус, който е от дебела мукава, беше прерязан, на фрезата направих и фланци от МДФ - с канал по диаметъра на корпуса - и я монтирах вертикално отгоре, само с една едра мрежичка, колкото да спира, ако нещо по-едро реши да излети. Макар и само 450 вата, вършеше чудесна работа.
Изображение

Но годините й си казаха думата, разби се задното лагерче, роторът взе да притръква в статора, а моторът е точкуван при сглобка и е неразглобяем. (Не изобщо, сигурно може да се разчлени, но се съмнявам да се получи добро съосие след това.)
Та сега отново се оглеждам за варианти на агрегат, който да засмуква и създава тяга.
Единият е пак да се търси някаква прахосмукачка.
Вторият е да се купи само блокът - мотор с турбина (1300-1500) вата, има ги като резервни части. Но според мен са прекалено китайски.
Третият е да се направи импелер (турбина), задвижвана от не толкова оборотен, но по-мощен асинхронен двигател и с това въпросът да получи по-дългосрочно решение.

Ако тези от вас, които се занимават интензивно с машинна обработка на дърво и производни, имат свои решения на проблема със стърготините, то моля да споделите.
Ако имате желание, разбира се.
Последна промяна от MrMurdjo на нед мар 11, 2012 10:23 pm, променено общо 1 път.
MrMurdjo - майстор
108 прегледа и нито един отговор :shock:
Пък аз си мислех, че тук е най-вярното място. Май трябва да помоля да я преместят във "Вентилация" :)
ZEDYCUS - майстор
http://www.napravisam.bg/forum/viewtopi ... BB#p157490
http://www.napravisam.bg/forum/viewtopi ... B0#p170971

Преди няколко години си правих от части такива турбинни вентилаторчета, задвижих ги с двигатели от перални Диана.
И при шмиргела и при оберфрезата изсмукваше идеално опилките.
Според мен турбинен вентилатор ти е най доброто решение за аспирация, асинхронните двигатели са по тихи от четковите на прахосмукачките.
Тези части са от една фирма за изработка на охлаждане на Юпс за камини, бяха намачкани ламарините и изхвърлени в двора на завода, в който работех. Може да ползваш турбина и от старо вътрешно тяло от климатик. но са пластмасови. С такъв т.вентилатор тогавашния ми работодател смучеше дима от СО-то, но постоянно запушвах дупките от пръските :-D .
Може ли да пуснеш скици и размери на циклона, който си направил, че ще правя още една аспирация за банцига и дисковия шлайф, пък се отделя доста прах и задръства филтъра на ракетата дето ползвам сега. :partyman:
MrMurdjo - майстор
Благодаря за споделения опит. (Трябвало е да търся думата "аспирация" с търсачката, както се оказва, аз търсих с други)
Екселската таблица я взех от този сайт
http://billpentz.com/woodworking/cyclon ... yclone.cfm
но сега не я откривам там. Въпреки това, ако се справяш с английския, има много полезни съвети относно циклоните и тяхната изработка. Ако не, има и красноречиви картинки и схеми.
Понеже таблицата я няма като че ли, прилагам я зипната към това мнение.
На третия лист от таблиците долу пише - metric - това е за изчисляване в метрични единици. Аз съм избрал метода на задаване на диаметър на циклона в поле D17, което съм оцветил зелено. Моят е 125 мм, съобразено и с отръбопроводяването, получават се приблизително с диаметър като на прахосмукачка. Написваш там желания от теб диаметър и таблицата автоматично изчислява всичко останало. По-надолу на същия лист има схематичен чертеж, който не е в мащаб и пропорция, само за ориентировка, но стойностите на размерите се менят според зададеното. По тях трябва да се направи чертеж в реален мащаб. Едно от важните неща е, че диаметърът на цилиндъра и дължината на конуса трябва да са в определено съотношение за да работи ефективно циклонът.
Иначе турбината може и да е преди него и да тласка, а може и след него и да засмуква.
Причината да потърся начин за аспирация и сепарация и да си направя циклон е, че особено металните стружки направо прокъсват хартиената торбичка на прахосмукачката и без малко да я ликвидирам. Отделно, че торбичките са малки, за сметка на това не така евтини :). Сега изхвърлям само съдържанието на буркана, защото прахосмукукачката е практически чиста.
Мога да пусна чертежите на моя, но трябва първо да ги подготвя в подходящ формат, например DXF.
Прикачен файл:
CycloneSpreadsheetAC080120.zip
(115.42 KиБ) Свален 827 пъти
duco - специалист
Колега виж това дали няма да ти свърши работа http://prodavalnik.com/prodavam-chisto- ... a-i3429957
ZEDYCUS - майстор
Да благодаря и аз за таблицата и обясненията. Ламарина имам и тая седмица ще се пробвам да го събера. Поздрави. :partyman:

В продавалника има и готови турбини, на първо търсене излезоха две-
http://prodavalnik.com/turbinen-ventilator-i3878609
http://prodavalnik.com/turbinen-ventilator-i2859843
MrMurdjo - майстор
Турбините за прахосмукачка, каквато има в линка на колегата по-нагоре, се продават нови на същата цена или малко отгоре, но с някаква гаранция. Въпросът е, че не ми изглеждат много трайни. Иначе производителност имат.

ZEDYCUS
Турбини тип "колело за катеричка" в сайта, който посочих, не се препоръчват. Могат да изместват голям обем въздух и са тихи, но създават слабо засмукване, т.е. не мога да създават достатъчно налягане (положително или отрицателно). А потокът им все пак трябва да може да транспортира материални частици с някаква големина.
Каквото съм видял, прилагано за целите на аспирация на прах и стърготини, са или турбини с радиални лопатки, прави или извити, или турбини, които на английски ги наричат "aerofoil" заради профила. Не знам как им викат на български.
Ето с такава конструкция
Изображение

Аз затова пуснах тази тема, защото се надявам да споделим опит и ако някой е пробвал дадена конфигурация на живо, да каже какъв е резултатът. Също какви електромотори се ползват, мощности и обороти. За да не изобретяваме велосипеда всеки от нас поотделно за себе си :)
duco - специалист
Аз си поръчах перка от една фирма която произвежда аспирации струваше 30лв около 32см диаметър пласмасова доста масивна .от фирмата предложиха направо да си я поръчам с охлюва някъде към 140лв беше, само остава да се монтира електромотора оригинално слагат 1,1 кв 2890 оборота .Аз съм си приготвил мотор 0,75кв от помпа трифазен фланцов.

Прикачен файл

IMG_0344.JPG

Прикачен файл

IMG_0343.JPG
MrMurdjo - майстор
Да, за такъв тип турбини става въпрос. Тази явно не може да се ползва за преминаване на материал през нея, защото е пластмасова и трябва да е зад сепариращото устройство.
Някой знае ли източник на информация за изчисляване или в табличен вид на дебита и налягането според диаметъра на турбината, височината на лопатките и оборотите?
Каквото аз съм видял, е непълно и в инчово-галонна система :)
MrMurdjo - майстор
Малко промених заглавието на темата да стане по-разбираемо според мен. :)
  • 1
  • 2

Тема "АСПИРАЦИЯ - Изсмукване и отвеждане на стърготини" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: